ԳԻԼԱՆ ԱՐԳԵԼԱՎԱՅՐԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ՕՐԻՆԱԿԱՆՈՒԹԻՒՆԸ ԿԱՍԿԱԾԻ ՏԱԿ Է ԴՐԵԼ ՆԱԵՒ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹԻՒՆԸ
• 22-11-2010 16:09:08   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Պարզւում է, որ ՀՀ բնապահպանութեան նախարարութիւնը նոյնպէս կարծում է, որ Խոսրովի արգելոցում Գիլան արգելավայրի ստեղծման մասին որոշումը հակասում է Հայաստանի բնապահպանական օրէնսդրութեանը: Այդ մասին ուղղակիօրէն նշուած է ,տարբեր գերատեսչութիւնների կողմից պետական արգելավայրերի կառավարման առանձնայատկութիւնների բացայայտումէ զեկոյցի նախագծում, որն իրականացւում է ,հայաստանի պահպանուող տարածքների համակարգի զարգացումէ միջին ծաւալի ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացւում է ՀՀ կառավարութեան կողմից` ի դէմ ՀՀ բնապահպանութեան նախարարութեան` Մազծ-ի եւ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի (ԳԷՀ) աջակցութեամբ: Զեկոյցին կցուած ՀՀ բնապահպանութեան նախարարութեան բնապահպանական ծրագրերի կենտրոնի տնօրէն Վիկտոր Մարտիրոսեանի ստորագրութեամբ նամակում ասուած է, որ ծրագիրը կ'ընդունի արգելավայրերի կառավարման վերաբերեալ դիտողութիւնները եւ ցանկութիւնները: Եւ այսպէս, զեկոյցում ասուած է. ,,գիլանէ պետական արգելավայրի ստեղծումը, ,խոսրովի անտառէ պետական արգելոցի տարածքների հաշուին, զուրկ է բաւարար գիտական հիմնաւորումից եւ որոշակիօրէն հակասում է ,բնութեան յատուկ պահպանուող տարածքների մասինէ ՀՀ օրէնքի տրամաբանութեանըէ: յիշեցնենք, որ 2007թ. Խոսրովի արգելոցի Բայբուրդ հատուածի կարգավիճակը կառավարութեան որոշմամբ արգելոցից իջեցրեցին արգելավայրի: Եւ դա անուանեցին Գիլան արգելավայրի ստեղծում: Յետոյ կառավարութեան եւս երկու որոշումներով Գիլանի 118 հա տարածք վարձակալութեան տուեցին ,յովազաձորէ ընկերութեանը եւ թոյլ տուեցին այն կապիտալ կառուցապատել, ինչը եւ ընկերութիւնն արեց` գրեթէ աւարտին հասցնելովօբյեկտի շինարարութիւնը, որը ռեստորան է յիշեցնում: եթէ չլինէր հասարակութեան եւ լրատուամիջոցների բարձրացրած աղմուկը, ապա մենք Խոսրովի սրտում այժմ համալիր կ'ունենայինք, որը տէրերը ,դրախտէ էն անուանում: Ներկայումս ՀՀ բնապահպանութեան նախարարի հրամանով շինարարութիւնը սառեցուած է: հարցը, թէ ինչ կը լինի յետոյ, բաց է մնում: Հոկտեմբերի 29-ին Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի կազմակերպած կլոր սեղանի ընթացքում հասարակութիւնը կոշտ դիրքորոշում ունէր` Գիլանին վերաբերող կառավարութեան բոլոր երեք որոշումները պէտք է հետ կանչուէն եւ Գիլանին պէտք է վերադարձուի արգելոցային գօտու կարգավիճակ:

МИНИСТЕРСТВО ОХРАНЫ ПРИРОДЫ НАЧАЛО СОМНЕВАТЬСЯ В ЗАКОННОСТИ РЕШЕНИЯ ПО СОЗДАНИЮ ЗАКАЗНИКА ГИЛАН В ХОСРОВСКОМ ЗАПОВЕДНИКЕ
• 22-11-2010 16:09:08   | Армения  |  Пресс-релизы
Оказывается, в министерстве охраны природы РА тоже считают, что решение о создании заказника Гилан на территории Хосровского заповедника противоречит природоохранному законодательству Армении. Об этом прямо указано в проекте доклада «Выявление особенностей в управлении заказников со стороны различных ведомств¿, выполненного в рамках среднесрочной программы «Развитие систем охраняемых территорий Республики Армения¿. Программа выполняется правительством в лице минстерства охраны природы РА при поддержке ПРООН -Глобальный экологический фонд (ГЭФ). В сопроводительном к докладу письме, подписанном начальником Центра экологических программ Министерства охраны природы РА Виктором Мартиросяном, сказано, что программа примет замечания и пожелания по вопросу управления заказниками. Итак, в докладе сказано: «Создание государственного заказника Гилан на территории ГНКО Государственный заповедник «Хосровский лес¿ не содержит достаточных научных обоснований и противоречит Закону РА «Об особо охраняемых природных территориях¿. Напомним, что в 2007 г. участку Хосровского заповедника, Байбурту, правительственным решением понизили статус от заповедника до заказника. И назвали это созданием заказника Гилан. Затем еще двумя правительственными решениями отдали 118 га Гилана в аренду некой компании «Говазадзор¿ и разрешили ее капитально застраивать. Что компания и сделала, почти завершив строительство объекта, напоминающего ресторан. Если бы не шум, поднятый общественностью и прессой, мы бы уже имели в сердце Хосрова комплекс, который хозяева называют «Раем¿. В настоящее время приказом министра охраны природы строительство заморожено. Вопрос, как быть дальше, остается открытым. 29 октября за круглым столом, организованным Альянсом общественных экологических организаций, общественность высказала жесткую позицию: все три решения правительства, касающиеся Гилана, должны быть отозваны и Гилану следует вернуть статус заповедной зоны.