ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲԺԻՇԿՆԵՐԸ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒՄ ԵՆ ՆՈԲԵԼՅԱՆ ՄՐՑԱՆԱԿԻ<br /> ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ ԼԵՈՆԻԴ ՌՈՇԱԼԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲԺԻՇԿՆԵՐԸ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒՄ ԵՆ ՆՈԲԵԼՅԱՆ ՄՐՑԱՆԱԿԻ
ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ ԼԵՈՆԻԴ ՌՈՇԱԼԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 18-12-2006 16:21:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ես օգնում եմ երեխաներին անկախ նրանց դավանանքից, ազգությունից»: Այս մասին հայտարարեց «Բժշկական պալատ» հասարակական կազմակերպության հրավերով դեկտեմբերի 16-ին Հայաստան ժամանած ՌԴ Հասարակական պալատի առողջապահության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, հայտնի մանկաբույժ Լեոնիդ Ռոշալը նույն օրվա ասուլիսում: Նրա խոսքերով, բոլոր սոցիալական եւ բժշկական խնդիրներն առաջինը պետք է լուծվեն երեխաների համար, այդ թվում` հաշմանդամ: Լ.Ռոշալը աշխարհի տարբեր ծայրերում օգնություն է ցուցաբերել արտակարգ իրավիճակներում հայտնված, բնական աղետներից, ահաբեկչությունից տուժած երեխաներին: Նա Հայաստանում եղել է 1988թ.-ի երկրաշարժի ժամանակ, իսկ ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին օգնություն է ցուցաբերել թե' հայ, թե' ադրբեջանցի երեխաներին: Լ.Ռոշալը մի քանի երկրների առաջարկությամբ ներկայացված Է Նոբելյան մրցանակի: Ինչպես նույն օրվա ասուլիսում նշեց ՀՀ ԳԱԱ-ի ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանը, Հայաստանի բժիշկները եւս պաշտպանում են Լ.Ռոշալի թեկնածությունը եւ հանդես են գալու համապատասխան միջնորդությամբ: «Բժշկության մեջ այսպիսի լայնամասշտաբ, հսկա աշխատանքի եւ իր հումանիզմի համար նա արժանի է այդ մեծ մրցանակին»,- նշեց Է.Գաբրիելյանը: Այցի շրջանակներում Լ.Ռոշալը եղավ Երեւանի կոնյակի գործարանում եւ «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում:

ВРАЧИ АРМЕНИИ ПОДДЕРЖИВАЮТ ПРЕДСТАВЛЕННУЮ НА ПОЛУЧЕНИЕ<br /> НОБЕЛЕВСКОЙ ПРЕМИИ КАНДИДАТУРУ ЛЕОНИДА РОШАЛЯ<br />
ВРАЧИ АРМЕНИИ ПОДДЕРЖИВАЮТ ПРЕДСТАВЛЕННУЮ НА ПОЛУЧЕНИЕ
НОБЕЛЕВСКОЙ ПРЕМИИ КАНДИДАТУРУ ЛЕОНИДА РОШАЛЯ
• 18-12-2006 16:21:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 18 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН."Я помогаю детям независимо от их веры и национальности". Об этом на пресс-конференции 16 декабря заявил приехавший в Армению по приглашению общественной организации "Медицинская палат" председатель комиссии по вопросам здравоохранения Общественной Палаты РФ, известный педиатр Леонид Рошаль. По его словам, все социальные и медицинские проблемы должны решаться в первую очередь для детей, в том числе инвалидов. Л.Рошаль в разных странах мира оказывал детям, пострадавшим от природных катастроф, военных действий, терроризма. В Армении он работал во время Спитакского землетрясения, а в годы карабахской войны оказывал помощь как армянским, так и азербайджанским детям. По предложению нескольких стран Л.Рошаль представлен на получение нобелевской премии. Как отметил на пресс-конференции академик НАН РА Эмиль Габриелян, врачи Армении также готовы выступить с соответствующим ходатайством в поддержку кандидатуры Леонида Рошаля. "За столь широкомасштабную, колоссальную работу в медицине и свой гуманизм он достоин этой награды", - отметил Э.Габриелян. В рамках визита Л.Рошаль побывал на Ереванском коньячном заводе и медицинском центре "Наири".