• 23-06-2026 12:45:33   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
hetq.am. Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը պարտավորեցնում է Աբովյան համայնքի ավագանուն՝ անհապաղ թույլ տալ Գեղաշեն գյուղի մոտ ավազի հանքի շահագործումը։ Գյուղացիները դեմ են։
Ո՞վ է ուզում շահագործել հանքը
2022 թվականի հունիսի 21-ին Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների (ՏԿԵ) նախարար Գնել Սանոսյանի հրամանով «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ն Գեղաշեն գյուղի 16,8 հա տարածքից ավազ արդյունահանելու թույլտվություն է ստացել՝ 20 տարով։ Ընկերությունը գրանցվել է 2021 թվականի փետրվարին։ Ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է ավազի արդյունահանմամբ։ «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ի 100%-անոց բաժնետերը Դավիթ Սամվելյանն է։
Գյուղը դեմ է հանքին
2021-ին, նախքան թույլատվությունը, Գեղաշեն գյուղում տեղի է ունեցել հանքի շահագործման վերաբերյալ առաջին հանրային լսումը։ Ըստ արձանագրության՝ լսման մասնակիցները ողջունել են նախաձեռնությունը։ Բացի «Անտրացիտի» տնօրեն Լիա Տեր-Ավագյանից ու համայնքի ղեկավարից, լսումներին մասնակցել են համայնքապետի տեղակալը, ավագանու մեկ անդամ և գյուղի չորս բնակիչ։
Երեք ամիս անց՝ 2021-ի հոկտեմբերին, տեղի է ունեցել երկրորդ լսումը։ Մասնակցել են համայնքապետը, տեղակալը, ավագանու մեկ անդամ, «Անտրացիտի» տնօրենը և համայնքի ևս 5 բնակիչ։ Ըստ արձանագրության՝ ներկաները կրկին ողջունել են նախաձեռնությունը։
Նոյեմբերին տեղի ունեցած՝ 3-րդ հանրային լսմանը մասնակիցների կազմը գրեթե անփոփոխ էր։ Սակայն, բացի վարչական աշխատողներից, այս անգամ մասնակցել է երեք բնակիչ, որից երկուսը նախորդ լսմանն էլ էին ներկա։ Արձանագրության համաձայն՝ ներկաները միաձայն ողջունել են նախագիծը։
Դրանից հետո Գեղաշենը դարձել է Աբովյան խոշորացված համայնքի մաս։ 2022-ի փետրվարին Աբովյանի նոր վարչական ղեկավար Գոռ Հակոբյանի հրավիրած չորրորդ լսմանը ավելի քան չորս տասնյակ մարդ է մասնակցել։ Բնակիչները ոչ միայն բանավոր են դեմ արտահայտվել հանքի շահագործմանը, այլև արձանագրության մեջ հայտնել իրենց դիրքորոշումը՝ դեմ եմ։ «Հետքին» բնակիչներն ասացին, որ առաջին երեք լսումներից տեղյակ չեն եղել։
ՇՄՆ-ն համաձայն է հանքի շահագործմանը
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մեջ ևս նշել է լսումների մասին՝ մասնավորապես չորրորդի, երբ բնակիչները դեմ են արտահայտվել։
Ըստ փաստաթղթի՝ բողոքներից հետո դիմել են մասնագետներին՝ ստուգելու, արդյոք հանքը վտանգավոր է մարդկանց առողջության և շրջակա միջավայրի համար։ Առողջապահության նախարարությունն ու Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը պատասխանել են, որ իրենց հաշվարկներով՝ վնասակար ազդեցությունները թույլատրելի սահմաններում են, իսկ հանքի և բնակելի տարածքների միջև նախատեսված հեռավորությունը համապատասխանում է օրենքի պահանջներին։ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել հանքի շահագործմանը, իհարկե՝ սահմանելով նորմեր, որոնք պետք է պահպանվեն։ «Անտրացիտ» ընկերությունը, ըստ այդ փաստաթղթի, տարեկան 300 հազար դրամ պետք է հատկացնի շրջակա միջավայրի մշտադիտարկման համար։
Համայնքապետարանը մերժել է տրամադրել հանքի տարածքը
Հանքի շահագործման համար Աբովյան համայնքը պետք է «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ին վարձակալության հանձներ տարածքը։
Ըստ Datalex համակարգի տվյալների՝ 2023 թվականի մայիսի 10-ին Գեղաշեն բնակավայրի 355 բնակչի անունից դիմում է ներկայացվել է Աբովյանի համայնքապետարան առ այն, որ դեմ են բնակելի տարածքներին հարող հատվածում հանքի շահագործմանը։ Այնուհետև հարցը քննարկվել է ավագանու հանձնաժողովում, որի հինգ անդամներից երեքը դեմ են արտահայտվել նախագծին։
