ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈԻՆԵԱՆ. Դատարանը Մեղաւոր Ճանչցաւ Հայաստանն Ու Ատրպէյճանը. Պաքուն Կը Թաքցնէ Իր Պարտութիւնը` Յայտարարելով Յաղթանակ
• 18-07-2015 13:50:27   | ԱՄՆ  |  Յօդուածներ
Մարդու իրաւունքներու եւրոպական դատարանը 2015-ի Յունիս 16-ին «Սարգսեանն ընդդէմ Ատրպէճանի» եւ «Չիրաքովն ընդդէմ Հայաստանի» գործերով միաժամանակեայ վճիռ կայացուց` արձանագրելով, որ Հայաստանն ու Ատրպէյճանը խախտած են իրաւունքները փախստականներուն, որոնք լքած էին իրենց տուները արցախեան հակամարտութեան ժամանակ:
Սակայն Ատրպէյճանի պետական պաշտօնեաներն ապակողմնորոշած են իրենց քաղաքացիները` յայտարարելով, որ Ատրպէյճանը յաղթած է, իսկ Հայաստանը` պարտուած:
Ահա երկու դատական գործերուն մանրամասնութիւնները. 2005ի Ապրիլ 6ին վեց ատրպէյճանցի քիւրտեր համատեղ բողոք ներկայացուցած էին Եւրոդատարան ընդդէմ Հայաստանի: Անոնք պնդած էին, որ 1992-ին հայ-ատրպէյճանական հակամարտութեան ժամանակ ստիպուած լքած էին իրենց տուները, երբ հայկական զօրքերը յարձակած էին Լաչինի վրայ, որ Հայաստանը կը բաժանէր Արցախէն: Ատրպէյճանցի փախստականները պնդած էին, որ Հայաստանը խախտած էր Եւրոպական համաձայնագիրով ամրագրուած իրենց իրաւունքները. 1) սեփականութեան պաշտպանութիւն, 2) անձնական եւ ընտանեկան կեանքի նկատմամբ յարգանքի իրաւունք, եւ 3) արդիւնաւէտ հատուցման իրաւունք:
2006-ի Օգոստոս 11-ին Մինաս Սարգսեանը նմանատիպ բողոք մը ներկայացուց Մարդու իրաւունքներու եւրոպական դատարան` ընդդէմ Պաքուի: Ան յայտարարեց, որ Ատրպէյճան խախտած է իր իրաւունքները, նոյն իրաւունքները, որոնց մասին կը պնդէին վեց ատրպէյճանցի փախստականները, քանի որ ան եւս 1992 թուականին ստիպուած էր փախչելու  Շահումեանի շրջանի Գիւլիստան գիւղէն, որ կը վերահսկուէր Ատրպէյճանի կողմէ:
Երկու կողմերն ալ խնդրած էին վերականգնել իրենց սեփականութեան իրաւունքը եւ պահանջել արդար փոխհատուցում:
2010-ի Մարտին, քանի մը տարուան անգործութենէ ետք, դատարանը երկու գործերը յանձնեց քննութեան Մարդու իրաւունքներու եւրոպական դատարանի Վերին պալատին, որ կազմուած է 17 դատաւորներէ` Հայաստանէն, Անտորայէն, Ատրպէյճանէն, Խորուաթիայէն, Կիպրոսէն, Իսլանտիայէն, Իտալիայէն, Սպանիայէն, Լաթվիայէն, Լիխտենշտայնէն, Լիթվիայէն, Լիւքսամպուրկէն, Մոնաքոյէն, Փորթուգալէն, Ռումանիայէն, Սլովենիայէն եւ Ուքրանիայէն: Վերին պալատի  որոշումները վերջնական են եւ բողոքարկման ենթակայ չեն:
Այս գործերը առաջին անգամ դատարան ներկայացուելէն մէկ տասնամեակ անց Վերին պալատը 2015-ի Յունիս 16-ին  երկու միանման դատավճիռ կայացուց` համարելով, որ Հայաստանը եւ Ատրպէյճանը խախտած էին իրարու փախստականներու իրաւունքները:  221 էջէ բաղկացած ծաւալուն փաստաթուղթին մէջ, ներառեալ` երկու դատավճիռները եւ հակասող ու համընկնող տեսակէտները, Դատարանը որոշեց, որ 20-ամեայ խաղաղ բանակցութիւնները չեն ազատեր երկու երկիրներու կառավարութիւններուն հարիւր հազարաւոր փախստականներու իրաւունքները պաշտպանելու իրենց պատասխանատուութենէն: Վերին պալատը նշեց, որ Դատարանին մէջ ընթացքի մէջ են աւելի քան հազար անհատական դիմումներ, որոնք ներկայացուած են Արցախեան հակամարտութեան ժամանակ տեղահանուած հայերու եւ ատրպէյճանցիներու կողմէ:
