ԵԱՀԿ նախագահող երկրի ներկայացուցիչը հույս ունի, որ Կազանում Ռուսաստան-Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպմանը ավելի հիմնարար խնդրում առաջընթաց կգրանցվի <br />
ԵԱՀԿ նախագահող երկրի ներկայացուցիչը հույս ունի, որ Կազանում Ռուսաստան-Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպմանը ավելի հիմնարար խնդրում առաջընթաց կգրանցվի
• 13-06-2011 19:56:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ամենից կարեւորը ռազմական հակամարտությունից խուսափելն է եւ Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումների անցկացումն արդեն իսկ լավ է։ Այս մասին հունիսի 13-ի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկրի՝ Լիտվայի, արտակարգ ու լիազոր դեսպան Գեդրիուս Ապուոկասը։ Նա նշեց, որ որոշակի հույսեր կան, որ Կազանում կայանալիք առաջիկա եռակողմ հանդիպմանը առաջընթաց կարձանագրվի ավելի հիմնարար՝ հակամարտության լուծման սկզբունքներին հավանություն տալու հարցում։ «Եթե նույնիսկ այս անգամ դա չհաջողվի, կարծում եմ, միեւնույն է, մենք պետք է դրական գնահատենք Ռուսաստանի նախագահի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու համանախագահների կողմից առաջ քաշվող նախաձեռնությունները»,- ասաց ԵԱՀԿ նախագահող երկրի ներկայացուցիչը։ Դեսպանն ընդգծեց, որ ավելի շատ ուշադրություն պետք է դարձվի կողմերի միջեւ վստահության հասնելու խնդրին՝ այստեղ թեեւ կա առաջընթաց, սակայն դա բավարար չէ։ Ըստ Գեդրիուս Ապուոկասի, լավ կլիներ, որպեսզի գործի դրվեին ռազմական եւ քաղաքացիական բնույթի վստահության միջոցառումները, ակտիվանային շփումները կողմերի քաղաքացիական հասարակությունների, երիտասարդության , ոչ կառավարական կազմակերպությունների միջեւ։ Որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի ներկայացուցիչ, դեսպանը որպես «շատ հաջող» գնահատեց Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ծրագրերին, ինչպես նաեւ Հայաստանի բանակաշինության, զինված ուժերի կառավարման եւ այդ ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը։

The representative of the OSCE Chairman Country hopes that in Russia-Armenia-Azerbaijan meeting held in Kazan progress will be recorded in more fundamental issue
• 13-06-2011 19:56:59   | Armenia  |  Politics
In the process of regulation Nagorno-Karabakh conflict the most important thing is to avoid military conflict, and the organization of the meeting between Russian, Armenian and Azerbaijani presidents is good. The Lithuanian Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to Armenia Giedrius Paulauskis announced this during the conference on June 13. He noted that there are certain expectations that in the upcoming trilateral meeting in Kazan the progress will be registered in approving the principles of the resolution of the conflict. The Ambassador underlined that more attention should be paid to the achievement of trust between the sides, although there is progress here, but it is not enough. As a representative of NATO member country, the Ambassador assessed Armenia's participation in NATO's cooperation programs, as well as in the process of reforms of army building, armed forces as "very successful".