Սինոփսիսը եւ Մոսկուայի Էլեկտրօնային Տեխնիկայի Ինստիտուտը յաջողութեամբ համագործակցում են Ինտէգրալ Սխեմաների նախագծման ոլորտում Ռուսաստանի ուսանողներին կրթելու համար
• 09-06-2010 23:57:00   | Ռուսաստան  |  Հասարակութիւն
Յիսունեօթ ուսանողներ արդէն աւարտել են Սինոփսիս - մէտի միասնական մագիստրոսական ծրագիրը եւ պատրաստ են օգնել Ռուսաստանին մուտք գործել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման յաջորդ փուլ Մոսկուա, Ռուսաստան - 7 յունիսի, 2010 - Կիսահաղորդիչների նախագծման եւ արտադրութեան համար ծրագրային միջոցների եւ մտաւոր սեփականութեան ոլորտի համաշխարհային առաջատար Սինոփսիս ընկերութիւնն եւ Մոսկուայի Էլեկտրօնային Տեխնիկայի Ինստիտուտն (ՄԷՏԻ) այսօր յայտարարեցին, որ եւս 19 մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներ յաջողութեամբ աւարտեցին իրենց ուսումնառութիւնը Սինոփսիսի եւ ՄԷՏԻ համատեղ կրթական ծրագրով եւ պատրաստ են սկսել ճարտարագէտի իրենց մասնագիտական կարիերան: 2006թ-ին, Սինոփսիսի աջակցութեամբ, Մէտի-ն հիմնեց միկրոէլեկտրօնիկայի ոլորտում առաջնակարգ կրթութիւն ապահովող երկամեայ ժամանակակից մագիստրոսական ծրագիր, որը հիմնուած է Սինոփսիսի ծրագրային գործիքների փաթեթի եւ Սինոփսիսի համաշխարհային համալսրանական ծրագրերի մաս հանդիսացող ուսումնական ծրագրի վրայ: Ծրագրի նպատակն է Սինոփսիս – մէտի ուսումնական կենտրոնում պատրաստել բարձր որակաւորում ունեցող մասնագէտներ գերմեծ ինտէգրալ սխեմաների (ԳՄԻՍ) նախագծման ոլորտում: Սա արդէն երրորդ տարին է, որ ՄԷՏԻ հետ համատեղ կրթական ծրագիրը շրջանաւարտներ է ունենում: Անցած երկու տարիների ընթացքում 38 ուսանողներ աւարտել են ուսումնական ծրագիրը՝ ի օգուտ Ռուսաստանի բարձր տեխնոլոգիաների զարգացող ոլորտի: Այս տարուայ աւարտական արարողութեան ժամանակ Սինոփսիսի նախագահ եւ գլխաւոր օպերացիոն տնօրէն դոկտոր Չի-ֆուն Չանը շրջանաւարտներին յանձնեց Սինոփսիսի վկայականները: Մէտի-ի ռեկտոր, Ռուսաստանի գիտութիւնների ակադեմիայի թղթակից անդամ, տ.գ.դ., պրոֆէսոր Իւրի Չապլիգինը յանձնեց Մէտի ի դիպլոմները: Ուսումնական ծրագիրը, որը յատուկ մշակուել է Սինոփսիս Արմէնիայի Ուսումնական Դէպարտամենտի կողմից Գերմեծ Ինտէգրալ Սեխմաների նախագծման մասնագիտութեան համար, հանդիսանում է համատեղ մագիստրոսական ծրագրի հիմքը: Դասերն անց են կացւում Սինոփսիս-մէտի մասնագիտացուած ուսումնական կենտրոնում, որտեղ իւրաքանչիւր ուսանողի հասանելի են էլեկտրօնային աւտոմատացուած նախագծման նորագոյն ծրագրային գործիքային միջոցները: Մէտի-ն Սինոփսիսից ստացել է առաջնակարգ ԷՆԱՅ ծրագրային գործիքային միջոցների 20 փաթեթի լիցենզիայ: Սինոփսիսը տրամադրել է 90 նանոմետր տեխնոլոգիայով ուսումնական նախագծման փաթեթը, որը հնարաւորութիւն է տալիս իրականացնել գերժամանակակից նախագծէր ուսումնական միջավայրում: Դասաւանդումն իրականացւում է Սինոփսիսի մասնագէտների եւ Մէտի ի դասախօսների հետ համատեղ: Ամէն տարի 20-ական ուսանողներ ընդունւում են սովորելու երկամեայ ուսումնական ծրագրով: «Մինչ օրս Սինոփսիս-մէտի համատեղ մագիստրոսական ծրագիրն աւարտած 57 շրջանաւարտների հետ միասին Ռուսաստանը ամուր հիմքեր է կառուցում իր բարձր տեխնոլոգիաների տնտեսութեան զարգացման համար», - ասել է դոկտոր Չանը: «Սինոփսիսը ներդրումներ է կատարել այս ուսումնական ծրագրում, քանի որ մենք գիտակցում ենք Ռուսաստանում եւ ամբողջ աշխարհում ճարտարագէտների յաջորդ սերունդը պատարաստելու կարեւորութիւնը: Ռուսատանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը մեծ պոտենցիալ է ցուցաբերում եւ մենք անհամբերութեամբ սպասում ենք