ՔՀՀ Ցանցը կոչ է անում ՀՀ օրէնսդիր, գործադիր մարմիններին որդեգրել հաւասարակշիռ եւ թափանցիկ գործելակերպ <br />
ՔՀՀ Ցանցը կոչ է անում ՀՀ օրէնսդիր, գործադիր մարմիններին որդեգրել հաւասարակշիռ եւ թափանցիկ գործելակերպ
• 22-02-2011 17:41:22   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2010-2011թ.թ. մեր հասարակութեան մէջ տեղի էն ունենում իրադարձութիւններ, որոնք վկայում էն պետական մարմինների կողմից գենդերային հաւասար հնարաւութիւնների եւ երաշխիքների խախտման մասին: Միւս կողմից` հասարակութեան մի շերտ դրսեւորում է սեփական իրաւունքների եւ շահերի պաշտպանութեան ակտիւութիւն: Դա եւս մէկ անգամ ապացուցուեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարութեան կողմից «Ժամանակաւոր անաշխատունակութեան նպաստների մասին» ՀՀ օրէնքում փոփոխութիւններ կատարելու մասին» օրէնքի նախագիծը ներկայացնելուց եւ Ազգային Ժողովի կողմից այն դեռեւս անցած տարուայ վերջին հաստատելուց յետոյ: Ընդունուած օրէնքի դրոյթների դէմ հասարակական շարժում սկսուեց մայրաքաղաքում եւ ապա տարածուեց մարզերում` Սիւնիք, Շիրակ, Տաւուշ, որին, ստորագրահաւաքի տեսքով, իրենց մասնակցութեան մասին յայտնեցին տարբեր տարիքի եւ զբաղմունքի մարդիկ: Այս ստորագրահաւաքը, որը դեռ շարունակւում է www.cspn.am կայքէջում /յղում ://www.cspn.am/arm/interactive/e-petition/?ep=gender-equality&bp=1 , եւ որին արդէն միացել էն աւելի քան 1600 քաղաքացիներ Հայաստանի տարբեր մարզերից, ապացուցում է, որ մեր հասարակութիւնն անտարբեր չէ աշխատող երիտասարդ կանանց սոցիալական իրաւունքների պաշտպանութեան հարցերում: «Քաղաքացիական հասարակութեան համագործակցութեան ցանցի» անդամ 27 կազմակերպութիւնները, քաղաքացիական ակտիւ խմբեր, կանանց իրաւունքներով մտահոգուած այլ հասարակական կազմակերպութիւններ, մամուլի ներկայացուցիչներ մեկնաբանել եւ իրենց առաջարկներով մասնակցել էն ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարութեան կողմից «Ժամանակաւոր անաշխատունակութեան նպաստների մասին» ՀՀ օրէնքում փոփոխութիւններ կատարելու մասին» նախարարութեան կողմից առաջարկուած օրէնքի նոր նախագծի վերաբերեալ կազմակերպուած հանրային քննարկմանը: Նոր նախագիծը Կառավարութեան հաւանութիւնը ստանալուց յետոյ կը քննարկուի Ազգային Ժողովում: ՔՀՀ Ցանցը, ի դէմս 27 հասարակական կազմակերպութիւնների, կոչ է անում ՀՀ օրէնսդիր, գործադիր մարմիններին հաւասարակշիռ եւ թափանցիկ գործելակերպ որդեգրել, միայն հասարակական երկխօսութեան արդիւնքում ընդունել օրէնքներ, որոնք չէն ոտնահարում հասարակութեան որեւէ խմբի իրաւունքները: Այսուհետ եւս ապահովել հասարակութեան լայն շերտերի ներգրաւուածութիւնը պետական քաղաքականութեան, օրէնքերի ընդունման գործընթացներում` որպէս պետութեան կողմից հասարակութեան բոլոր անդամների իրաւունքների եւ շահերի պաշտպանութեան երաշխիք: Քաղաքացիական Հասարակութեան Համագործակցութեան Ցանց /ՔՀՀՑ/ * * * Հաշուի առնելով ժողովրդավարութեան կայացման գործում Քաղաքացիական հասարակութեան դերի կարեւորութիւնը` որպէս իշխանութեան հաշուետուողականութեան բարձրացման եւ մարդու իրաւունքների ինստիտուցիոնալացուած պաշտպանութեան լրացուցիչ կազմակերպուած օղակի, Քաղաքացիական հասարակութեան համագործակցութեան ցանցը (ՔՀՀՑ) կոչուած է համակարգել եւ ուղղորդել այն կազմակերպութիւնների գործունէութիւնը, որոնք մտահոգ էն Հայաստանում աղքատութեան յաղթահարման հիմնախնդրով եւ հանրային քաղաքականութիւններով:

The CSP Network calls on Armenia’s legislative and executive bodies to adopt a balanced and transparent working style
• 22-02-2011 17:41:22   | Armenia  |  Press release
The events that have been taking place in Armenian society in 2010 and 2011 go to show that state bodies are violating equal opportunities and guarantees for all. On the other hand, there is a layer of society that is actively protecting its rights and interests, as stated in the network’s statement. According to the document, this was once again proved after the RA Ministry of Labor and Social Affairs presented the draft law “On Making Changes in the RA Law “On Temporary Disability Benefits” and the National Assembly finally confirmed it late last year. The social movement against the provisions stated in the adopted law started in the capital and has spread to the Syunik, Shirak and Tavush provinces. People of all ages and professions have joined the ongoing petition at www.cspn.am. Over 1,600 citizens from different Armenian provinces have already joined the petition by clicking on the link //www.cspn.am/arm/interactive/e-petition/?ep=gender-equality&bp=1. According to the network’s statement, this proves that Armenian society is not indifferent toward issues related to the protection of young employed women’s rights. All 27 Civil Society Partnership Network-member organizations, active civil groups and other non-governmental organizations concerned about women’s rights and media representatives have participated in the public discourse on the new draft law “On Making Changes in the RA Law “On Temporary Disability Benefits” proposed by the RA Ministry of Labor and Social Affairs. If confirmed by the government, the new draft law will be discussed at the National Assembly. The 27 CSPN-member non-governmental organizations are calling on Armenian legislative and executive bodies to adopt a balanced and transparent working style, adopt laws that don’t violate the rights of any group of society through public discourse and ensure the involvement of the public at large in the adoption of state policy and laws as a guarantee for the protection of the rights and interests of all members of society. Taking into account the importance of the role of Civil Society in sustaining of democracy, as an additional organized realm on increasing the governance accountability and institutionalized human rights protection, Civil Society Partnership Network (CSPN) is claimed to coordinate and direct the activities of the organizations concerned with poverty eradication and other social policies in Armenia.