• 23-06-2026 12:45:33   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
hetq.am. Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը պարտավորեցնում է Աբովյան համայնքի ավագանուն՝ անհապաղ թույլ տալ Գեղաշեն գյուղի մոտ ավազի հանքի շահագործումը։ Գյուղացիները դեմ են։
Ո՞վ է ուզում շահագործել հանքը
2022 թվականի հունիսի 21-ին Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների (ՏԿԵ) նախարար Գնել Սանոսյանի հրամանով «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ն Գեղաշեն գյուղի 16,8 հա տարածքից ավազ արդյունահանելու թույլտվություն է ստացել՝ 20 տարով։ Ընկերությունը գրանցվել է 2021 թվականի փետրվարին։ Ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է ավազի արդյունահանմամբ։ «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ի 100%-անոց բաժնետերը Դավիթ Սամվելյանն է։
Գյուղը դեմ է հանքին
2021-ին, նախքան թույլատվությունը, Գեղաշեն գյուղում տեղի է ունեցել հանքի շահագործման վերաբերյալ առաջին հանրային լսումը։ Ըստ արձանագրության՝ լսման մասնակիցները ողջունել են նախաձեռնությունը։ Բացի «Անտրացիտի» տնօրեն Լիա Տեր-Ավագյանից ու համայնքի ղեկավարից, լսումներին մասնակցել են համայնքապետի տեղակալը, ավագանու մեկ անդամ և գյուղի չորս բնակիչ։
Երեք ամիս անց՝ 2021-ի հոկտեմբերին, տեղի է ունեցել երկրորդ լսումը։ Մասնակցել են համայնքապետը, տեղակալը, ավագանու մեկ անդամ, «Անտրացիտի» տնօրենը և համայնքի ևս 5 բնակիչ։ Ըստ արձանագրության՝ ներկաները կրկին ողջունել են նախաձեռնությունը։
Նոյեմբերին տեղի ունեցած՝ 3-րդ հանրային լսմանը մասնակիցների կազմը գրեթե անփոփոխ էր։ Սակայն, բացի վարչական աշխատողներից, այս անգամ մասնակցել է երեք բնակիչ, որից երկուսը նախորդ լսմանն էլ էին ներկա։ Արձանագրության համաձայն՝ ներկաները միաձայն ողջունել են նախագիծը։
Դրանից հետո Գեղաշենը դարձել է Աբովյան խոշորացված համայնքի մաս։ 2022-ի փետրվարին Աբովյանի նոր վարչական ղեկավար Գոռ Հակոբյանի հրավիրած չորրորդ լսմանը ավելի քան չորս տասնյակ մարդ է մասնակցել։ Բնակիչները ոչ միայն բանավոր են դեմ արտահայտվել հանքի շահագործմանը, այլև արձանագրության մեջ հայտնել իրենց դիրքորոշումը՝ դեմ եմ։ «Հետքին» բնակիչներն ասացին, որ առաջին երեք լսումներից տեղյակ չեն եղել։
ՇՄՆ-ն համաձայն է հանքի շահագործմանը
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մեջ ևս նշել է լսումների մասին՝ մասնավորապես չորրորդի, երբ բնակիչները դեմ են արտահայտվել։
Ըստ փաստաթղթի՝ բողոքներից հետո դիմել են մասնագետներին՝ ստուգելու, արդյոք հանքը վտանգավոր է մարդկանց առողջության և շրջակա միջավայրի համար։ Առողջապահության նախարարությունն ու Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը պատասխանել են, որ իրենց հաշվարկներով՝ վնասակար ազդեցությունները թույլատրելի սահմաններում են, իսկ հանքի և բնակելի տարածքների միջև նախատեսված հեռավորությունը համապատասխանում է օրենքի պահանջներին։ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել հանքի շահագործմանը, իհարկե՝ սահմանելով նորմեր, որոնք պետք է պահպանվեն։ «Անտրացիտ» ընկերությունը, ըստ այդ փաստաթղթի, տարեկան 300 հազար դրամ պետք է հատկացնի շրջակա միջավայրի մշտադիտարկման համար։
