ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ Է ԷԿՈԼՈԳԻԱՊԵՍ ԿԱՐԵՎՈՐ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆԸ<br /> ՀԱՍԱՐԱԿԱՅՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳՈՂ ՆՈՐՄԱՏԻՎ ԱԿՏԻ<br /> ՆԱԽԱԳԻԾ<br />
ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ Է ԷԿՈԼՈԳԻԱՊԵՍ ԿԱՐԵՎՈՐ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆԸ
ՀԱՍԱՐԱԿԱՅՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳՈՂ ՆՈՐՄԱՏԻՎ ԱԿՏԻ
ՆԱԽԱԳԻԾ
• 12-01-2007 18:12:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Պետության էկոլոգիական քաղաքականության ձեւավորումը պետք է կատարվի լայն հասարակայնության մասնակցությամբ: Այս դրույթը ամրագրված է Օրհուսի կոնվենցիայում, որը Հայաստանը վավերացրել է 2001թ.-ին: Սակայն, ինչպես հունվարի 11-ին քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Օրհուսի կոնվենցիայի կոորդինատոր, Շրջակա միջավայրի իրավական պահպանության հասարակական կենտրոնի (EPAC) նախագահ Աիդա Իսկոյանը, իրականում էկոլոգիական կարեւոր որոշումների ընդունման վրա հասարակայնության ազդեցության մեխանիզմները միայն նոր են մշակվում: Ըստ նրա, անհրաժեշտ է մշակել փաստաթուղթ, «որը կաշխատի, այլ ոչ թե կմնա թղթի վրա»: Նա առաջարկեց քննարկել Բաց հասարակության ինստիտուտի հավանությանն արժանացած ծրագրի շրջանակում մշակված հայեցակարգը: Հայեցակարգի հիմքում դրված են փորձագետների առաջարկները, ինչպես նաեւ սոցիալական հարցման արդյունքները, որն իրականացվել է պետական պաշտոնյաների եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների շրջանում: Հիմնական քննարկումները ծավալվեցին էկոլոգիական հասարակայնության որոշման հարցի շուրջ, թե ինչպիսի կազմակերպություններ եւ որ փուլում պետք է ներգրավվեն այս կամ այն օրինագծի կամ ծրագրի քննարկումներում եւ այլն: Հիմնական առաջարկներից մեկը վերաբերում էր Հասարակական խորհրդի ձեւավորմանը, որը, հայեցակարգը մշակողների մտահղացմամբ, պետք է կոորդինացնի ողջ աշխատանքը: Ինչպես հայտնեց Ա.Իսկոյանը, փաստաթուղթը լրացուցիչ մշակումից հետո կներկայացվի ՀՀ Բնապահպանության նախարարություն որպես նորմատիվ ակտի նախագիծ:

ГОТОВИТСЯ ПРОЕКТ НОРМАТИВНОГО АКТА, РЕГУЛИРУЮЩЕГО УЧАСТИЕ<br /> ОБЩЕСТВЕННОСТИ В ПРИНЯТИИ ЭКОЛОГИЧЕСКИ ВАЖНЫХ РЕШЕНИЙ<br />
ГОТОВИТСЯ ПРОЕКТ НОРМАТИВНОГО АКТА, РЕГУЛИРУЮЩЕГО УЧАСТИЕ
ОБЩЕСТВЕННОСТИ В ПРИНЯТИИ ЭКОЛОГИЧЕСКИ ВАЖНЫХ РЕШЕНИЙ
• 12-01-2007 18:12:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 12 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Формирование экологической политики государства должно происходить при участии широкой общественности. Это положение закреплено в Орхусской конвенции, ратифицированной Арменией в 2001г. Однако, как заявила на обсуждении 11 января координатор Орхусской конвенции в Армении, председатель Общественного центра по правовой охране окружающей среды (ЕРАС) Аида Искоян, в реальности механизмы влияния общественности на принятие экологически важных решений только разрабатываются. По ее словам, необходимо разработать документ, "который бы работал, а не остался на бумаге". Она предложила обсудить концепцию, разработанную в рамках программы, поддержанной Институтом открытого общества. В основе концепции лежат предложения экспертов, а также результаты социального опроса, проведенного среди госчиновников и представителей общественных организаций. Основные дебаты развернулись вокруг вопроса, опраделения экологической общественности, какие организации и на каком этапе должны быть вовлечены в обсуждение того или иного законопроекта или программ и пр. Одно из основных предложений касается формирования Общественного совета, который, по замыслу разработчиков концепции, должен координировать всю работу. Как сообщила А.Искоян, после дополнительной переработки документ будет представлен Министерству охраны природы РА в качестве проекта нормативного акта.