ՀՀ ԱԺ-Ն ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵՑ «ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՎԱՐՁԱՏՐՈՒԹՅԱՆ,<br /> ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ<br />
ՀՀ ԱԺ-Ն ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵՑ «ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՎԱՐՁԱՏՐՈՒԹՅԱՆ,
ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ
• 18-03-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 18-ի առավոտյան նիստում ՀՀ Ազգային Ժողովը ընդունեց նախօրեին քննարկված 4 օրինագծեր եւ օրենսդրական փաթեթներ, որոնցով փոփոխություններ են կատարվում գործող օրենքներում: Այդ թվում առաջին ընթերցմամբ ընդունվեցին «ՀՀ Նախագահի վարձատրության, սպասարկման եւ անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում, երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում, ինչպես նաեւ «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» եւ «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների սնանկության մասին» օրենքներում լրացումներն ու փոփոխությունները: «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններով եւ լրացումներով, մասնավորապես, սահմանվում է, որ եթե հաշիվների դրամական մնացորդը պակաս է 1000 հայկական դրամից, ապա դրանք չեն երաշխավորվում: Նախատեսվում են նաեւ երաշխավորված ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ տեղեկատվական էլեկտրոնային համակարգ ստեղծելու բանկերի պարտականությունը եւ ՀՀ տարածքում ստեղծված օտարերկրյա բանկերի մասնաճյուղերում ներդրված ավանդների երաշխավորումը: Խորհրդարանը նաեւ վավերացրեց նախօրեին քննարկված 2 միջազգային պայմանագրերը. - 2005թ. մայիսի 16-ին Վարշավայում ստորագրված «Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների լվացման, հետախուզման, առգրավման ու բռնագրավման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան` կից հայտարարություններով, - 2008թ. հունվարի 8-ին ստորագրված ՀՀ եւ Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի միջեւ ծրագրի ֆինանսավորման համաձայնագիրը (Շուկայավորման հնարավորություն ֆերմերներին): Վերջին համաձայնագրով Հայաստանին կտրամադրվի 32 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ ծրագրի մասնակի ֆինանսավորում 12 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով` 0,75 տոկոս տարեկան սպասարկման չափով: Գումարի մարումը նախատեսված է 2018-2047թթ.-ին: Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի կողմից կտրամադրվի նաեւ 0,5 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման հիմնադրամին միջազգային տեխնիկական աջակցության եւ հիմնադրամի աշխատակիցների աշխատավարձերի վճարման համար:

NATIONAL ASSEMBLY MAKES AMENDMENTS IN LAW ON REMUNERATION,<br /> PROVISION OF SERVICES AND ENSURING SECURITY OF PRESIDENT OF RA<br />
NATIONAL ASSEMBLY MAKES AMENDMENTS IN LAW ON REMUNERATION,
PROVISION OF SERVICES AND ENSURING SECURITY OF PRESIDENT OF RA
• 18-03-2008 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 18, NOYAN TAPAN. At the morning sitting of March 18, the RA National Assembly passed 4 bills and legislative packages discussed the day before, by which amendments have been made to some current laws. The NA passed in the first reading the amendments and additions to the RA Law on Remuneration, Provision of Services and Ensuring Security of the President of the RA. The NA passed in the second reading and completely the amendments and additions to the RA Code of Administrative Infractions, the RA Law on Guaranteeing the Compensation for Bank Deposits of Natural Persons, and the RA Law on Bankruptcy of Banks, Credit Organizations and Insurance Companies. According to the amendments and additions made to the RA Law on Guaranteeing the Compensation for Bank Deposits of Natural Persons, it is in particular stipulated that if the balance of an account is less than 1,000 Armenian drams, no guarantee is given. It is also envisaged that banks will be obliged to create an electronic information system on guaranteed deposits and depositors, as well as that the sums deposited with branches of foreign banks in Armenia will be guaranteed. The National Assembly also ratified two international agreements discussed the day before: - The Council of Europe Convention on Laundering, Search, Seizure and Confiscation of Proceeds from Crime and on the Financing of Terrorism, signed in Warsaw on May 16, 2005, - the agreement on financing the program signed between the Republic of Armenia and the International Fund for Agriculatural Development (IFAD) on January 8, 2008. Under the latter agreement, Armenia will receive partial financing of 12 mln USD for the program of the total cost of 32 mln USD at 0.75% annual ineterest rate and a repayment period of 2018-2047. The IFAD will also allocate a grant of 0.5 mln USD for provision of international technical assistance to the Fund for Economic Development of Rural Areas and for payment of salaries of the fund's employees.