Համայնքապետարանը մերժել է տրամադրել հանքի տարածքը
Հանքի շահագործման համար Աբովյան համայնքը պետք է «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ին վարձակալության հանձներ տարածքը։
Ըստ Datalex համակարգի տվյալների՝ 2023 թվականի մայիսի 10-ին Գեղաշեն բնակավայրի 355 բնակչի անունից դիմում է ներկայացվել է Աբովյանի համայնքապետարան առ այն, որ դեմ են բնակելի տարածքներին հարող հատվածում հանքի շահագործմանը։ Այնուհետև հարցը քննարկվել է ավագանու հանձնաժողովում, որի հինգ անդամներից երեքը դեմ են արտահայտվել նախագծին։
2023 թվականի մայիսի 18-ին հարցը ներկայացվել է Աբովյան համայնքի ավագանու նիստին, որտեղ ավագանու 13 անդամներ դեմ են քվեարկել, 9-ը՝ ձեռնպահ, և «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ին հողամասը վարձակալությամբ տալու որոշումը չի ընդունվել։
«Անտրացիտ»-ը դիմել է Վարչական դատարան, հայցը մերժվել է։
Նոր զարգացումներ
«Անտրացիտ» ՍՊԸ-ն հերթական անգամ դիմել է Վարչական դատարան։ Դատավորը ընկերության միջնորդությունը բավարարել է՝ կիրառելով պահանջի ժամանակավոր բավարարում, որով պարտավորեցնում է Աբովյանի ավագանուն առանց մրցույթի 7,7 հա հողամասն օգտագործման իրավունքով հատկացնել ընկերությանը։
Մեր ձեռքի տակ է նաև Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության նույնաբովանդակ որոշումը։ Ընդ որում, ՀԿԱԾ-ի որոշումը հնարավոր է բողոքարկել, սակայն այդ ընթացքում կատարողական գործողությունները չեն կասեցվի։
Փաստացի, Վարչական դատարանը և Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը պարտավորեցնում են ավագանուն՝ տրամադրել հողը, որի վրա կշահագործվի հանքը՝ մինչև հողն օտարելու մասին Վարչական դատարանի վերջնական վճիռը։
Այսօր՝ հունիսի 23-ին, Աբովյանի ավագանու նիստում պետք է քննարկվի այս հարցը։ Նախօրեին «Հետքը» փորձեց պարզաբանում ստանալ Աբովյանի համայնքապետարանից, ասացին, որ համայնքի ղղեկավարը միշտ եղել է բնակիչների կողքին, սակայն այս դեպքում կա դատարանի պարտադրանք, հնարավոր ելքերը պարզ կդառնան այսօր։
Հանքի տարածքում հիմա պահակակետ կա։ Չորս հոգուց բաղկացած հերթափոխը հսկում է, բայց հստակ չէ, թե ինչը։ Հերթափոխի պետ ևս ունեն։ Նրա հեռախոսահամարը «Հետք»-ին փոխանցեց հերթափոխի պահակներից մեկը։ Փորձեցինք ճշտել «Անտրացիտ»-ի տնօրենի կամ սեփականատիրոջ հեռախոսահամարը։ Մեր զրուցակիցը հորդորեց լսել երկու կողմերին էլ, նշեց, որ կխոսի տնօրենի հետ ու կզանգի մեզ։ Սակայն այդպես էլ չի զանգել, իսկ մեր զանգերն անպատասխան են մնացել։
Գեղաշենի ավազի հանքը գյուղից բարձր է, հիմա բլրի վրա երևում են քերծվածքներ, որոնք, ըստ գյուղացիների, խորհրդային շրջանի վերջին տարիների շահագործման արդյունք են։ Այն ժամանակ, երբ Սպիտակին շինանյութ էր պետք, Գեղաշենից ավազ էին հանում։ Տարեցները հիշում են, թե այդ տարիներին ինչպես էր փոշին գյուղ լցվում։
«Հիմա հանքը որ սկսեց աշխատել, ինչքան օձ ու կարիճ կա, ինչ կա, լրիվ գյուղն ա, տներն ա լցվելու, ես 2 տարի, 3 տարի առաջ օրական 8 հատ օձ էի բռնում իմ տնից, երեխեն չէր կարողանում քնել»,- նշեց Գեղաշենի բնակիչ Սեյրան Ղազարյանը։
