ՍԵՐԳԵՅ ԻՎԱՆՈՎ. ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԸ ՉԻ ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ ԱՆԵՔՍԻԱՅԻ ԵՆԹԱՐԿԵԼ<br /> ԱՅՍՊԵՍ ԿՈՉՎԱԾ «ՍԱՌԵՑՎԱԾ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ» ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԸ<br />
ՍԵՐԳԵՅ ԻՎԱՆՈՎ. ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԸ ՉԻ ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ ԱՆԵՔՍԻԱՅԻ ԵՆԹԱՐԿԵԼ
ԱՅՍՊԵՍ ԿՈՉՎԱԾ «ՍԱՌԵՑՎԱԾ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ» ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԸ
• 11-10-2006 17:00:00   | Ռուսաստան  |  Միջազգային
ՄՈՍԿՎԱ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ռուսաստանը չի պատրաստվում անեքսիայի ենթարկել այսպես կոչված «սառեցված հակամարտությունների» տարածքները, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ, ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Իվանովը: «Մենք չենք պատրաստվում անեքսիայի ենթարկել այդ տարածքները, դրանք միացնել Ռուսաստանի կազմին»,- հոկտեմբերի 10-ին լրագրողներին ասել է Իվանովը: Միեւնույն ժամանակ, ընդգծել է նախարարը, Ռուսաստանը պատասխանատվություն է կրում այնտեղ ապրող իր քաղաքացիների անվտանգության համար: «Այնպես է ստացվել, որ այդ տարածքներում ապրում են մոտ 90% Ռուսաստանի քաղաքացիներ` մեր քաղաքացիները, եւ մենք նրանց համար պատասխանատվություն ենք կրում: Այդ թվում եւ անվտանգության համար»,- ասել է նախարարը: «Այդ մարդիկ երբեք չեն եղել Մոլդավիայի կամ Վրաստանի քաղաքացիներ: Նրանք եղել են Խորհրդային Միության քաղաքացիներ: Միջազգային եւ հումանիտար իրավունքի բոլոր նորմերին համապատասխան նրանք հնարավորություն ունեին ընտրելու իրենց քաղաքացիություն»,- ասել է Իվանովը: «Այն, որ նրանք ընտրել են Ռուսաստանի քաղաքացիություն, եւ բոլորին հասկանալի է, թե ինչու են նրանք դա արել: Բայց ոչ ոք նրանց չի ստիպել դա անել, եւ ոչ մի անձնագրերի բաժանում չի եղել»,- ասել է նա` նշելով, որ յուրաքանչյուրն անհատապես գրել է համապատասխան դիմում:

СЕРГЕЙ ИВАНОВ: РОССИЯ НЕ СОБИРАЕТСЯ АННЕКСИРОВАТЬ<br /> ТЕРРИТОРИИ Т.Н. "ЗАМОРОЖЕННЫХ КОНФЛИКТОВ"<br /> " />
СЕРГЕЙ ИВАНОВ: РОССИЯ НЕ СОБИРАЕТСЯ АННЕКСИРОВАТЬ
ТЕРРИТОРИИ Т.Н. "ЗАМОРОЖЕННЫХ КОНФЛИКТОВ"
• 11-10-2006 17:00:00   | Ռուսաստան  |  Международные новости
МОСКВА. 11 ОКТЯБРЯ. НОЯН ТАПАН. Россия не собирается аннексировать территории так называемых "замороженных конфликтов", заявил вице-премьер, глава Минобороны РФ Сергей Иванов. "Аннексировать эти территории, присоединять их к составу России мы не собираемся",- сказал Иванов 10 октября журналистам. В то же время, подчеркнул министр, Россия несет ответственность за безопасность проживающих там своих граждан. "Получилось так, что на этих территориях живет до 90% граждан России - наших граждан, и мы несем за них ответственность. В том числе и за безопасность",- сказал министр. "Эти люди никогда не были гражданами Молдавии или Грузии. Они были гражданами Советского Союза. В соответствии со всеми нормами международного и гуманитарного права у них была возможность выбора своего гражданства",- сказал Иванов. "То, что они выбрали гражданство России, это всем понятно, почему они это сделали. Но никто их не заставлял это делать, и никакой раздачи паспортов не было",- сказал он, отметив, что каждый индивидуально писал соответствующее заявление.