երկրի միկրոէլեկտրօնային նախագծման արդիւնաբերութեան մէջ այս շրջանաւարտների կատարած ներդրուները տեսնելուն»: «Մենք իսկապէս շատ ուրախ ենք աշխատել ԷՆԱՅ ոլորտի համաշխարհային առաջատար Սինոփսիսի եւ նրա հայաստանեան մասնաճիւղի՝ Սինոփսիս Արմէնիայի հետ: Այս համագործակցութիւնը մեզ հիանալի հնարաւորութիւն է ընձեռում ԷՆԱՅ ոլորտում համաշխարհային մակարդակի մասնագէտներ պատրաստել: Յուսով եմ դոկտոր Չանի այցը մեզ կ'օգնի այս համագործակցութիւնը նոր մակարդակի վրայ բարձրացնել», - ասել է դոկտոր Չապլիգինը: «Հիմա, մեր ծրագրի չորրորդ տարում, այս ամենամեայ յունիսեան աւարտական արարողութիւնը դարձել է Ամն – հայաստան – ռուսաստան համագործակցութեան եզակի մոդելը նշելու հիանալի աւանդոյթ: Մեր ուսանողների յաջողութիւնը ապացուցում է այս մոդելի աշխատունակութիւնը, եւ մենք անհամբերութեամբ սպասում ենք Մէտի ի հետ մեր համագործակցութիւնը ընդեալնելուն, քանի որ մենք շարունակում ենք ներդրումներ կատարել Ռուսաստանի կիսահաղորդիչների արդիւնաբերութեան վերածննդի գործում», - ասել է Սինոփսիս ընկերութեան կորպորատիւ մարքեթինգի գծով փոխնախագահ, Սինոփսիս Արմէնիայ ընկերութեան գլխաւոր գործադիր տնօրէն, ՄԷՏԻ պատուաւոր պրոֆէսոր Ռիչ Գոլդմանը: «Ամէն տարի Մէտի ի շրջանաւարտնելը ինչպէս տեսական գիտելիքների, այնպէս էլ Սինոփսիսի ԷՆԱՅ գործիքներին տիրապատելու մէջ զգալի աճ են ցուցադրում», - ասել է Սինոփսիս Արմէնայի Ուսումնական Դէպարտամենտի տնօրէն, ՀՀ գիտութեան վաստակաւոր գործիչ՝ դոկտոր Վազգէն Մելիքեանը: Սինոփսիսի համալսարանական ծրագրի մասին Սինոփսիսի Համաշխարհային Համալսարանական Ծրագիրը սկսած 1986 թուականից ուսուցման եւ գիտական աշխատանքների համար մատակարարում է գործիքներ եւ միջոցներ: Սինոփսիսի Համալսարանական Ծրագիրն ամբողջ աշխարհում ներառում է Սինոփսիսի գործիքներով ապահովուած աւելի քան 450 ինստիտուտների հազարաւոր ուսանողների եւ պրոֆէսորների: Համալսարանի դասախօսական կազմի նպատակն է պատրաստել ապագայ աշխատուժ: Սինոփսիսի Համաշխարհային Համալսարանական Ծրագիրը մատչելի է դարձնում Սինոփսիսի լաւագոյն ծրագրային միջոցները՝ տրամադրելով անվճար ուսուցում եւ ուսումնական ծրագրի զարգացման օգնութիւն: Առաւել հաւանական է, որ ուսանողները, փորձ ձեռք բերելով Սինոփսիսի առաջատար ծրագրային գործիքների միջոցով, կը կարողանան կիսահաղորդչային տեխնոլոգիայի արագ փոփոխուող աշխարհում աշխատել որպէս բարձր արտադրողականութիւն ունեցող մասնագէտներ: Մէտի-ի մասին Մոսկուայի Էլեկտրօնային Տեխնոլոգիայի Ինստիտուտը (ՄԷՏԻ) հիմնադրուել է 1965 թուականին: Այն տեղակայուած է Զելենոգրադում: Մէտի-ի առաջնակարգ ուսուցումն իրականացւում է բարձրակարգ աշխատակազմի օգնութեամբ, որն ընդգրկում է 100 գիտութիւնների դոկտորների, աւելի քան 300 թեկնածուների եւ ունի սեփական կրթական ծրագիր եւ ժամանակակից ուսումնական մեթոդներ: Կրթական ծրագիրն ապահովում է ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, համակարգչային գիտութեան ֆունդամենտալ ուսուցում, ինչպէս նաեւ օտար լեզուի, շուկայագիտութեան, մենեջմենթի դասընթացնէր եւ խորը մասնագիտական կրթութիւն: Մէտի-ն համագործակցում է Եւրոպայի եւ Ամն-ի առաջատար համալսարանների հետ, մասնակցում է բակալաւրական, մագիստրոսական եւ պրոֆէսորական փոխանակման ծրագրերի: Առկայ ուսուցման ուսանողներն իրենց պրակտիկ աշխատանքն անում են Մէտի-ի լաբորատորիաներում եւ Մոսկուայի ու Զելենոգրադի ընկերութիւններում: Էլիտար մասնագիտական ուսուցման ծրագիրն իրականացւում է Մէտի-ի եւ էլեկտրօնիկայի արտադրութեան ոլորտում առաջատար մի շարք օտարերկրեայ ընկերութիւնների՝ Քադենսի, Սինոփսիսի, Մենթոր Գրաֆիքսի եւ ուրիշների հետ համատեղ: Սինոփսիս Արմէնիայ ՓԲԸ եւ Սինոփսիս ընկերութեան մասին Սինոփսիսը կիսահաղորդիչների էլեկտրօնային աւտոմատացուած նախագծման ոլորտի համաշխարհային առաջատարն է: Ընկերութիւնն էլեկտրօնիկայի գլոբալ շուկային տրամադրում է տեխնոլոգիական համակարգերի, կիսահաղորդիչների նախագծման եւ ստուգման հենքեր, ինտէգրալ սխեմաների արտադրութեան եւ արտադրողականութեան բարձրացման նորագոյն լուծումներ, կիսահաղորդչային մտաւոր սեփականութիւն եւ նախագծման ծառայութիւններ: Այն սկսել է իր գործունէութիւնը Հայաստանում 2004 թ.-ին, ՀՀ Կառավարութեան կողմից տեղեկատուական տեխնոլոգիաները (ՏՏ) երկրի զարգացման գերակայ ուղղութիւն հռչակելուց անմիջապէս յետոյ: Ժամանակի ընթացքում Սինոփսիս Արմէնիայ փակ բաժնետիրական ընկերութիւնը (ՓԲԸ) դարձել է ընկերութեան խոշորագոյն ստորաբաժանումներից մէկը, որը գիտահետազօտական եւ ճարտարագիտական աշխատանքներ է իրականացնում էլեկտրօնային նախագծման աւտոմատացման (EDA), արտադրութեան համար նախագծման եւ մտաւոր սեփականութեան (IP) մշակման ոլորտներում: Ներկայումս ընկերութիւնում աշխատում են մի քանի հարիւր որակեալ ճարտարագէտներ, եւ ընկերութիւնը ՏՏ ոլորտում խոշորագոյն գործատուներից մէկն է: Հայաստանը ՏՏ ոլորտի բարձր որակաւորուած մասնագէտներով ապահովելու նպատակով ընկերութիւնը ներդրումներ է կատարում ՏՏ բնագաւառի կրթութեան ոլորտում եւ առաջատար ու յաջողուած համագործակցութեան ծրագրեր է իրականացնում հանրապետութեան մի շարք առաջատար բուհերի, այդ թւում` Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ), Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ), Հայաստանի ամերիկեան համալսարանի (ՀԱՀ), Հայ-ռուսական պետական (սլաւոնական) համալսարանի, ինչպէս նաեւ Մոսկուայի Էլեկտրօնային տեխնիկայի ինստիտուտի (ՄԷՏԻ) հետ: Բացի այդ, ընկերութիւնը հետեւողականօրէն խթանում է հասարակայնութեան հետաքրքրութիւնը ոլորտի նկատմամբ` հովանաւորելով ՏՏ ոլորտում լաւագոյն ուսանողներին շնորհուող ՀՀ Նախագահի ամենամեայ կրթական պարգեւը, անցկացնելով երիտասարդ մասնագէտների եւ ուսանողների մրցոյթներ, կազմակերպելով Զլմ-ների հրապարակումներ, բարեգործական եւ կամաւոր աշխատանքներ: Սինոփսիս-արմենիայ ՓԲԸ գտնւում է Երեւանում: Սինոփսիսի գլխամասային գրասենեակը գտնւում է Կալիֆորնիայի Մաունթին Վիւ քաղաքում: Ընկերութիւնն ունի աւելի քան 65 գրասենեակ Հիւսիսային Ամերիկայում, Եւրոպայում, Ճապոնիայում, Ասիայում եւ Հնդկաստանում: Այցելէք Սինոփսիս ընկերութիւն եւ Սինոփսիս Արմէնիայ http://www.synopsys.com եւ http://www.synopsys.am հասցէներով: ### Սինոփսիսը եւ Galaxy Custom Designer –ը Սինոփսիս ընկերութեան ապրանքանիշներն են: Սոյն հաղորդագրութեան մէջ նշուած բոլոր այլ ապրանքանիշները կամ գրանցուած ապրանքանիշները համապատասխան սեփականատէրերի մտաւոր սեփականութիւնն են:

Synopsys and Moscow Institute of Electronic Technology (MIET) Successfully Collaborate on Educating Russian Students in Integrated Circuit Design
• 09-06-2010 23:57:00   | Ռուսաստան  |  Social