Հանքի տարածքով անցնող ճանապարհին մագնիս գցելու դեպքում պարզ կդառնա, որ ավազը երկաթով հարուստ է։ Հիմա բլրի բաց հատվածները հիմնականում խոտով են ծածկված, գյուղացիներն այդ հատվածներում իրենց անասուններին են տանում արոտի։
«Հիմա էլ եմ համաձայն՝ թող գա հանքը բացի (խմբ․ - հանքի սեփականատերը), տունը տալիս եմ իրան, ինքը հենց իրա ընտանիքով, իրա թոռներով, իրա գերդաստանով թող գա ստեղ ապրի։ Ու ես էլ հելնեմ էդ կամազներից քշեմ, էդ փոշին նստեցնեմ իրա գլխին, կգա՞, կապրի՞ ինք»ը,- նշեց հանքի տարածքին ամենամոտն ապրողներից Մարատ Մանուկյանը։
Գեղաշենցիները մտահոգ են, որ հանքի շահագործումից հետո ոչ միայն անասուններին չեն կարողանա արոտ տանել, այլև հնարավոր փոշուց կվնասվեն այգիները, մեղվի փեթակները, մարդկանց առողջությունը։

hetq.am. Исполнительная служба обязала совет старейшин общины Абовян немедленно разрешить эксплуатацию песчаного карьера рядом с селом Гегашен. Местные жители против.
Кто хочет эксплуатировать карьер
21 июня 2022 года министр территориального управления и инфраструктур (ТКИ) Гнел Саносян подписал указ, согласно которому ООО «Антрацит» получило разрешение на добычу песка на площади 16,8 га в селе Гегашен на 20 лет. Компания была зарегистрирована в феврале 2021 года. По данным ГНД, она занимается добычей песка. 100%-ным владельцем ООО «Антрацит» является Давид Самвелович.
Село против карьера
В 2021 году, до получения разрешения, в селе Гегашен прошло первое общественное слушание по вопросу эксплуатации карьера. Согласно протоколу, участники слушания приветствовали инициативу. Кроме директора ООО «Антрацит» Лии Тер-Авагян и главы общины, в слушаниях участвовали заместитель главы общины, один член совета и четыре жителя села.
Через три месяца, в октябре 2021 года, прошло второе слушание. Участвовали глава общины, заместитель, один член совета, директор ООО «Антрацит» и еще 5 жителей общины. Согласно протоколу, присутствующие снова приветствовали инициативу.
На третьем общественном слушании, состоявшемся в ноябре, состав участников остался практически неизменным. Однако, кроме административных работников, на этот раз присутствовали три жителя, двое из которых также были на предыдущем слушании. Согласно протоколу, присутствующие единогласно приветствовали проект.
После этого Гегашен стал частью объединенной общины Абовян. В феврале 2022 года на четвертом слушании, созванном новым административным руководителем Абовяна Гором Хачатряном, присутствовало более четырех десятков человек. Жители не только устно выразили свое несогласие с эксплуатацией карьера, но и в протоколе указали свою позицию — против. «После» жители сказали, что не были осведомлены о первых трех слушаниях.
ШMН согласен на эксплуатацию карьера
Министерство окружающей среды также упомянуло о слушаниях в экспертизе воздействия на окружающую среду, в частности о четвертом, когда жители выразили свое несогласие.
