23-06-2026 15:59:10 | Հայաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com «Այս ընտրությունները խախտումների չափով բացառիկ էին. վերջին ութ տարիների ընթացքում առաջին անգամ ընդդիմության ներկայացուցիչները փորձեցին ընտրակաշառքով, ընտրակեղծարարությամբ, մարդկանց ուղղորդելով ու վախեցնելով քվեներ ստանալ»:
Այս մասին Երևանի ավագանու նիստին հայտարարել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ նշելով, թե սա բացառիկ դեպք է, երբ ընտրակեղծարարությամբ զբաղվել է ոչ թե իշխանությունը, այլ ընդդիմությունը։
«Բոլոր այն մարդիկ, որոնք պատկերացրել են, որ պետության զավթման հնարավորություն ունեն ընտրակեղծիքով և ընտրակաշառքով, դեռևս չեն պատկերացնում՝ իրենց ինչ է սպասվում»,- ասել է Ավինյանը:
Նա խոստացել է, որ բոլոր մեղավորները պատժվելու են ամենախիստ ձևով:
«Այ հենց այսպես պետք է ընտրակաշառքով փորձը կատարեիք, գնայիք գլխով պատին խփեիք, գլուխներդ ջարդեիք, ու հիմա էլ կաշիներդ քերթվելու է բոլորինդ՝ բոլոր ընտրակաշառք բաժանողներինը։ Բոլոր նրանց, ովքեր էս պետության դեմ փորձել են հանցանք գործել, կաշիները քերթվելու ա, ես ձեզ խոստանում եմ»,- նշել է Ավինյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը չի հեռացրել այդ ուժերին ընտրապայքարից, Ավինյանը պարզաբանել է, որ դա արվել է «ողբ ու լացից» խուսափելու համար։ Նրա պնդմամբ՝ եթե նրանց հանեին պայքարից, հաջորդ հինգ տարիներին լսելու էին հայտարարություններ, թե «այդ ընդդիմադիր ուժերը գալու էին, հաղթելու էին, և մենք դա նրանց թույլ չենք տվել»։

• 23-06-2026 15:59:10   | Армения  |  Обзор прессы Диаспоры
armtimes.com «Эти выборы были исключительными по количеству нарушений. Впервые за последние восемь лет представители оппозиции попытались получить голоса с помощью подкупа, фальсификаций, манипуляций и запугивания людей»:
Об этом на заседании городского совета Еревана заявил мэр Тигран Авинян, отметив, что это исключительный случай, когда фальсификациями занималась не власть, а оппозиция.
«Все те люди, которые вообразили, что имеют возможность захватить государство с помощью фальсификаций и подкупа, еще не понимают, что их ждет»,- сказал Авинян.
Он пообещал, что все виновные будут наказаны самым строгим образом.
«Вот так вы должны были бы попробовать с подкупом, ударились бы головой о стену, разбили бы головы, и теперь ваши шкуры будут сдираться со всех вас — со всех, кто раздавал подкуп. Все те, кто пытались совершить преступление против этого государства, их шкуры будут сдираться, я вам обещаю»,- отметил Авинян.
Отвечая на вопрос, почему Центральная избирательная комиссия не исключила эти силы из избирательной борьбы, Авинян пояснил, что это было сделано для того, чтобы избежать «жалоб и плача». По его словам, если бы их исключили из борьбы, в следующие пять лет приходилось бы слышать заявления о том, что «эти оппозиционные силы пришли бы, победили бы, и мы не позволили им этого сделать».