Fifty-seven students have already graduated the Synopsys-MIET joint Master’s Program to help lead Russia into its next stage of technology development Moscow, Russia, June 7, 2010 -- Synopsys, Inc., a world leader in software and IP for semiconductor design, verification and manufacturing, and the Moscow Institute of Electronic Technology (MIET), today announced that another 19 master’s students of the Synopsys and MIET joint educational program successfully completed the program and are ready to begin their professional engineering careers. In 2006, with Synopsys’ assistance, MIET established a modern two-year master’s program providing advanced education in microelectronics based on Synopsys’ EDA tools and a curriculum developed as part of the Synopsys Worldwide University Program. The program is focused on training highly qualified specialists in the field of very large scale integration (VLSI) design at the Synopsys-MIET Educational Center. This is the third year the joint program with MIET has graduated students. In the past two years, 38 students have completed the program benefiting Russia’s growing high-tech industry. During this year’s commencement ceremony, Dr. Chi-Foon Chan, the president and COO of Synopsys, Inc., conferred Synopsys Certificates of Achievement to the graduates. MIET Rector Yuri A. Chaplygin, an associate member of the Russian Academy of Sciences, a Doctor of Engineering Science, and a professor, conferred MIET diplomas to the graduates. A customized Synopsys Armenia CJSC Educational Department (SAED) curriculum for VLSI design is at the heart of the joint educational master’s program. Study is carried out in the Synopsys-MIET Educational Center where each student has access to the latest EDA software tools. MIET received 20 software licenses for Synopsys’ comprehensive, industry- leading EDA University Tools Package. Synopsys provided a 90 nanometer (nm) Educational Design Kit which enables state-of-the-art design in an educational environment. Teaching is conducted jointly by Synopsys professionals and MIET professors. Twenty students are admitted to the two-year program each year. “With 57 graduates of the joint Synopsys-MIET master’s program to date, Russia is building a solid base for the growth of its high-tech economy,” said Dr. Chan. “Synopsys has invested in this educational program because we believe in the importance of preparing the next generation of engineers in Russia and throughout the world. Russia’s high-tech industry shows great potential and we look forward to seeing the contributions these graduates can make to the country’s microelectronics design industry.” “We are really glad to work with Synopsys, a world leader in EDA, and its Armenian branch. This cooperation gives us great possibilities for training world-class specialists in EDA. I hope that Dr. Chan’s visit will help us promote the cooperation to a new level,” said Dr. Chaplygin. “Now in our fourth year of the program, our annual June commencement is becoming a proud tradition celebrating a unique model of USA-Armenia-Russia collaboration. The success of our students is proof that this model works, and we are looking forward to expanding our cooperation with MIET as we continue to contribute to the renaissance of the Russian semiconductor industry,” said Rich Goldman, vice president of corporate marketing and strategic alliances, CEO of Synopsys Armenia, and honorary professor of MIET. “Every year MIET graduates demonstrate a significant increase in both their theoretical knowledge and skills in using the most advanced EDA tools,” said