<br /> Ամերիաբանկը նախադէպ է ստեղծում շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդրմամբ
Ամերիաբանկը նախադէպ է ստեղծում շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդրմամբ
• 16-09-2010 14:30:46   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Ամերիաբանկէ Փբը-ն FMO (NEDERLANDSE FINANCIERINGS-MAATSCHAPPIJ VOOR ONTWIKKELINGSLANDEN N.V.) եւ DEG (Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH) զարգացման ֆինանսական այս նշանաւոր կազմակերպութիւնների աջակցութեամբ յաջողութեամբ աւարտին է հասցրել շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդրման գործընթացը: Ամերիաբանկն առաջիններից է տարածաշրջանում, որ ներդրել է շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգ: Այդ կապակցութեամբ FMO-ն եւ DEG-ն շնորհակալական վկայական են շնորհել Ամերիաբանկին եւ իջեցրել 2009 թ. դեկտեմբերին FMO-ի, DEG-ի եւ Ամերիաբանկի միջեւ կնքուած պայմանագրի ներքոյ Ամերիաբանկի կողմից ներգրաւուած միջոցների տոկոսադրոյքը: Համաձայն պայմանագրի` Ամերիաբանկին տրամադրուել է 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկէտ վարկ, որից 20 մլն դոլար նախատեսուած է ուղղել Փմձ-ների ֆինանսաւորմանը, իսկ 10 մլն ԱՄՆ դոլար` վերականգնուող էներգետիկայի ֆինանսաւորմանը: Ֆինանսաւորման գումարը հաւասարաչափ բաշխուել է FMO-ի եւ DEG-ի միջեւ: Սա FMO-ի` Հայաստանում ֆինանսաւորման առաջին փորձն է: Ներդնելով շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգը` Ամերիաբանկը պարտաւորւում է առաջնորդուել իր գործունէութեանն առնչուող տեղական եւ միջազգային բնապահպանական եւ սոցիալական իրաւական ակտերով եւ կիրառել աշխարհի լաւագոյն փորձը (Մֆկ-ի, Վզեբ-ի, FMO-ի չափանիշները, պահանջները եւ գործիքները): 2010թ. ապրիլից Ամերիաբանկը սկսել է շրջակայ միջավայրի (էկոլոգիական) եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ուսումնասիրութիւնը, համապատասխան ներքին քաղաքականութեան, ընթացակարգերի եւ այլ ակտերի մշակումը, անձնակազմի վերապատրաստումը եւ համակարգի պիլոտային գործարկումը: 2010 թ. յուլիսին շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգն արդէն ինտէգրուած էր եւ կիրառւում էր Ամերիաբանկի բոլոր ընթացիկ կորպորատիւ վարկաւորման եւ ֆինանսաւորման գործառնութիւններում: Այդ հարցում Ամերիաբանկին աջակցութիւն են ցուցաբերել միջազգային խորհրդատու FI Konsult s.r.o ընկերութիւնը (Չեխիայի Հանրապետութիւն) եւ FMO-ի Կարողութիւնների զարգացման ծրագիրը: Ըստ Ամերիաբանկի գլխաւոր տնօրէն Արտակ Հանեսեանի` ,ամերիաբանկի համար կայուն զարգացումը բիզնեսի ռացիոնալ կառավարման հիմնական գործօններից մէկն է: Բանկի նպատակն է կառավարել իր գործունէութեան հետ կապուած էկոլոգիական եւ սոցիալական ռիսկերը` շրջակայ միջավայրին եւ բանկին առնչուող անձանց վրայ ազդեցութիւնը նուազեցնելու եւ բաժնետէրերին երկարաժամկէտ եկամուտներ ապահովելու համար: Բանկի` շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման քաղաքականութեան նպատակն է ստեղծել մոդելներ եւ մշակոյթ` էկոլոգիական եւ սոցիալական ուղղակի եւ անուղղակի ազդեցութիւնը, ռիսկերն ու հնարաւորութիւններն առաւել լաւ հասկանալու եւ կառավարելու համարէ: Իւրգեն Ռիգտերինկը` FMO-ի ներդրումների գծով գլխաւոր տնօրէնը նշեց. ,սայ առաջին անգամն է, երբ FMO-ն իր գործընկեր DEG հաստատութեան հետ համատեղ որոշում է կայացրել, որպէս խրախուսման միջոց, իջեցնել ֆինանսաւորման տոկոսադրոյքը: Ամբողջութեամբ ինտէգրուած լինելով բանկի ռիսկերի կառավարման առօրեայ գործառնութիւններին` համակարգը կը նպաստի շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի աւելի արդիւնաւէտ կառավարմանը համաշխարհային չափանիշներին համապատասխան: Ամերիաբանկի կողմից FMO-ի եւ DEG-ի հետ վարկային պայմանագրի կնքումից յետոյ այսքան կարճ ժամանակահատուածում համակարգի ներդրումը իսկապէս օրինակելի է: