ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ ԴԱՏՈՒՄ ԵՆ ԵՎՍ ՄԻ ԿԻՆ ԳՐՈՂԻ «ԹՈՒՐՔ ԱԶԳԻ<br /> ԱՐԺԱՆԱՊԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՎԻՐԱՎՈՐԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ» ՀՈԴՎԱԾՈՎ<br />
ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ ԴԱՏՈՒՄ ԵՆ ԵՎՍ ՄԻ ԿԻՆ ԳՐՈՂԻ «ԹՈՒՐՔ ԱԶԳԻ
ԱՐԺԱՆԱՊԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՎԻՐԱՎՈՐԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ» ՀՈԴՎԱԾՈՎ
• 06-10-2006 19:39:00   | Թուրքիա  |  Միջազգային
ԱՆԿԱՐԱ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թուրքիայում թուրք ազգի արժանապատվությունը վիրավորելու մեղադրանքով դատվում է կին գրող Իպեկ Կալիսլարը: Մեղադրյալը թուրքական պետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի կնոջ մասին կենսագրական գրքի հեղինակն է: Օգոստոսին Անկարայի դատարանը արդարացրեց մեկ այլ կին գրողի` Էլիֆ Շաֆաքին, որը մեղադրվում էր Թուրքիայի ՔՕ նույն` 301-րդ հոդվածով: Նա մեղադրվում էր այն բանի համար, որ իր գրքում օգտագործել էր «Հայոց ցեղասպանություն» բառերը: Եվրոպական հանձնաժողովը պահանջում է հանել այդ հոդվածը օրենսգրքից որպես Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության քննարկման նախապայման: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

В ТУРЦИИ СУДЯТ ЕЩЕ ОДНУ ПИСАТЕЛЬНИЦУ ПО СТАТЬЕ "ЗА<br /> ОСКОРБЛЕНИЕ ДОСТОИНСТВА ТУРЕЦКОЙ НАЦИИ"<br /> ОСКОРБЛЕНИЕ ДОСТОИНСТВА ТУРЕЦКОЙ НАЦИИ"
В ТУРЦИИ СУДЯТ ЕЩЕ ОДНУ ПИСАТЕЛЬНИЦУ ПО СТАТЬЕ "ЗА
ОСКОРБЛЕНИЕ ДОСТОИНСТВА ТУРЕЦКОЙ НАЦИИ"
• 06-10-2006 19:39:00   |   |  Международные новости
АНКАРА. 6 ОКТЯБРЯ. НОЯН ТАПАН. В Турции судят писательницу Ипек Калислар по обвинению в оскорблении достоинства турецкой нации. Подсудимая - автор биографической книги о жене основателя турецкого государства Мустафы Кемаля Ататюрка. В августе суд в Анкаре оправдал другую писательницу - Элиф Шафак, обвинявшую по той же статье УК Турции - 301-й. Писательница обвинялась в том, что в своей книге использовала слова "Геноцид армян". Европейская комиссия настаивает на исключении этой статьи из кодекса - как одном из предварительных условий рассмотрения заявки Турции на членство в ЕС. Об этом сообщает радиостанция "Свобода".