ԱՄՆ-Ը ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ԴԵՄ ՀԱՆԴԵՍ ԳԱԼ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ` ՀՅՈՒՍԻՍԱՅԻՆ<br /> ԻՐԱՔՈՒՄ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՍԿՍԵԼՈՒ ԾՐԱԳՐԵՐԻՆ<br />
ԱՄՆ-Ը ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ԴԵՄ ՀԱՆԴԵՍ ԳԱԼ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ` ՀՅՈՒՍԻՍԱՅԻՆ
ԻՐԱՔՈՒՄ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՍԿՍԵԼՈՒ ԾՐԱԳՐԵՐԻՆ
• 28-06-2007 16:06:00   | ԱՄՆ  |  Միջազգային
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ԱՄՆ-ը բացասաբար է արձագանքել Թուրքիայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Յաշար Բույուքանըթի` Հյուսիսային Իրաքում ռազմական գործողություններ սկսելու անհրաժեշտության մասին նախօրեին արած հայտարարությանը: ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Շոն Մքքորմակը հայտարարել է, թե ԱՄՆ-ը հասկանում է, որ թուրքական բանակը ցանկանում է թուրք ժողովրդին պաշտպանել ահաբեկչական կազմակերպությունների հարձակումներից` միեւնույն ժամանակ նշելով, թե Թուրքիայի` Իրաքում ռազմական գործողություններ սկսելը հարցի լուծում չի կարող դառնալ. «Քրդստանի բանվորական կուսակցությունը (PKK) ահաբեկչական կազմակերպություն է: Սակայն թուրքական ուժերի` Իրաքում ռազմական գործողություններ սկսելը ստեղծված իրավիճակի համար հարցի լուծում դառնալ չի կարող»,- հայտարարել է մամլո խոսնակը: Շոն Մքքորմակը նշել է նաեւ, որ հարցը կարող է լուծվել երկու պետությունների կառավարությունների համագործակցությամբ. «Այս ընդհանուր սպառնալիքի դեմ պայքարելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի միասնաբար հանդես գան թուրքական եւ իրաքյան կառավարությունները: Մենք շարունակում ենք աշխատել թե' թուրքերի, եւ թե' իրաքցիների հետ եւ միեւնույն ժամանակ ձգտում այս հարցի շուրջ երկու պետությունների միջեւ ստեղծել համագործակցություն»,- հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակը: Հիշեցնենք, որ հունիսի 27-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Յաշար Բույուքանըթը հայտարարել էր Հյուսիսային Իրաքում PKK-ի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու անհրաժեշտության մասին:

США ПРОДОЛЖАЕТ ВЫСТУПАТЬ ПРОТИВ ВОЗМОЖНОГО НАЧАЛА ВОЕННЫХ<br /> ДЕЙСТВИЙ ТУРЦИИ В СЕВЕРНОМ ИРАКЕ<br />
США ПРОДОЛЖАЕТ ВЫСТУПАТЬ ПРОТИВ ВОЗМОЖНОГО НАЧАЛА ВОЕННЫХ
ДЕЙСТВИЙ ТУРЦИИ В СЕВЕРНОМ ИРАКЕ
• 28-06-2007 16:06:00   | США  |  Международные новости
ВАШИНГТОН, 28 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. США дали отрицательный отклик на прозвучавшее накануне заявление начальника Генерального штаба Вооруженных сил Турции Яшара Буюканыта о необходимости начала военных действий в Северном Ираке. Пресс-секретарь Госдепартамента США Шон МакКормак заявил, что США понимают, что турецкая армия желает защитить турецкий народ от нападения террористических организаций, в то же время отмечая, что начало Турцией военных действий в Ираке не может быть решением вопроса: "Курдская рабочая партия (РКК) является террористической организацией. Однако, начало военных действий в Ираке в сложившейся ситуации не может быть решением вопроса", - заявил пресс-секретарь. Шон МакКормак отметил, что вопрос может быть решен путем сотрудничества двух правительств: "Для того, чтобы бороться с этой общей угрозой, необходимо, чтобы турецкое и иракское правительства действовали сообща. Мы продолжаем работать одновременно как с турками, так и с иракцами и в то же время стремимся сформировать сотрудничество между этими двумя государствами", - заявил пресс-секретарь Госдепартамента США. Напомним, что во время пресс-конференции 27 июня начальник Генерального Штаба Вооруженных сил Турции Яшар Буюканыт заявил о необходимости начала военных действий против Курдской рабочей партии на Северном Ираке.