23-06-2026 14:28:23 | Հայաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հայկական ժամանակ. Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի կողմից իրականացվող աշխատանքների շրջանակում Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահ Բրեդ Շերմանը, կոնգրեսականներ Թոմ ՄաքՔլինթոքը, Ջուդի Չուն և Լորա Ֆրիդմանը հունիսի 23-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում հրավիրելու են մամուլի ասուլիս Ադրբեջանի կողմից Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների ապօրինի պատանդառման 1000-րդ օրվա կապակցությամբ։
Հատկանշական է, որ մամուլի ասուլիսը տեղի է ունենում այն ժամանակահատվածում, երբ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը այս շաբաթ պատրաստվում է քննարկել Բրեդ Շերմանի օրենսդրական փոփոխության առաջարկը, որով Ադրբեջանից պահանջվում է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց։
Ասուլիսի ժամանակ նաև կքննարկվի 2027 ֆինանսական տարվա Ազգային պաշտպանության լիազորման ակտի և Ազգային անվտանգության ու արտաքին գործառնությունների հատկացումների ակտի շրջանակներում ներկայացված հայանպաստ օրենսդրական այլ առաջարկներ:

A press conference will be held in the U.S. Congress in connection with the 1000th day of detention of Armenian prisoners held in Baku.
23-06-2026 14:28:23 | Armenia | Press of Diaspora
Armenian Time. As part of the work carried out by the Armenian Cause Committee in America, the Vice Chairman of the Congressional Armenian Caucus, Brad Sherman, along with Congress members Tom McClintock, Judy Chu, and Laura Friedman, will hold a press conference on June 23 in the U.S. Congress to mark the 1000th day of the illegal detention of the Artsakh military-political leadership, prisoners of war, and civilian hostages by Azerbaijan.
It is noteworthy that the press conference takes place during a period when the House Foreign Affairs Committee is preparing to discuss Brad Sherman’s legislative amendment this week, which demands the immediate and unconditional release of all Armenian prisoners of war and detained individuals by Azerbaijan.
The conference will also discuss other pro-Armenian legislative proposals presented within the framework of the National Defense Authorization Act for the fiscal year 2027 and the appropriations act for national security and foreign operations.