ՌՈՒԲԵՆ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆՑԻ ԿԱՐԾԻՔՈՎ, «ԵՍ ԵՄ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ<br /> ԿԻՆՈՓԱՌԱՏՈՆՆ ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՉԻ ՈԻՆԵՆԱ «ԳՐԱՆ-ՊՐԻ» ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ<br /> ՄՐՑԱՆԱԿԱԿԻՐ<br />
ՌՈՒԲԵՆ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆՑԻ ԿԱՐԾԻՔՈՎ, «ԵՍ ԵՄ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ
ԿԻՆՈՓԱՌԱՏՈՆՆ ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՉԻ ՈԻՆԵՆԱ «ԳՐԱՆ-ՊՐԻ» ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ
ՄՐՑԱՆԱԿԱԿԻՐ
• 18-04-2007 16:45:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախաձեռնությամբ արդեն չորրորդ անգամ` ապրիլի 25-30-ը Երեւանում կանցկացվի «Ես եմ» միջազգային ամենամյա երիտասարդական փառատոն: Ինչպես ապրիլի 18-ին մամլո ասուլիսում նշեց փառատոնի տնօրեն եւ ժյուրիի նախագահ, կինոռեժիսոր Ռուբեն Գեւորգյանցը, փառատոնին մասնակցության համար 17 երկրներից ստացվել է 220 ֆիլմ, որոնցից ժյուրին ընտրել է 105-ը: Ռ.Գեւորգյանցի դիտարկումներով, անցյալ տարի ներկայացված ֆիլմերի որակն ավելի բարձր է եղել, քան այս տարվանը. «Ֆիլմերը քանակով ավելի շատ են ստացվել, սակայն որակական առումով էական զարգացում չնկատվեց»: Ռ.Գեւորգյանցը փաստեց նաեւ, որ ընդհանուր առմամբ, «ներկայացված հայտերից շատ թույլ են խաղարկային ֆիլմերը», իսկ վավերագրական կինոնկարները համեմատաբար ավելի հաջողված են: Փառատոնի տնօրենը նաեւ կարծիք հայտնեց, որ ամենայն հավանականությամբ «Գրան-պրի» մրցանակ չի լինի այս տարի, քանի որ ինքը ներկայացված հայտերի մեջ չի տեսնում այդ մրցանակին հավակնող գործ: Ռ. Գեւորգյանցը նշեց նաեւ, որ հայտատուների մեծ մասը երիտասարդ ստեղծագործողներ են: Նրանցից շատերն առաջին անգամ են մասնակցելու այս փառատոնին: «Այս փառատոնը հենց նրանց համար է կազմակերպվում, որպեսզի կարողանան ներկայացնել իրենց աշխատանքներն ու կարողանան ճանապարհ հարթել իրենց համար»,- ընդգծեց Ռ.Գեւորգյանցը: Փառատոնի տնօրենը նշեց նաեւ, որ նախորդ տարիներին այս կինոփառատոնում մրցանակների արժանացած ռեժիսորները հաջողությունների են հասել նաեւ այլ փառատոներում: «Դա նշանակում է, որ ժյուրին անաչառ է աշխատում, եւ մեր չափանիշները համապատասխանում է միջազգայինին»,- նշեց Ռ.Գեւորգյանցը: Ժյուրիի նախագահը տեղեկացրեց նաեւ, որ ամենայն հավանականությամբ, այսուհետ փառատոնը կկազմակերպվի 2 տարին մեկ անգամ, քանի որ 1 տարվա ընթացքում չեն ստեղծվում հետաքրքիր ու նոր խոսք պարունակող արժեքավոր ֆիլմեր: Փառատոնի կազմկոմիտեն սահմանել է 8 մրցանակ` լավագույն խաղարկային ֆիլմ, լավագույն վավերագրական ֆիլմ, լավագույն ուսանողական աշխատանք, լավագույն օպերատորական աշխատանք, լավագույն ռեժիսորական աշխատանք, լավագույն երաժշտական կլիպ, լավագույն անիմացիոն ֆիլմ, լավագույն տեսա-արտ: Բոլոր մրցանակակիրները կստանան դիպլոմ, մրցանակ եւ դրամական պարգեւ: Ռ. Գեւորգյանցը հայտնեց նաեւ, որ վավերագրական ֆիլմ անվանակարգում սահմանվել է նոր` Արա Վահունու անվան մրցանակ` ի հիշատակ անվանի կինոռեժիսորի: Փառատոնի պատասխանատուի խոսքերով, ամբողջ փառատոնի համար ծախսվել է ավելի քան 7 մլն դրամ (մոտ 20 հազար դոլար), որից 1,5 մլն դրամը հատկացվել ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից:

