ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐՈՒՄ ԱՅՍ ՏԱՐԻ<br /> ԱՐՁԱՆԱԳՐՎԵԼ ԵՆ 2 ՄԼՆ ԴՐԱՄՈՎ ԱՎԵԼԻ ԵՎ 130 ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԻ ԹԵՐԻ<br /> ՎՃԱՐՈՒՄՆԵՐ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐՈՒՄ ԱՅՍ ՏԱՐԻ
ԱՐՁԱՆԱԳՐՎԵԼ ԵՆ 2 ՄԼՆ ԴՐԱՄՈՎ ԱՎԵԼԻ ԵՎ 130 ՀԱԶԱՐ ԴՐԱՄԻ ԹԵՐԻ
ՎՃԱՐՈՒՄՆԵՐ
• 01-11-2006 16:03:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության 10 տարածքային կենտրոններում (ԶՏԿ) այս տարի ուսումնասիրվել է աշխատանք փնտրող անձանց 1300 հաշվառման քարտ, որից 193-ում հայտնաբերվել են որոշ խախտումներ եւ թերություններ: Ինչպես նոյեմբերի 1-ի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Վերահսկողության եւ սոցիալական մոնիտորինգի վարչության պետ Վահան Բաղդասարյանը, արձանագրվել են շուրջ 2 մլն դրամով (մոտ 4,5 հազար ԱՄՆ դոլար) ավելի եւ 130 հազար դրամի թերի վճարումներ: Նա նշեց, որ հիմնական խախտումները պայմանավորված են, մասնավորապես, գործազրկության նպաստի տեւողության որոշման համար աշխատանքային ստաժի սխալ հաշվարկով: Վ.Բաղդասարյանը նշեց նաեւ, որ հոկտեմբերի 10-25-ը կենսաթոշակի վճարումների կատարման ուսումնասիրություն է իրականացվել Թումանյանի տարածաշրջանի «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի փոստային բաժանմունքներում: Ըստ նրա, ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել են դեպքեր, երբ կենսաթոշակը անձամբ կենսաթաշակառուին վճարելու փոխարեն վճարվել է այլ անձի: Որոշ դեպքերում էլ կենսաթոշակաառուի փոխարեն վճարման ցուցակներում ստորագրել եւ կենսաթոշակը ստացել են ընտանիքի այլ չափահաս անդամները: Բացի այդ, ստուգման արդյունքում պարզվել է, որ թիվ 02 փոստային բաժանմունքում նամակատարի կողմից կատարվել է մահացածի կենսաթոշակի վճարում կենսաթոշակառուի տղային: Ըստ Վ.Բաղդասարյանի, ուսումանսիրության արդյունքում պարզվել է, որ նախկինում այդ բաժանմունքում արձանագրվել է այդպիսի 25 դեպք:

2 MLN DRAMS MORE AND 130 THOUSAND DRAMS INCOMPLETE PAYMENTS<br /> FIXED THIS YEAR AT TERRITORIAL EMPLOYMENT CENTERS OF ARMENIA<br />
2 MLN DRAMS MORE AND 130 THOUSAND DRAMS INCOMPLETE PAYMENTS
FIXED THIS YEAR AT TERRITORIAL EMPLOYMENT CENTERS OF ARMENIA
• 01-11-2006 16:03:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, NOVEMBER 1, NOYAN TAPAN. 1300 registration cards of people searching a job were studied this year at 10 territorial centers of the State Employment Service of Armenia. Some breaches and faults were found in 193 of them. As Vahan Baghdasarian, the Chief of the Control and Social Monitoring Department of the RA Ministry of Labour and Social Issues stated at the November 1 press conference, about 2 mln drams (about 4.5 thousand U.S. dollars) more and 130 thousand drams incomplete payments were fixed. He mentioned that main breaches are provided, particularly, by wrong calculation of the work experience for deciding duration of the unemployment benefit. V.Baghdasarian also mentioned that implementation of pension payments were studied on October 10-25 at the "Haypost" CJSC postal departments of the Tumanian region. In his words, as a result of the study, cases were fixed when the pension was given to another person, instead of being given to the pensioner himself. In some cases, instead of a pensioner, other adult members of the family signed in the payment lists and got the pension. Besides, it was found out as a result of control that at No2 postal department, the postman paid a died man's pension to the pensioner's son. In V.Baghdasarian's words, it was found out as a result of study that 25 similar cases were fixed in that department earlier.