Վեց ատրպէյճանցի հայցուորները կը պնդեն, որ իրենք կրած են 9 միլիոն տոլար վնաս եւ 330 հազար դոլար ոչ դրամական վնասներ: Անոնք իրենց դատական ծախսերը գնահատած են մօտ 65 հազար տոլար` 2013-ի Հոկտեմբերի դրութեամբ: Ատրպէյճանցի հայցուորներուն ներկայացուցիչները կը պահանջեն փորձագէտ նշանակել իրենց յաճախորդներուն կրած ընդհանուր վնասը գնահատելու համար:
Միւս կողմէ, հայցուոր Մինաս Սարգսեանը փոխհատուցում պահանջած է իր ունեցուածքին դիմաց, ներառեալ` իր տուն վերադառնալու իրաւունքը: Ան 415 հազար տոլար դրամական վնասի եւ 210 հազար դոլար ոչ դրամական վնասի պահանջ ներկայացուցած է` ի լրումն չնշուած դատական ծախսերը:
Դատարանը, ընդունելով այս երկու գործերուն «բացառիկ բնոյթը», վերջնական որոշում չէ կայացուցած փոխհատուցման գումարի կամ «արդարացի գոհացման» վերաբերեալ: Վերին պալատը խնդրած է Հայաստանի եւ Ատրպէյճանի կառավարութիւններէն եւ համապատասխան հայցուորներէն 12 ամսուան ընթացքին «գրաւոր ներկայացնել իրենց դիտողութիւնները այս հարցին վերաբերեալ» եւ «ծանուցնել դատարանին` ձեռք բերուած որեւէ համաձայնութեան մասին»:
Ըստ ինծի, Եւրոդատարանի զուգահեռ որոշումները նպատակ ունէին ճնշում գործադրելու երկու երկիրներու կառավարութիւններուն վրայ` արագացնելու համար խնդրի կարգաւորումը բանակցութիւններու միջոցով, որ կրնայ լուծել մնացած բոլոր հարցերը, որոնց շարքին` փախստականներու իրաւունքները:
Այս դատական գործերու առաւել կարեւոր, բայց անսպասելի արդիւնքներէն էին երկու գրաւոր տեսակէտները, իւրաքանչիւրը` բաղկացած 25 էջերէ, որոնք դատաւոր Փաուլօ Փինթօ տը Ալպուկերկէն (Փորթուգալ) կցած էր դատարանի վճիռին` ներկայացնելով շատ լուրջ իրաւական հիմքեր Արցախի անկախութեան համար. «Որեւէ ժամանակ, երբ երկրի բնակչութեան մէկ մասը ներկայացուած չէ իր կառավարութեան կողմէ եւ բնակչութեան իրաւունքները շարունակաբար կը խախտուին իր սեփական կառավարութեան կողմէ… զոհ դարձած բնակչութիւնը «որպէս մէկ վերջին միջոց` կրնայ դիմել ապստամբութեան ընդդէմ բռնակալութեան եւ ճնշումներու»` ըստ Մարդու իրաւունքներու համընդհանուր հռչակագիրի նախաբանի հզօր ձեւակերպման»: Դատաւորը նաեւ գրած է, որ երբ պետութիւնը շարունակաբար կ՛ոտնահարէ իր կազմէն դուրս եկած բնակչութեան իրաւունքները, ապա մէկ այլ պետութեան համար օրինական է ռազմական գործողութեան ձեռնարկումը` ի նպաստ անջատուած բնակչութեան, վերջինիս կողմէ իր տարածքին մէջ վերահսկողութիւն հաստատելէ եւ իր անջատումը հռչակելէ ետք:

• 18-07-2015 13:50:27   | USA  |  Articles and Analyses
Ruling simultaneously on the Sargsyan vs. Azerbaijan and Chiragov vs. Armenia cases, the European Court of Human Rights decided on June 16, 2015 that Armenia and Azerbaijan had violated the rights of refugees who had fled during the Karabagh (Artsakh) conflict.
