ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 11-15-ԻՆ ԼՂՀ-ՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ «ԱՐՑԱԽՅԱՆ ԱՌԱՋԻՆ<br /> ՓԱՌԱՏՈՆ»` ՆՎԻՐՎԱԾ ՇՈՒՇԻԻ ԱԶԱՏԱԳՐՄԱՆ 15-ԱՄՅԱԿԻՆ<br />
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 11-15-ԻՆ ԼՂՀ-ՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ «ԱՐՑԱԽՅԱՆ ԱՌԱՋԻՆ
ՓԱՌԱՏՈՆ»` ՆՎԻՐՎԱԾ ՇՈՒՇԻԻ ԱԶԱՏԱԳՐՄԱՆ 15-ԱՄՅԱԿԻՆ
• 06-09-2007 20:42:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 11-15-ին Լեռնային Ղարաբաղում կանցկացվի «Արցախյան առաջին փառատոն»` նվիրված Շուշիի ազատագրման 15-ամյակին: Ինչպես սեպտեմբերի 6-ի ասուլիսում հայտնեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Արամ Ղարաբեկյանը, փառատոնի ժամանակ կկատարվեն հայ եւ օտարազգի կոմպոզիտորների լավագույն գործերը: Փառատոնի շրջանակում կամերային նվագախումբն ու երգչախումբը համերգներով հանդես կգան Ստեփանակերտում, Շուշիում, Մարտակերտում, Գանձասարում եւ Վանք գյուղում: Իսկ սեպտեմբերի 15-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կայանալիք գալա-համերգին կմասնակցեն նաեւ Արցախի պետական կամերային երգչախումբն ու նվագախումբը, ինչպես նաեւ զինվորական փողային նվագախումբը: Նշվեց, որ փառատոնի հովանավորն է ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը: Անդրադառնալով հայ երգարվեստի ներկայիս վիճակին, Ա.Ղարաբեկյանը նշեց, որ այդ բնագավառում քաոս է տիրում եւ արժեքներ չկան: «Երբ լսում ես մեր այսօրվա էստրադային երգիչներին, կամ ինչպես իրենք են իրենց անվանում` «աստղերին», ապա տեսնում ես, որ նրանց մասնակցությամբ համերգները նման են հարսանեկան խնջույքների»,- ասաց Ա.Ղարաբեկյանը: Ըստ նրա, անընդունելի է, որ Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն ու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահը տրամադրվում է «ում պատահի», քանզի «այդ բեմերը միմիայն պրոֆեսիոնալների համար են»:

"FIRST ARTSAKH FESTIVAL" DEDICATED TO 15th ANNIVERSARY OF<br /> SHUSHI LIBERATION TO BE HELD IN NKR BETWEEN SEPTEMBER 11 TO 15<br /> SHUSHI LIBERATION TO BE HELD IN NKR BETWEEN SEPTEMBER 11 TO 15
"FIRST ARTSAKH FESTIVAL" DEDICATED TO 15th ANNIVERSARY OF
SHUSHI LIBERATION TO BE HELD IN NKR BETWEEN SEPTEMBER 11 TO 15
• 06-09-2007 20:42:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, SEPTEMBER 6, NOYAN TAPAN. "First Artsakh Festival" dedicated to the 15th anniversary of the Shushi liberation will be held in Nagorno Karabakh between September 11 to 15 on the initiative of the State Chamber Orchestra of Armenia. As Aram Gharabekian, the art director and conductor of the orchestra, said at the September 6 press conference, the best works of the Armenian and foreign composers will be performed during the festival. Within the framework of the festival, the chamber orchestra and the chorus will have concerts in Stepanakert, Shushi, Martakert, Gandzasar and in the village of Vank. And on September 15, the Artsakh State Chamber Chorus and the Orchestra as well as the military brass band will also take part in the gala-concert to be held in the Rebirth Square of Stepanakert. It was mentioned that the RA Ministry of Culture is the sponsor of the festival. Touching upon the current situation of the Armenian art of singing, A. Gharabekian said that there is a chaos in this field and there are no values. "When you listen to today's variety singers or to "stars" as they call themselves, then you notice that the concerts with their participation are like wedding parties", said A. Gharabekian. In his words, it is unacceptable that the A. Spendiarian Opera and Ballet National Academic Theater and the Aram Khachatrian concert hall are given to any singer, because "those stages are only for professionals".