ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆԸ ՆՇՈՒՄ Է ՄԻՋՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ<br /> ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆԸ ՆՇՈՒՄ Է ՄԻՋՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ
ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 20-10-2006 14:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Այսօր Հայաստանում սրությամբ ծառացած է տեղական ինքնակառավարման մարմինների փոշիացման խնդիրը»: Այս մասին հոկտեմբերի 20-ին Ֆ.Էբերտի անվան ֆոնդի աջակցությամբ «Եվրոպական ինտեգրացում» ՈԿԿ-ի կազմակերպած սեմինարում, որը նվիրված էր տեղական ինքնակառավարման բնագավառի եվրոպական փորձին, հայտարարեց ՀՀ նախագահի խորհրդական Սեյրան Ավագյանը: Ըստ նրա, եթե, օրինակ, Լիտվայում տեղական ինքնակառավարման ընդամենը 64 մարմին է, ապա Հայաստանում դրանք 900-ն են, ընդ որում որոշ համայնքներում ապրում է ընդամենը 50 կամ 100 մարդ: Այս հանգամանքը, Ս.Ավագյանի կարծիքով, խոչընդոտում է համայնքների արդյունավետ կառավարմանը: Այդ առումով կարեւոր նշանակություն է ձեռք բերում միջհամայնքային կառավարման խնդրի լուծումը: Նա նշեց, որ կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է մնում նաեւ Երեւանի կարգավիճակի սահմանումը: Նախագահի խորհրդականը հույս հայտնեց, որ ընդունված սահմանադրական փոփոխությունները նոր հնարավորություններ եւ ռեսուրսներ կստեղծեն, որոնց շնորհիվ հնարավոր կդառնա երկու այդ խնդիրների լուծումը: Չնայած չլուծված խնդիրներին, ըստ Ս.Ավագյանի, Հայաստանի օրենսդրական դաշտը, որը կարգավորում է տեղական ինքնակառավարման ոլորտի գործունեությունը, գրեթե ձեւավորված է:

СОВЕТНИК ПРЕЗИДЕНТА РА УКАЗЫВАЕТ НА НЕОБХОДИМОСТЬ СОЗДАНИЯ<br /> ИНСТИТУТА МЕЖОБЩИННОГО УПРАВЛЕНИЯ<br />
СОВЕТНИК ПРЕЗИДЕНТА РА УКАЗЫВАЕТ НА НЕОБХОДИМОСТЬ СОЗДАНИЯ
ИНСТИТУТА МЕЖОБЩИННОГО УПРАВЛЕНИЯ
• 20-10-2006 14:10:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 20 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. "Сегодня в Армении остро стоит задача распыления органов местного самоуправления". Об этом 20 октября на организованном НПО "Европейская интеграция" при содействии фонда имени Ф.Эберта семинаре, который был посвящен европейскому опыту в области местного самоуправления, заявил советник президента РА Сейран Авакян. По его словам, если например в Литве всего 64 органа местного самоуправления, то в Армении их 900, причем в некоторых общинах проживает всего 50 или 100 человек. Это обстоятельство, по мнению С.Авакяна препятствует эффективному управлению общин. В этом плане важное значение приобретает решение проблемы межобщинного управления. Он отметил, что одной из важнейших проблем остается также определение статуса Еревана. Советник президента выразил надежду, что принятые конституционные изменения создадут новые возможности и ресурсы, благодаря которым станет возможным решение обеих этих проблем. Несмотря на имеющиеся нерешенные проблемы, по словам С.Авакяна, законодательное поле Армении, регулирующее деятельность сферы местного самоуправления, почти сформировано.