ПО МНЕНИЮ РУБЕНА ГЕВОРКЯНА, МЕЖДУНАРОДНЫЙ КИНОФЕСТИВАЛЬ<br /> "ЭТО Я" В ЭТОМ ГОДУ НЕ БУДЕТ ИМЕТЬ ВЫСШЕЙ НАГРАДЫ - "ГРАН ПРИ"<br /> " />
ПО МНЕНИЮ РУБЕНА ГЕВОРКЯНА, МЕЖДУНАРОДНЫЙ КИНОФЕСТИВАЛЬ
"ЭТО Я" В ЭТОМ ГОДУ НЕ БУДЕТ ИМЕТЬ ВЫСШЕЙ НАГРАДЫ - "ГРАН ПРИ"
• 18-04-2007 16:45:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 18 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. По инициативе Союза кинематографистов Армении уже четвертый раз - с 25 по 30 апреля, в Ереване будет проходить ежегодный международный молодежный фестиваль "Это я". Как отметил на пресс-конференции 18 апреля директор фестиваля и председатель жюри, кинорежиссер Рубен Геворкян, для участия в фестивале из 17 стран получено 220 фильмов, из которых жюри избрало 105. По наблюдению Р.Геворкяна, в прошлом году качество представленных фильмов было более высоким, чем в этом: "Получено большее количество фильмов, однако в плане качества существенного развития не наблюдается". Р.Геворкян констатировал также, что в общей сложности, "из представленных заявок очень слабы игровые фильмы", а документальные фильмы сравнительно более удачны. Директор фестиваля выразил также мнение, что, по всей вероятности, в этом году приза "Гран-при" не будет, так как в представленных заявках он не видит фильма, претендующего на этот приз. Р.Геворкян отметил также, что большая часть представивших заявки режиссеров - это молодые деятели кино. Многие из них впервые будут участвовать в этом фестивале. "Этот фестиваль организуется именно для них, чтобы они могли представлять свои работы и прокладывать себе дорогу", - подчеркнул Р.Геворкян. Директор фестиваля отметил также, что удостоившиеся в прошлые годы на этом кинофестивале призов режиссеры добились успехов и на других кинофестивалях. "Это означает, что жюри работает объективно, и наши критерии соответствуют международным", - отметил Рубен Геворкян. Председатель жюри сообщил также, что по всей вероятности, отныне фестиваль будет проводиться раз в два года, так как в течение 1 года не создаются интересные и содержащие новые идеи ценные фильмы. Оргкомитет фестиваля учредил 8 призов - за лучший игровой фильм, за лучший документальный фильм, за лучшую студенческую работу, за лучшую режиссерскую работу, за лучший музыкальный клип, за лучшую операторскую работу, за лучший анимационный фильм и лучший видео-арт. Р.Геворкян сообщил также, что в номинации "Документальный фильм" учрежден новый приз - имени Ара Вауни, в память об известном режиссере. По словам руководителя фестиваля, на организацию мероприятия потрачено более 7 млн драмов (около 20 тысяч долларов), 1,5 млн из которых было выделено Министерством культуры и по делам молодежи РА.