Согласно документу, после жалоб обратились к специалистам, чтобы проверить, опасен ли карьер для здоровья людей и окружающей среды. Министерство здравоохранения и Центр гидрометеорологии и мониторинга ответили, что по их расчетам вредные воздействия находятся в допустимых пределах, а расстояние между карьером и жилыми районами соответствует требованиям закона. Министерство окружающей среды дало положительное заключение на эксплуатацию карьера, конечно, установив нормы, которые должны соблюдаться. Согласно этому документу, ООО «Антрацит» должно ежегодно выделять 300 тысяч драмов на постоянный мониторинг окружающей среды.
Муниципалитет отказал в предоставлении земельного участка под карьер
Для эксплуатации карьера община Абовян должна была передать ООО «Антрацит» участок в аренду.
Согласно данным системы Datalex, 10 мая 2023 года от имени 355 жителей населенного пункта Гегашен в муниципалитет Абовяна было подано заявление о том, что они против эксплуатации карьера в прилегающей к жилым районам зоне. Затем вопрос был обсужден в комиссии совета, из пяти членов которой трое высказались против проекта.
18 мая 2023 года вопрос был представлен на заседании совета общины Абовян, где 13 членов совета проголосовали против, 9 воздержались, и решение о передаче земельного участка в аренду ООО «Антрацит» не было принято.
«Антрацит» подал в административный суд, иск был отклонен.
Новые события
ООО «Антрацит» снова подало в административный суд. Судья удовлетворил ходатайство компании, применив временное удовлетворение требования, которым обязывает совет Абовяна без конкурса предоставить компании участок площадью 7,7 га с правом пользования.
У нас также есть аналогичное решение Исполнительной службы. При этом решение ИС можно обжаловать, однако в это время исполнительные действия не будут приостановлены.
Фактически административный суд и Исполнительная служба обязывают совет предоставить землю, на которой будет эксплуатироваться карьер, до окончательного решения административного суда о передаче земли.
Сегодня, 23 июня, на заседании совета Абовяна должен быть обсужден этот вопрос. Накануне «Хетк» пытался получить разъяснения из муниципалитета Абовяна, где сказали, что глава общины всегда был на стороне жителей, но в этом случае есть требование суда, возможные выходы станут ясны сегодня.
На территории карьера сейчас есть охранный пост. Четыре человека сменяют друг друга, но неясно, что именно они охраняют. У них также есть начальник смены. Его номер телефона один из охранников передал «Хетку». Мы пытались выяснить номер телефона директора или владельца «Антрацит». Наш собеседник призвал выслушать обе стороны, отметил, что поговорит с директором и позвонит нам. Однако он так и не позвонил, а наши звонки остались без ответа.
Песчаный карьер в Гегашене находится выше села, сейчас на склоне видны выемки, которые, по словам местных жителей, являются результатом эксплуатации в последние годы советского периода. В то время, когда Спитак нуждался в строительных материалах, песок вывозили из Гегашена. Пожилые люди помнят, как в те годы пыль заполняла село.
«Теперь, когда карьер начал работать, сколько змей и скорпионов есть, вся деревня, дома будут заполняться, я 2-3 года назад ловил по 8 змей в день у себя во дворе, ребенок не мог спать», — отметил житель Гегашена Сейран Газарян.
Если бросить магнит на дорогу, проходящую через территорию карьера, станет ясно, что песок богат железом. Сейчас открытые участки склона в основном покрыты травой, местные жители ведут своих животных на пастбище в этих местах.
«Я сейчас тоже согласен — пусть приходит владелец карьера (прим. — владелец карьера), я ему дом отдам, пусть он со своей семьей, своими внуками, своим родом приходит сюда жить. А я уйду, чтобы он мог работать, пусть пыль сыплется ему на голову, придет ли он, будет ли жить?» — отметил один из ближайших жителей к территории карьера Марат Манукян.
Жители Гегашена обеспокоены тем, что после начала эксплуатации карьера они не смогут пасти скот, а также что возможная пыль повредит сады, ульи и здоровье людей.