2023 թվականի մայիսի 18-ին հարցը ներկայացվել է Աբովյան համայնքի ավագանու նիստին, որտեղ ավագանու 13 անդամներ դեմ են քվեարկել, 9-ը՝ ձեռնպահ, և «Անտրացիտ» ՍՊԸ-ին հողամասը վարձակալությամբ տալու որոշումը չի ընդունվել։
«Անտրացիտ»-ը դիմել է Վարչական դատարան, հայցը մերժվել է։
Նոր զարգացումներ
«Անտրացիտ» ՍՊԸ-ն հերթական անգամ դիմել է Վարչական դատարան։ Դատավորը ընկերության միջնորդությունը բավարարել է՝ կիրառելով պահանջի ժամանակավոր բավարարում, որով պարտավորեցնում է Աբովյանի ավագանուն առանց մրցույթի 7,7 հա հողամասն օգտագործման իրավունքով հատկացնել ընկերությանը։
Մեր ձեռքի տակ է նաև Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության նույնաբովանդակ որոշումը։ Ընդ որում, ՀԿԱԾ-ի որոշումը հնարավոր է բողոքարկել, սակայն այդ ընթացքում կատարողական գործողությունները չեն կասեցվի։
Փաստացի, Վարչական դատարանը և Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը պարտավորեցնում են ավագանուն՝ տրամադրել հողը, որի վրա կշահագործվի հանքը՝ մինչև հողն օտարելու մասին Վարչական դատարանի վերջնական վճիռը։
Այսօր՝ հունիսի 23-ին, Աբովյանի ավագանու նիստում պետք է քննարկվի այս հարցը։ Նախօրեին «Հետքը» փորձեց պարզաբանում ստանալ Աբովյանի համայնքապետարանից, ասացին, որ համայնքի ղղեկավարը միշտ եղել է բնակիչների կողքին, սակայն այս դեպքում կա դատարանի պարտադրանք, հնարավոր ելքերը պարզ կդառնան այսօր։
Հանքի տարածքում հիմա պահակակետ կա։ Չորս հոգուց բաղկացած հերթափոխը հսկում է, բայց հստակ չէ, թե ինչը։ Հերթափոխի պետ ևս ունեն։ Նրա հեռախոսահամարը «Հետք»-ին փոխանցեց հերթափոխի պահակներից մեկը։ Փորձեցինք ճշտել «Անտրացիտ»-ի տնօրենի կամ սեփականատիրոջ հեռախոսահամարը։ Մեր զրուցակիցը հորդորեց լսել երկու կողմերին էլ, նշեց, որ կխոսի տնօրենի հետ ու կզանգի մեզ։ Սակայն այդպես էլ չի զանգել, իսկ մեր զանգերն անպատասխան են մնացել։
Գեղաշենի ավազի հանքը գյուղից բարձր է, հիմա բլրի վրա երևում են քերծվածքներ, որոնք, ըստ գյուղացիների, խորհրդային շրջանի վերջին տարիների շահագործման արդյունք են։ Այն ժամանակ, երբ Սպիտակին շինանյութ էր պետք, Գեղաշենից ավազ էին հանում։ Տարեցները հիշում են, թե այդ տարիներին ինչպես էր փոշին գյուղ լցվում։
«Հիմա հանքը որ սկսեց աշխատել, ինչքան օձ ու կարիճ կա, ինչ կա, լրիվ գյուղն ա, տներն ա լցվելու, ես 2 տարի, 3 տարի առաջ օրական 8 հատ օձ էի բռնում իմ տնից, երեխեն չէր կարողանում քնել»,- նշեց Գեղաշենի բնակիչ Սեյրան Ղազարյանը։
Հանքի տարածքով անցնող ճանապարհին մագնիս գցելու դեպքում պարզ կդառնա, որ ավազը երկաթով հարուստ է։ Հիմա բլրի բաց հատվածները հիմնականում խոտով են ծածկված, գյուղացիներն այդ հատվածներում իրենց անասուններին են տանում արոտի։
«Հիմա էլ եմ համաձայն՝ թող գա հանքը բացի (խմբ․ - հանքի սեփականատերը), տունը տալիս եմ իրան, ինքը հենց իրա ընտանիքով, իրա թոռներով, իրա գերդաստանով թող գա ստեղ ապրի։ Ու ես էլ հելնեմ էդ կամազներից քշեմ, էդ փոշին նստեցնեմ իրա գլխին, կգա՞, կապրի՞ ինք»ը,- նշեց հանքի տարածքին ամենամոտն ապրողներից Մարատ Մանուկյանը։
Գեղաշենցիները մտահոգ են, որ հանքի շահագործումից հետո ոչ միայն անասուններին չեն կարողանա արոտ տանել, այլև հնարավոր փոշուց կվնասվեն այգիները, մեղվի փեթակները, մարդկանց առողջությունը։

The residents of Geghashen oppose the exploitation of the sand mine, the court obliges to exploit it.
• 23-06-2026 12:43:33   | Armenia  |  Press of Diaspora
hetq.am. The enforcement service is obliging the Abovyan community council to immediately allow the exploitation of the sand mine near Geghashen village. The villagers are against it.
Who wants to exploit the mine?
