ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՎԵՐՋԻՆ 2 ՏԱՐԻՆԵՐԻՆ ԿԱՅՈՒՆԱՆՈՒՄ Է ԱՄՆ ՄՈՒՏՔԻ ՈՉ<br /> ՆԵՐԳԱՂԹԱՅԻՆ ԱՐՏՈՆԱԳԻՐ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԴԻՄՈՂՆԵՐԻ ԹԻՎԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՎԵՐՋԻՆ 2 ՏԱՐԻՆԵՐԻՆ ԿԱՅՈՒՆԱՆՈՒՄ Է ԱՄՆ ՄՈՒՏՔԻ ՈՉ
ՆԵՐԳԱՂԹԱՅԻՆ ԱՐՏՈՆԱԳԻՐ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԴԻՄՈՂՆԵՐԻ ԹԻՎԸ
• 19-12-2007 19:20:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դեկտեմբերի 18-ի դրությամբ ԱՄՆ մուտքի ոչ ներգաղթային արտոնագիր ստանալու համար Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատուն է դիմել 10400 մարդ: Այդ ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե անփոփոխ է մնացել: Այս մասին դեկտեմբերի 19-ի ասուլիսում հայտնեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հյուպատոս Ռոբին Բյուսեն: Ըստ նրա, դիմորդների թիվը 1999թ.-ից սկսել է նվազել, իսկ վերջին երկու տարիներին` կայունանալ: Ռ.Բյուսեն նշեց նաեւ, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում մերժվել է ոչ ներգաղթային արտոնագիր ստանալու դիմումների մոտ 60%-ը: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ի Իմիգրացիայի մասին օրենքով, վիզայի համար դիմող ցանկացած անձ համարվում է պոտենցիալ իմիգրանտ: Նրա խոսքերով, հարցազրույցների անցկացման նպատակն է պարզել դիմորդի այն հաստատուն կապերը եւ հանգամանքները` անձնական, ֆինանսա-տնտեսական, անշարժ գույքի սեփականության եւ այլն, որոնք կստիպեն նրան հետ վերադառնալ: Սակայն, Ռ.Բյուսեի խոսքերով, «իրենք հաշվի են առնում մարդու գիտակցությունը»: Այսինքն, դիմորդը կարող է ունենալ եկամտաբեր աշխատանք, սակայն չկարողանա համոզիչ ներկայացնել իր ուղեւորության նպատակը: Հյուպատոսն ընդունում է, որ երբեմն իրենք էլ են սխալվում, սակայն վստահ է, որ հիմնականում ճիշտ որոշումներ են կայացնում: Ռ.Բյուսեն նշեց նաեւ, որ քիչ չեն ՀՀ այն քաղաքացիները, ովքեր խախտում են արտոնագրի պայմանները ու ավելի երկար են մնում ԱՄՆ-ում կամ ընդհանրապես ետ չեն վերադառնում:

ЗА ПОСЛЕДНИЕ ДВА ГОДА В АРМЕНИИ СТАБИЛИЗИРУЕТСЯ ЧИСЛО<br /> ОБРАЩАЮЩИХСЯ В ПОСОЛЬСТВО США ЗА НЕИММИГРАЦИОННЫМИ ВИЗАМИ<br />
ЗА ПОСЛЕДНИЕ ДВА ГОДА В АРМЕНИИ СТАБИЛИЗИРУЕТСЯ ЧИСЛО
ОБРАЩАЮЩИХСЯ В ПОСОЛЬСТВО США ЗА НЕИММИГРАЦИОННЫМИ ВИЗАМИ
• 19-12-2007 19:20:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 19 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. По состоянию на 18 декабря в Армении для получения неиммиграционных виз в посольство США обратились 10 400 человек. Этот показатель по сравнению с предыдущим годом остался неизменным. Об этом на пресс-конференции 19 декабря сообщил консул посольства США в Армении Робин Бюсе. По его словам, начиная с 1999 года число обращающихся начало сокращаться, а за последние два года - стабилизироваться. Р.Бюсе отметил также, что за последние 10 лет в получении неиммиграционных виз было отказано примерно 60% обратившихся. По его словам, по закону США о миграции, любое лицо, которое обращается за визой, считается потенциальным иммигрантом. По его словам, цель проводимых интервью в том, чтобы выяснить имеет ли данное лицо твердые связи и обстоятельство, которые заставили бы его вернуться на родину. Однако, по словам Р.Бюсе, "они учитывают сознание человека". То есть, заявитель может иметь доходную работу, но не может убедительно представить цель своего визита. Консул согласен, что иногда и они оштбаются, но уверен, что в основном принимают правильные решения. Р.Бюсе отметил, что не мало таких граждан Армении, кто нарушает условия визы и остаются в США дольше указанного срока или не возвращаются вообще.