Մեր կազմակերպութիւնների նպատակն է նոր արժէքներ ստեղծել մեր յաճախորդների համար` կայուն զարգացման միջոցով, ինչի մասին վկայում են վարկային ծրագրի բաղադրեալները` շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգը եւ վերականգնուող էներգետիկայի համար նախատեսուած միջոցները: Սա իրօք ,օրինակելի գործարքէ է, որը կը փոխի մեր եւ մեր գործընկերների մօտեցումը շրջակայ միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերինէ: FMO-ի մասին Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերութիւնը (FMO) երկրի միջազգային զարգացման բանկն է: Զբաղւում է զարգացող երկրների ընկերութիւններում եւ ֆինանսական հաստատութիւններում ռիսկային կապիտալի ներդրումներով: FMO-ի ներդրումային պորտֆելը կազմում է 4.6 մլրդ եւրոյ, ինչի շնորհիւ այն դասւում է մասնաւոր հատուածը ֆինանսաւորող աշխարհի ամենախոշոր զարգացման բանկերի շարքում: Մասամբ նաեւ հոլանդական կառավարութեան հետ ունեցած իր կապերի շնորհիւ FMO-ն ունակ է ստանձնել այնպիսի ռիսկեր, որոնք առեւտրային ֆինանսների ոլորտի ներկայացուցիչները պատրաստ չեն կամ դեռեւս պատրաստ չեն ստանձնել: FMO-ի առաքելութիւնն է ստեղծել բարգաւաճող ընկերութիւններ եւ ֆինանսական հաստատութիւններ, որոնք կը նպաստեն իրենց երկրների կայուն զարգացմանը: Լրացուցիչ տեղեկութիւնների համար կարող էք այցելել www.fmo.nl: DEG-ի մասին DEG-ը հանդիսանում է KfW Bankengruppe-ի (KfW բանկային խումբ) անդամ: Ֆինանսաւորում է զարգացող եւ անցումային շրջանում գտնուող երկրներում մասնաւոր ընկերութիւնների ներդրումները: Որպէս Եւրոպայում զարգազման ֆինանսական խոշորագոյն կազմակերպութիւններից մէկը` DEG-ը խրախուսում է մասնաւոր բիզնեսի կառոյցներին` ներդրումներ կատարելու կայուն տնտեսական աճի եւ կենսամակարդակի բարձրացման համար: Լրացուցիչ տեղեկութիւնների համար կարող էք այցելել www.deginvest.de: Ամերիաբանկի մասին Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենադինամիկ բանկերից է եւ դասւում է ամենակայուն ֆինանսական հաստատութիւնների շարքում: Ամերիաբանկն առաջին ներդրումային բանկն է Հայաստանում եւ սկսած 2007թ. տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայութիւնների լայն տեսականի: Բանկը հիմնականում շեշտը դնում է կորպորատիւ եւ ներդրումային բանկային գործառնութիւնների վրայ: Ամերիաբանկի հիմնական բաժնետէրն է ռուսական առաջատար ներդրումաբանկային ընկերութեան` ,տրոյկայ Դիալոգիէ հետ փոխկապակցուած ,թի Դի Էյ Հոլդինգս Լիմիթեդէ ներդրումային ընկերութիւնը: Լրացուցիչ տեղեկութիւնների համար կարող էք այցելել www.ameriabank.am:

Ameriabank CJSC sets example with implementation of Environmental and Social Management System (ESMS)
• 16-09-2010 14:30:46   | Armenia  |  Press release
Ameriabank CJSC, with the support of the Netherlands Development Finance Company (FMO), and DEG - Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH, successfully completed the introduction and implementation of an Environmental and Social Management System (ESMS). It is one of the first banks in the region to have developed and implemented an ESMS. As a result of this, FMO and DEG grant Ameriabank a certificate of appreciation, as well as a reduction in the interest rate of the facility signed between FMO, DEG and Ameriabank in December 2009. The facility is a long-term USD 30mln loan (out of which USD 20mln is for small and medium enterprise financing and USD10mln for renewable energy financing), equally shared between FMO and DEG, and represents FMO’s first financing in Armenia. By implementing the ESMS, Ameriabank commits to comply with local and international environmental and social regulations and worldwide best practices applicable to its operations and business services. April 