Արցախի մարզիկների եւ մշակոյթի ներկայացուցիչների յաղթանակները բոլոր հայերի յաջողութիւնն է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետութեան նախագահ Բակո Սահակեանը դեկտեմբերի 28-ին ընդունել է 2010 թուականին բացառիկ յաջողութիւններ արձանագրած սպորտի եւ մշակոյթի բնագաւառների ներկայացուցիչներին:
Բ.Սահակեանը նշել է, որ այդ յաջողութիւնները կարեւոր են ինչպէս Արցախում սպորտի եւ մշակոյթի զարգացման, այնպէս էլ քաղաքական տեսանկիւնից` հանդիսանալով Արցախը աշխարհին ճանաչելի դարձնելու, միջազգային ասպարէզում պատշաճ կերպով ներկայանալու եւ քաղաքակիրթ հանրութեան շրջանում արժանավայել տեղ զբաղեցնելու լաւագոյն միջոցներից մէկը: Նա ընդգծել է, որ Արցախի մարզիկների եւ մշակոյթի ներկայացուցիչների յաղթանակները բոլոր հայերի յաջողութիւնն է` Արցախում, Հայաստանում, թէ Սփիւռքում:
Բ.Սահակեանը դրամական պարգեւներ եւ արժէքաւոր նուէրներ է յանձնել բացառիկ յաջողութիւններ արձանագրած սպորտի եւ մշակոյթի բնագաւառների ներկայացուցիչներին` նշելով, որ սպորտի եւ մշակոյթի ոլորտները մշտապէս գտնւում են իշխանութիւնների ուշադրութեան կենտրոնում, եւ այսուհետ էլ կարուի հնարաւորը այս բնագաւառների զարգացման ուղղութեամբ:

Bako Sahakyan received representatives of sports and culture who registered exclusive successes in 2010
• 28-12-2010 19:08:00   | Armenia  |  Sport
On 28 December President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received representatives of sports and culture who registered exclusive successes in 2010. Bako Sahakyan noted the importance of these successes for developing sports and culture in our republic. The President touched upon political aspects of these victories too considering them among the best means of introducing Artsakh to the world, proper representation in the international arenas and securing worthy place within the civilized society. The Head of the State underlined that the victories of sports and culture representatives of Artsakh are success of the whole Armenian nation in Artsakh, Armenia and the Diaspora. The President handed in financial rewards and valuable gifts to the representatives of sports and culture who registered exclusive successes noting that the sports and culture spheres are always in the spotlight of the authorities and everything possible will be done for developing these spheres. Members of the Cabinet of Ministers, deputies of the National Assembly and other officials were present at the event. CENTRAL INFORMATION DEPARTMENT OF THE OFFICE OF THE ARTSAKH REPUBLIC PRESIDENT