ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՖՈՒՏԲՈԼԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆՆԵՐԻ<br /> ՄՐՑԱՎԱՅՐԻ ՀԱՐՑԸ ԿԼՈՒԾԻ ՈՒԵՖԱ-Ի ԿՈՆԳՐԵՍԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՖՈՒՏԲՈԼԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆՆԵՐԻ
ՄՐՑԱՎԱՅՐԻ ՀԱՐՑԸ ԿԼՈՒԾԻ ՈՒԵՖԱ-Ի ԿՈՆԳՐԵՍԸ
• 12-04-2007 15:18:00   | Շվեյցարիա  |  Սպորտ
ԼՈԶԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ապրիլի 12-ին Լոզանում Ուեֆա-ի շտաբ-բնակարանում Եվրոպայի ֆուտբոլի միության ղեկավարները կընդունեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներին: Հայաստանից հանդիպմանը կմասնակցեն ՀՖՖ-ի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը եւ գործադիր տնօրեն Արման Մինասյանը: Հանդիպմանը կքննարկվի «Եվրո-2008»-ի ընտրական փուլի «Ա» խմբում ընդգրկված Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների հանդիպումների մրցավայրի հարցը: Անկախ կողմերի ընդունելիք որոշումից, հարցին վերջնական լուծում կտա ապրիլի 18-ին Ուելսի Կարդիֆ քաղաքում կայանալիք ՈւԵՖԱ-ի կոնգրեսը:

UEFA CONGRESS TO SOLVE PROBLEM OF COMPETITION FIELD OF<br /> NATIONAL FOOTBALL TEAMS OF ARMENIA AND AZERBAIJAN<br />
UEFA CONGRESS TO SOLVE PROBLEM OF COMPETITION FIELD OF
NATIONAL FOOTBALL TEAMS OF ARMENIA AND AZERBAIJAN
• 12-04-2007 15:18:00   |   |  Sport
LAUSANNE, APRIL 12, NOYAN TAPAN. Heads of the Europe Football Union will receive on April 12 at the UEFA office in Lausanne representatives of the Football Federations of Armenia and Azerbaijan. FFA Chairman Ruben Hayrapetian and Executive Director Arman Minasian will participate in the meeting from Armenia. The issue of the competition field of the national football teams of Armenia and Azerbaijan involved in the A group of the Euro-2008 elimination stage will be discussed at the meeting. Irrespective of the decision to be made by the sides, the problem will be finally solved at the UEFA congress to take place on April 18 in the city of Cardiff, Wales.