2010, Ameriabank started exploring the principles of environmental and social risk management: the development of an internal ESMS policy, procedures and tools, training of staff and the realization of a pilot running of the System. By July 2010, Ameriabank had adopted and integrated environmental and social risk management in all ongoing corporate lending/finance operations. Ameriabank was supported by the international consultant FI Konsult s.r.o (Czech Republic) and FMO’s Capacity Development (CD) Program. As Artak Hanesyan, Director General of Ameriabank said: “Ameriabank regards sustainable development as a fundamental aspect of sound business management. The bank’s objective is to responsibly manage the environmental and social risks associated with its operations in order to minimize impacts on the environment and our stakeholders, and to enhance long term returns to our shareholders. The purpose of the bank’s Environmental and Social Risk Management Policy is to create a framework and culture for understanding and managing our direct and indirect environmental and social impacts, risks and opportunities.” Jurgen Rigterink, Chief Investment Officer of FMO stated: “This is the first time a margin reduction as incentive scheme has been implemented by FMO, together with our partner institution DEG. It will bring about improved management of Environmental and Social Risks to world class standards, by fully integrating this in the daily Risk Management of the bank. Ameriabank has shown exemplary commitment in bringing about this change so soon after signing the Loan Agreement with DEG and FMO. Our institutions are committed to adding value to our clients through Sustainability Development, as demonstrated by both the ESMS and the Renewable Energy component to this loan. A true ‘example transaction’ that will change the way we, and our partners, approach E&S.” ///PRESS RELEASE ENDS/// About FMO The Netherlands Development Finance Company (FMO) is the international development bank of the Netherlands. FMO invests risk capital in companies and financial institutions in developing countries. With an investment portfolio of € 4.6 billion, FMO is one of the largest bilateral private sector development banks worldwide. Thanks in part to its relationship with the Dutch government, FMO is able to take risks which commercial financiers are not - or not yet - prepared to take. FMO's mission: to create flourishing enterprises and financial institutions, which can serve as engines of sustainable growth in their countries. www.fmo.nl. About DEG DEG, member of KfW Bankengruppe (KfW banking group), finances investments of private companies in developing and transition countries. As one of Europe's largest development finance institutions, it promotes private business structures to contribute to sustainable economic growth and improved living conditions. For more information, please visit www.deginvest.de. About Ameriabank Ameriabank is one of the most dynamic banks in Armenia and ranks among the country’s most stable financial institutions. It is the first investment bank in Armenia, and since 2007 has been providing an extensive list of innovative banking products. It focuses mainly on corporate and investment banking. Ameriabank is owned by TDA Holdings Limited, an investment company affiliated with Troika Dialog, a leading Russian investment banking group. For more information, visit www.ameriabank.am.