ՀԲ-Ի ՏՐԱՄԱԴՐԱԾ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ 5 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐՈՎ ԿՎԵՐԱՆՈՐՈԳՎԻ<br /> ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 110 ԿՄ ՈՌՈԳՄԱՆ ՆԵՐՏՆՏԵՍԱՅԻՆ ՑԱՆՑ<br />
ՀԲ-Ի ՏՐԱՄԱԴՐԱԾ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ 5 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐՈՎ ԿՎԵՐԱՆՈՐՈԳՎԻ
ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 110 ԿՄ ՈՌՈԳՄԱՆ ՆԵՐՏՆՏԵՍԱՅԻՆ ՑԱՆՑ
• 01-08-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի ոռոգման համակարգի զարգացման ծրագրի համար 5 մլն դոլար լրացուցիչ գումարի տրամադրումը: Ինչպես օգոստոսի 1-ին լրագրողներին հայտնեց ծրագրի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Ադիբեկ Ղազարյանը, գումարի 15%-ը որպես համաֆինանսավորում կտրամադրեն ջրօգտագործողների ընկերությունները (ՋՕԸ): Այդ գումարով կվերանորոգվեն Արարատի, Արմավիրի, Երեւանի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի եւ Կոտայքի մարզերի 110 կմ ընդհանուր երկարությամբ ներտնտեսային ցանցերը: Ա.Ղազարյանի խոսքերով, մինչ այդ ՀԲ-ի տրամադրած 7,2 մլն դոլարով վերանորոգվել է 190 կմ ներտնտեսային ցանց, ինչը բավականին քիչ է, քանի որ հանրապետության ներտնտեսային ցանցը կազմում է 15 հազար կմ: Ըստ նրա, ջրի հիմնական կորուստները` մոտ 60%-ը կամ տարեկան 300 մլն խմ, արձանագրվում են ներտնտեսային ցանցերում: Նշվեց նաեւ, որ 1994թ.-ից մինչ օրս ՀԲ-ն Հայաստանի ոռոգման համակարգերի զարգացման նպատակով հատկացրել է 96,214 մլն դոլարի գումար, որով վերականգնվել են 26 պատվարներ, մի շարք բնակավայրերում ջրամատակարարման մեխանիկական համակարգը փոխարինվել է ինքնահոսով, ինչի շնորհիվ տարեկան էլեկտրաէներգիայի խնայողությունը կազմել է 51 մլն կՎտ/ժամ: Բացի այդ, ստեղծվել են 52 ՋՕԸ-եր, որոնց գործունեության շնորհիվ աճել է ոռոգման ջրի վարձավճարների հավաքագրման մակարդակը. 2003թ.-ին հավաքագրվել էր 2,3 մլրդ դրամ (6,7 մլն ԱՄՆ դոլար), ապա անցած տարի` 3,2 մլրդ դրամ:

110 KM OF ARMENIA'S INTRAECONOMIC IRRIGATION NETWORK TO BE<br /> REPAIRED WITH ADDITIONAL 5 MILLION DOLLARS ALLOCATED BY WORLD<br /> BANK<br />
110 KM OF ARMENIA'S INTRAECONOMIC IRRIGATION NETWORK TO BE
REPAIRED WITH ADDITIONAL 5 MILLION DOLLARS ALLOCATED BY WORLD
BANK
• 01-08-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, AUGUST 1, NOYAN TAPAN. The World Bank Board of Directors has approved the decision to allocate additional 5 million dollars for the program on development of Armenia's irrigation system. The director of the program implementation office Adibek Ghazarian told reporters on August 1 that 15% of this money will be provided as co-financing by water user societies. This amount will be used to repair irrigation networks of a total of 110 km in Ararat, Armavir, Gegharkunik, Aragatsotn, Kotayk regions and Yerevan. According to him, so far a 190-km intraeconomic network has been reconstructed with 7.2 mln dollars allocated by WB, which is quite a small sum as the country's intraeconomic network makes 15 thousand km. He said that the main water losses (about 60% or 300 million cubic meters annually) are registered in intraeconomic networks. A. Ghazarian said that since 1994 until now, 96.214 mln dollars has been allocated by the World Bank for development of Armenian irrigation systems, thanks to which 26 bulwarks have been repaired, and the mechanical water supply system has been replaced with gravity flow in a number of settlements, which allowed to save 51 million kwh of power a year. Besides, water user societies have been created, and as a result of their activities the collection of payments for water use has increased: in 2003, 2.3 billion drams (6.7 mln dollars) was collected, while last year 3.2 billion drams was collected.