ՀԲ-Ի ՏՐԱՄԱԴՐԱԾ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ 5 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐՈՎ ԿՎԵՐԱՆՈՐՈԳՎԻ<br /> ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 110 ԿՄ ՈՌՈԳՄԱՆ ՆԵՐՏՆՏԵՍԱՅԻՆ ՑԱՆՑ<br />
ՀԲ-Ի ՏՐԱՄԱԴՐԱԾ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ 5 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐՈՎ ԿՎԵՐԱՆՈՐՈԳՎԻ
ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 110 ԿՄ ՈՌՈԳՄԱՆ ՆԵՐՏՆՏԵՍԱՅԻՆ ՑԱՆՑ
• 01-08-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի ոռոգման համակարգի զարգացման ծրագրի համար 5 մլն դոլար լրացուցիչ գումարի տրամադրումը: Ինչպես օգոստոսի 1-ին լրագրողներին հայտնեց ծրագրի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Ադիբեկ Ղազարյանը, գումարի 15%-ը որպես համաֆինանսավորում կտրամադրեն ջրօգտագործողների ընկերությունները (ՋՕԸ): Այդ գումարով կվերանորոգվեն Արարատի, Արմավիրի, Երեւանի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի եւ Կոտայքի մարզերի 110 կմ ընդհանուր երկարությամբ ներտնտեսային ցանցերը: Ա.Ղազարյանի խոսքերով, մինչ այդ ՀԲ-ի տրամադրած 7,2 մլն դոլարով վերանորոգվել է 190 կմ ներտնտեսային ցանց, ինչը բավականին քիչ է, քանի որ հանրապետության ներտնտեսային ցանցը կազմում է 15 հազար կմ: Ըստ նրա, ջրի հիմնական կորուստները` մոտ 60%-ը կամ տարեկան 300 մլն խմ, արձանագրվում են ներտնտեսային ցանցերում: Նշվեց նաեւ, որ 1994թ.-ից մինչ օրս ՀԲ-ն Հայաստանի ոռոգման համակարգերի զարգացման նպատակով հատկացրել է 96,214 մլն դոլարի գումար, որով վերականգնվել են 26 պատվարներ, մի շարք բնակավայրերում ջրամատակարարման մեխանիկական համակարգը փոխարինվել է ինքնահոսով, ինչի շնորհիվ տարեկան էլեկտրաէներգիայի խնայողությունը կազմել է 51 մլն կՎտ/ժամ: Բացի այդ, ստեղծվել են 52 ՋՕԸ-եր, որոնց գործունեության շնորհիվ աճել է ոռոգման ջրի վարձավճարների հավաքագրման մակարդակը. 2003թ.-ին հավաքագրվել էր 2,3 մլրդ դրամ (6,7 մլն ԱՄՆ դոլար), ապա անցած տարի` 3,2 մլրդ դրամ:

ВЫДЕЛЕННЫЕ ВСЕМИРНЫМ БАНКОМ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ 5 МЛН ДОЛЛАРОВ<br /> ПОЙДУТ НА РЕМОНТ 110 КМ ВНУТРИХОЗЯЙСТВЕННЫХ ОРОСИТЕЛЬНЫХ СЕТЕЙ<br />
ВЫДЕЛЕННЫЕ ВСЕМИРНЫМ БАНКОМ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ 5 МЛН ДОЛЛАРОВ
ПОЙДУТ НА РЕМОНТ 110 КМ ВНУТРИХОЗЯЙСТВЕННЫХ ОРОСИТЕЛЬНЫХ СЕТЕЙ
• 01-08-2007 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 1 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. Совет директоров Всемирного банка утвердил выделение дополнительных 5 млн долларов на программу развития ирригационной системы Армении. Как сообщил журналистам 1 августа директор офиса по реализации программы Адибек Казарян, 15% от суммы в качестве софинансирования предоставят общества водопользователей. На эту сумму будут отремонтированы внутрихозяйственные сети Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Арагацотнской, Котайкской областей и Еревана, общей протяженностью в 110 км. По словам А.Казаряна, на предоставленные ВБ ранее 7,2 млн долларов было отремонтировано 190 км внутрихозяйственной сети, а внутрихозяйственная сеть республики составляет 15 тысяч км. Он отметил также, что основные потери воды - около 60% или 300 млн куб#м - зарегистрированы во внутрихозяйственных сетях. Было отмечено также, что с 1994 года по сей день на развитие ирригационной системы Армении ВБ выделил сумму в размере 96,214 млн долларов, на которую было отремонтировано 26 дамб, в некоторых населенных пунктах механическая система водоснабжения была заменена автоматической, благодаря чему годовая экономия электроэнергии составила 51 млн кВт#час. Кроме того, создано 52 общества водопользователей, благодаря деятельности которых повысился уровень сбора выплат за оросительную воду: если в 2003 году было собрано 2,3 млрд драмов (6,7 млн долларов США), то в прошлом году - 3,2 млрд драмов.