ԵՄ ԽՈՐՀՈՒՐԴԸ ՀԱՎԱՆՈՒԹՅՈՒՆ Է ՏՎԵԼ ԲԱՐՁՐ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ<br /> ՈՐԱԿԱՎՈՐՈՒՄ ՈՒՆԵՑՈՂ ՄԻԳՐԱՆՏՆԵՐԻ ՆԵՐՀՈՍԻ ՀԱՄԱՐ «ԿԱՊՈՒՅՏ ՔԱՐՏԻ»<br /> ՆԵՐԴՐՄԱՆԸ<br />
ԵՄ ԽՈՐՀՈՒՐԴԸ ՀԱՎԱՆՈՒԹՅՈՒՆ Է ՏՎԵԼ ԲԱՐՁՐ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
ՈՐԱԿԱՎՈՐՈՒՄ ՈՒՆԵՑՈՂ ՄԻԳՐԱՆՏՆԵՐԻ ՆԵՐՀՈՍԻ ՀԱՄԱՐ «ԿԱՊՈՒՅՏ ՔԱՐՏԻ»
ՆԵՐԴՐՄԱՆԸ
• 07-12-2007 16:30:00   | Բելգիա  |  Միջազգային
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ԵՄ Խորհուրդը հավանություն է տվել բարձր մասնագիտական որակավորում ունեցող միգրանտների ներհոսքը Եվրոպա խթանելու համար «կապույտ քարտ» սահմանելու Եվրոհանձնաժողովի առաջարկությանը: ԵՄ արդարադատության եւ ներքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստից հետո ազատության, անվտանգության եւ արդարադատության հարցերով հանձնակատար Ֆրանկո Ֆրատտինին հայտարարել է, որ հանրակցության երկրները համաձայն են Եվրոհանձնաժողովի առաջարկած այդ նոր փաստաթղթի գործողության սկզբունքին: ԵՄ «կապույտ քարտը» կլինի այն փաստաթուղթը, որը կընդլայնի երրորդ երկրներից ԵՄ ժամանող բարձրորակ մասնագետների իրավունքները: Եվրոհանձնաժողովը կարծում է, որ «կապույտ քարտ» ունեցողներին պետք է տրամադրել Եվրոմիության քաղաքացու իրավունքների հետ համադրելի իրավունքներ: Եթե այս առաջարկն ընդունվի, այն կարող է ուժի մեջ մտնել արդեն 2009 թվականից:

СОВЕТ ЕС ПОДДЕРЖАЛ ВВЕДЕНИЕ "ГОЛУБОЙ КАРТЫ" ДЛЯ ПРИТОКА<br /> КВАЛИФИЦИРОВАННЫХ МИГРАНТОВ<br /> КВАЛИФИЦИРОВАННЫХ МИГРАНТОВ
СОВЕТ ЕС ПОДДЕРЖАЛ ВВЕДЕНИЕ "ГОЛУБОЙ КАРТЫ" ДЛЯ ПРИТОКА
КВАЛИФИЦИРОВАННЫХ МИГРАНТОВ
• 07-12-2007 16:30:00   | Бельгия  |  Международные новости
БРЮССЕЛЬ, 7 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. Совет ЕС поддержал предложение Еврокомиссии о введение "голубой карты" для стимулирования притока в Европу мигрантов, имеющих высокую профессиональную квалификацию. Как заявил еврокомиссар по свободе, безопасности и юстиции Франко Фраттини по итогам заседания Совета ЕС на уровне министров юстиции и внутренних дел, страны сообщества согласны с предложенным Еврокомиссией принципом действия этого нового документа. "Голубая карта" ЕС станет документом, который расширит права приезжающих в ЕС высококвалифицированных специалистов из третьих стран. Она будет предоставляться иностранным работникам с уровнем зарплаты в 3,5 раза превышающим средний по стране их пребывания. Еврокомиссия считает, что владельцам "голубой карты" следует предоставить права, сопоставимые с правами гражданина Евросоюза. Если это предложение будет принято, оно может вступить в силу уже в 2009 году.