ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆԸ ՆՇՈՒՄ Է ՄԻՋՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ<br /> ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆԸ ՆՇՈՒՄ Է ՄԻՋՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ
ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 20-10-2006 14:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Այսօր Հայաստանում սրությամբ ծառացած է տեղական ինքնակառավարման մարմինների փոշիացման խնդիրը»: Այս մասին հոկտեմբերի 20-ին Ֆ.Էբերտի անվան ֆոնդի աջակցությամբ «Եվրոպական ինտեգրացում» ՈԿԿ-ի կազմակերպած սեմինարում, որը նվիրված էր տեղական ինքնակառավարման բնագավառի եվրոպական փորձին, հայտարարեց ՀՀ նախագահի խորհրդական Սեյրան Ավագյանը: Ըստ նրա, եթե, օրինակ, Լիտվայում տեղական ինքնակառավարման ընդամենը 64 մարմին է, ապա Հայաստանում դրանք 900-ն են, ընդ որում որոշ համայնքներում ապրում է ընդամենը 50 կամ 100 մարդ: Այս հանգամանքը, Ս.Ավագյանի կարծիքով, խոչընդոտում է համայնքների արդյունավետ կառավարմանը: Այդ առումով կարեւոր նշանակություն է ձեռք բերում միջհամայնքային կառավարման խնդրի լուծումը: Նա նշեց, որ կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է մնում նաեւ Երեւանի կարգավիճակի սահմանումը: Նախագահի խորհրդականը հույս հայտնեց, որ ընդունված սահմանադրական փոփոխությունները նոր հնարավորություններ եւ ռեսուրսներ կստեղծեն, որոնց շնորհիվ հնարավոր կդառնա երկու այդ խնդիրների լուծումը: Չնայած չլուծված խնդիրներին, ըստ Ս.Ավագյանի, Հայաստանի օրենսդրական դաշտը, որը կարգավորում է տեղական ինքնակառավարման ոլորտի գործունեությունը, գրեթե ձեւավորված է:

ADVISER OF RA PRESIDENT POINTS TO NECESSITY TO CREATE<br /> INSTITUTION IF INTERCOMMUNAL GOVERNMENT<br />
ADVISER OF RA PRESIDENT POINTS TO NECESSITY TO CREATE
INSTITUTION IF INTERCOMMUNAL GOVERNMENT
• 20-10-2006 14:10:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 20, NOYAN TAPAN. "Issue of dispersion of local self-government bodies is sharply set today in Armenia." RA President's Adviser, Seyran Avagian, said this at the October 20 seminar organized by the European Integration NGO with the support of F.Ebert fund, dedicated to European experience in the sphere of local self-government. In his words, Lithuania has only 64 local self-government bodies, while their number in Armenia is 900, at that only 50 or 100 people live in some communities. This circumstance, in S.Avagian's opinion, impedes effective governance in communities. Solution to the problem of intercommunal government acquires importance in this respect. He said that determination of Yerevan status also remains one of the most important problems. The President's Adviser expressed the hope that the adopted constitutional amendments will create new possibilities and resources, which will make possible to solve both of these problems. Despite of unsolved problems, in S.Avagian's words, Armenia's legislative field regulating the activity of local self-government sphere has been almost formed.