Azeri government officials, however, misled their citizens, declaring that Azerbaijan had won and Armenia had lost.
Here are the details of both court cases: On April 6, 2005, six Azerbaijani Kurds filed a joint complaint against Armenia with the European Court. They claimed to have been forced to flee their homes during the Armenian-Azerbaijani conflict in 1992, after Armenian troops took over the Lachin region which separated Armenia from Artsakh. The Azerbaijani refugees alleged that Armenia had violated their rights under the European Convention on Human Rights: 1) protection of property, 2) right to respect for private and family life, and 3) right to an effective remedy.
On August 11, 2006, Minas Sargsyan filed a similar complaint against Baku in the European Court of Human Rights. He charged that Azerbaijan had violated his rights, the same ones claimed by the six Azerbaijani refugees, since he too was forced to flee in 1992 from his native village of Gulistan in the Shahumian region, controlled by Azerbaijan.
Both parties asked that their property rights be restored and demanded fair compensation.
In March 2010, after years of inactivity, the Court forwarded both cases to the Grand Chamber of the European Court of Human Rights, consisting of 17 judges from Andorra, Armenia, Azerbaijan, Croatia, Cyprus, Iceland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Monaco, Portugal, Romania, Slovenia, Spain, and Ukraine. The Grand Chamber’s decisions are final and not subject to appeal.
A decade after the these cases were first filed, the Grand Chamber issued two identical judgments on June 16, 2015, finding that both Armenia and Azerbaijan had violated the rights of each other’s refugees. In a lengthy document of 221 pages, including the two verdicts and the dissenting and concurring opinions, the Court ruled that the 20-year long peace negotiations did not free the two governments from their responsibility to protect the rights of hundreds of thousands of refugees. The Grand Chamber noted that there are over 1,000 individual applications pending before the Court, filed by Armenians and Azerbaijanis displaced during the Artsakh conflict.
The six Azerbaijani applicants claimed they had suffered $9 million in monetary damages and $330,000 in non-monetary damages. They further estimated their legal expenses to be around $65,000 as of October 2013. The Azerbaijani applicants’ representatives requested that an expert be appointed to evaluate the total damages their clients had incurred.
On the other hand, the Armenian applicant Minas Sargsyan had requested the restitution of his property, including the right of return to his home. He claimed $415,000 in monetary damages and $210,000 in non-monetary damages, in addition to non-specified legal fees.
Acknowledging “the exceptional nature” of the two cases, the Court did not make a final determination on awarding compensation or “just satisfaction.” The Grand Chamber asked the Armenian and Azerbaijani governments and the respective applicants to submit their “written observations on the matter” within 12 months, and “to notify the Court of any agreement that they may reach.”
In my opinion, the European Court’s parallel decisions were aimed at pressuring the two governments to expedite a negotiated settlement that would resolve all outstanding issues, including rights of refugees.
One of the most significant, yet unexpected outcomes of these court cases were the two written opinions -- 25 pages each -- by Judge Paulo Pinto de Albuquerque of Portugal and appended to the court’s verdicts, in which he presented a strong legal case for Artsakh’s independence: “Whenever a part of the population of a State is not represented by its government and the human rights of that population are systematically infringed by its own government, …the victimized population may have recourse ‘as a last resort, to rebellion against tyranny and oppression,’ to use the powerful formulation of the preamble of the Universal Declaration of Human Rights.” The Judge also wrote that when a State systematically abuses the human rights of a seceding population, it is lawful for another State to take military action in favor of the seceding population, after the latter has established control of its territory and declared its secession.