Dr. Vazgen Melikyan, director of Synopsys Armenia Educational Department and honorable scientist of the Republic of Armenia. About Synopsys Worldwide University Programs Synopsys Worldwide University Programs have been providing technology, tools and resources for teaching and academic research since 1986. The programs serve thousands of students and professors worldwide, with Synopsys’ tools currently installed in more than 450 educational institutions. University professors and staff have the unique responsibility of preparing the future workforce and conducting research to advance technology. The Synopsys Worldwide University Programs give easy access to Synopsys’ best-in-class EDA tools while providing training, high-quality support and curriculum development assistance. By enabling engineering students to receive hands-on experience with Synopsys’ industry-leading commercial tools, graduates are more likely to enter the workforce with the skills necessary to be quickly productive in the fast-paced world of semiconductor technology. About MIET Moscow Institute of Electronic Technology (Technical University) was founded in 1965. It is situated in Zelenograd. MIET training of superior quality is carried out by highly skilled faculty -- including more than 100 Doctors of Sciences and over 300 PhDs – complemented by a sound technical base, personal curricula and modern training methods. The curricula of the departments provide fundamental training in physics, mathematics and computer science. They also provide in-depth study of a foreign language, professional training and high-quality training in management and marketing. MIET cooperates with leading universities of Europe and the United States, taking part in undergraduate, postgraduate and professor exchange programs. Full-time students do their practical work at MIET scientific laboratories and subdivisions, as well as at Moscow and Zelenograd companies. A program of elite professional training is carried out at MIET in cooperation with a number of foreign leaders in the electronics industry: Cadence, Synopsys, Freescale Semiconductor, PTC, Mentor Graphics and others. About Synopsys Armenia CJSC and Synopsys, Inc. Synopsys, Inc. is a world leader in electronic design automation (EDA), supplying the global electronics market with a comprehensive, integrated portfolio of software, intellectual property (IP) and services used in semiconductor design, verification and manufacturing. Synopsys established its presence in Armenia in 2004, after Armenia declared information technology (IT) as a priority business for the country. Since then, Synopsys Armenia closed joint stock company (CJSC) has become an important Synopsys site, providing R&D and product support in EDA, design for manufacturing (DFM) and the development of semiconductor intellectual property (IP). The company employs several hundred qualified Armenian engineers and is one of largest IT employers in Armenia. To help provide Armenia with highly qualified IT specialists, Synopsys Armenia invests locally in IT education and is engaged in a number of successful cooperation programs with major Armenian universities