23-06-2026 14:28:23 | Հայաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հայկական ժամանակ. Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի կողմից իրականացվող աշխատանքների շրջանակում Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահ Բրեդ Շերմանը, կոնգրեսականներ Թոմ ՄաքՔլինթոքը, Ջուդի Չուն և Լորա Ֆրիդմանը հունիսի 23-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում հրավիրելու են մամուլի ասուլիս Ադրբեջանի կողմից Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների ապօրինի պատանդառման 1000-րդ օրվա կապակցությամբ։
Հատկանշական է, որ մամուլի ասուլիսը տեղի է ունենում այն ժամանակահատվածում, երբ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը այս շաբաթ պատրաստվում է քննարկել Բրեդ Շերմանի օրենսդրական փոփոխության առաջարկը, որով Ադրբեջանից պահանջվում է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց։
Ասուլիսի ժամանակ նաև կքննարկվի 2027 ֆինանսական տարվա Ազգային պաշտպանության լիազորման ակտի և Ազգային անվտանգության ու արտաքին գործառնությունների հատկացումների ակտի շրջանակներում ներկայացված հայանպաստ օրենսդրական այլ առաջարկներ:

Армянское время. В рамках работы Комитета по армянскому делу в Америке, заместитель председателя Группы по армянскому вопросу в Конгрессе Брэд Шерман, конгрессмены Том МакКлинток, Джуди Чун и Лора Фридман 23 июня проведут пресс-конференцию в Конгрессе США по случаю 1000-го дня незаконного задержания армянского военно-политического руководства, военнопленных и гражданских заложников Азербайджаном.
Примечательно, что пресс-конференция проходит в тот период, когда Комитет по международным отношениям Палаты представителей на этой неделе собирается обсудить предложение Брэд Шермана о законодательных изменениях, в котором от Азербайджана требуется немедленно и без условий освободить всех армянских военнопленных и задержанных лиц.
На пресс-конференции также будут обсуждены другие законодательные инициативы, представленные в рамках Закона о национальной обороне на финансовый год 2027 и Закона о ассигнованиях на национальную безопасность и внешние операции, которые поддерживают армянские интересы.