Լեւոն Շիրինյան . «Եթե քրդերը Թուրքիայում հաստատեն իրենց ինքնավարությունը, ապա դա մեզ հնարավորություն կտա լուծել հայկական հողերի հարցը»<br />
Լեւոն Շիրինյան . «Եթե քրդերը Թուրքիայում հաստատեն իրենց ինքնավարությունը, ապա դա մեզ հնարավորություն կտա լուծել հայկական հողերի հարցը»
• 20-07-2011 14:52:53   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վերջին շրջանում Թուրքիայում ակտիվացել են քրդերի գործողությունները, որոնք կարող են հանգեցնել լուրջ բախումների։ Հուլիսի 20-ի ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեցին քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լեւոն Շիրինյանը եւ թուրքագետ Լեւոն Հովսեփյանը։ «Կարեւորը քրդերի ինքնավարության հռչակումն է եւ, եթե քրդերի պահանջները իրենց բավարարումը ստանան, ապա դա կավարտվի գեհենով»,- նշեց Լ.Շիրինյանը, հավելելով, որ Թուրքիայի եվրոպականացման փորձերը կձախողվեն։ Լ.Հովսեփյանի դիտարկմամբ, ստեղծված իրավիճակի հիմնական պատճառը Թուրքիայի կառավարության ոչ ճիշտ քաղաքականությունն է: «Ընդհանուր առմամբ Էրդողանի կառավարությունը չի կարողանում այդ հարցին լուծում տալ, եւ պետք է նոր մոտեցումներ ցուցաբերվի»,- ասաց նա։ Թուրքիայի հնարավոր դաշնակիցների շարքում բանախոսները նշեցին Սիրիան եւ Իրանը։ «Իսկ ԱՄՆ-ը 90-ականներից հետո Թուրքիայի նկատմամբ վարում է «սանձերը բաց թողնելու, բայց մտրակով հարվածելու քաղաքականություն», քանի որ Թուրքիայի զարգացումը ձեռնտու չէ ԱՄՆ-ին եւ դժվար է ասել, թե այս հարցում իրենց քաղաքականությունը ինչ կշիռ ձեռք կբերի»,- հայտարարեց Լ.Հովսեփյանը: Թուրքիայում հնարավոր բախումների հետեւանքներից մեկը, ըստ բանախոսների, հայկական հարցի լուծման հնարավորությունն է: «Եթե քրդերը Թուրքիայում հաստատեն իրենց ինքնավարությունը, ապա դա մեզ հնարավորություն կտա լուծել հայկական հողերի հարցը։ <...> Մենք ոչ մի կապ չունենք եւ չպիտի ունենանք այս հարցի հետ, քանի որ մեր հիմնական խնդիրը ցեղասպանության ճանաչման եւ հայ-ադրբեջանական սահմանի հարցն է: Մենք պետք է ուշի ուշով հետեւենք զարգացումներին եւ չլարվենք, այլ փորձենք մեր պետության ներքին հարցերը լուծել եւ արդիականացնել բանակը »,- ասաց Լ.Շիրինյանը: Բանախոսները նաեւ նշեցին, որ պետք է քարոզել եւ պաշտպանել այն, ինչը կնպաստի Իրանի ուժեղացմանը: «Իրանն ու Հայաստանը իրավունք չունեն իրար չհասկանալ։ Բայց պետք է նկատի ունենալ նաեւ, որ շատ հաճախ նման իրավիճակները անկառավարելի են լինում»,- հայտարարեցին բանախոսները:

Levon Shirinyan: “If Kurds establish their autonomy in Turkey, then it will give us a chance to solve the issue of Armenian lands”<br />
Levon Shirinyan: “If Kurds establish their autonomy in Turkey, then it will give us a chance to solve the issue of Armenian lands”
• 20-07-2011 14:52:53   | Armenia  |  Politics
Recently Kurd’s activities have activated in Turkey and they can cause serious conflicts. The doctor of political sciences, professor Levon Shirinyan and turkologist Levon Hovsepyan expressed such opinion during the press conference o July 20. “The most important thing is the declaration of Kurd’s autonomy and if Kurd’s requirements are satisfied it will end with hell,” noted L Shirinyan, adding that Turkey’s attempts of Europeanization will fail. In L. Hovsepyan’s opinion, the main cause of the situation is that Turkey’s government doesn’t lead a right policy. “Generally, Erdoghan’s government couldn’t give the right solution and should show a new approach,” he said. Among possible allies of Turkey the speakers noted Syria and Iran. According to the speakers, one of the possible conflicts in Turkey is the opportunity of solution of the Armenian question. “If Kurds establish their autonomy in Turkey, then it will give us a chance to solve the issue of Armenian lands. <...> We don’t have and shouldn’t have any connection with these issues, our main problem is the recognition of the Armenian Genocide and the issue of Armenian-Azerbaijani border. We should follow the developments and try to solve internal issues of our state and modernize the army,” L.Shirninyan said. “Iran and Armenia don’t have a right to misunderstand each other. But we should take note that very often such situations are uncontrollable,” speakers said.