On June 21, 2022, by the order of the Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, "Antratsit" LLC received permission to extract sand from an area of 16.8 hectares in Geghashen village for 20 years. The company was registered in February 2021. According to the State Revenue Committee, it is engaged in sand extraction. The 100% shareholder of "Antratsit" LLC is Davit Samvelyan.
The village is against the mine
In 2021, before the permission was granted, the first public hearing regarding the exploitation of the mine took place in Geghashen village. According to the minutes, the participants welcomed the initiative. Besides the director of "Antratsit," Lia Ter-Avagyan, and the community leader, the hearings were attended by the deputy mayor, one council member, and four villagers.
Three months later, in October 2021, the second hearing took place. The mayor, the deputy, one council member, the director of "Antratsit," and five other residents of the community participated. According to the minutes, the attendees again welcomed the initiative.
At the third public hearing held in November, the composition of the participants was almost unchanged. However, apart from administrative staff, three residents attended this time, two of whom were also present at the previous hearing. According to the minutes, the attendees unanimously welcomed the project.
After that, Geghashen became part of the enlarged Abovyan community. In February 2022, more than forty people participated in the fourth hearing called by the new administrative head of Abovyan, Gor Hakobyan. The residents not only verbally expressed their opposition to the exploitation of the mine but also stated their position in the minutes: "I am against." The residents of "Hetq" said they were unaware of the first three hearings.
The Ministry agrees to the exploitation of the mine
The Ministry of Environment also mentioned the hearings in the environmental impact assessment, particularly the fourth one, when residents expressed their opposition.
According to the document, after the complaints, specialists were consulted to check whether the mine poses a danger to human health and the environment. The Ministry of Health and the Hydro-Meteorological and Monitoring Center responded that, according to their calculations, the harmful effects are within permissible limits, and the distance between the mine and residential areas meets legal requirements. The Ministry of Environment has given a positive conclusion for the exploitation of the mine, of course, setting norms that must be adhered to. According to this document, "Antratsit" must allocate 300,000 AMD annually for environmental monitoring.
The municipality has refused to provide the mine area
For the exploitation of the mine, the Abovyan community must lease the area to "Antratsit" LLC.
According to the data from the Datalex system, on May 10, 2023, a petition was submitted to the Abovyan municipality on behalf of 355 residents of Geghashen, stating that they are against the exploitation of the mine in the area adjacent to residential areas. The issue was then discussed in the council committee, where three out of five members opposed the project.
On May 18, 2023, the issue was presented to the Abovyan community council meeting, where 13 council members voted against, 9 abstained, and the decision to lease the land to "Antratsit" LLC was not accepted.
"Antratsit" has appealed to the Administrative Court, but the claim was rejected.
New developments
"Antratsit" LLC has once again appealed to the Administrative Court. The judge granted the company's request, applying a temporary satisfaction of the claim, which obliges the Abovyan council to allocate 7.7 hectares of land to the company without a competition.
We also have the same content decision from the Enforcement Service. Moreover, the decision of the Enforcement Service can be appealed, but during that time, the enforcement actions will not be suspended.
In fact, the Administrative Court and the Enforcement Service are obliging the council to provide the land on which the mine will be exploited until the final decision of the Administrative Court regarding the alienation of the land.
Today, on June 23, this issue is to be discussed at the Abovyan council meeting. The day before, "Hetq" tried to get clarification from the Abovyan municipality, and they said that the community leader has always been on the side of the residents, but in this case, there is a court mandate, and the possible outcomes will become clear today.
There is now a guard post in the mine area. A shift of four people is monitoring, but it is unclear what they are watching. They also have a shift leader. One of the guards passed the shift leader's phone number to "Hetq." We tried to clarify the phone number of the director or owner of "Antratsit." Our interlocutor urged to listen to both sides, mentioned that he would speak with the director and call us. However, he never called, and our calls went unanswered.
The Geghashen sand mine is located high above the village, and now scratches are visible on the hill, which, according to the villagers, are the result of exploitation in the last years of the Soviet era. Back then, when Spitak needed construction materials, sand was extracted from Geghashen. The elderly remember how dust filled the village during those years.
"Now that the mine has started working, as many snakes and scorpions as there are, the whole village is going to be filled, the houses are going to be filled, two or three years ago I was catching eight snakes a day from my house, the child couldn't sleep," said Geghashen resident Seyran Ghazaryan.
If a magnet is thrown on the road passing through the mine area, it will become clear that the sand is rich in iron. Now the open parts of the hill are mostly covered with grass, and the villagers take their livestock to graze in those areas.
"I still agree; let the mine owner come (editor's note - the mine owner), I will give him my house, he can come here with his family, his grandchildren, his clan. And I will drive those trucks, let that dust settle on his head, will he come? Will he live?" said Marat Manukyan, one of the closest residents to the mine area.
The residents of Geghashen are concerned that after the exploitation of the mine, they will not only be unable to graze their livestock but also that possible dust will harm their orchards, beehives, and people's health.