Գուրգէն Մխիթարեան. «Ամենակարեւոր խնդիրը վիրահայութեան<br /> ազգային ինքնագիտակցութեան բարձրացումն է»<br />
Գուրգէն Մխիթարեան. «Ամենակարեւոր խնդիրը վիրահայութեան
ազգային ինքնագիտակցութեան բարձրացումն է»
• 27-01-2010 14:38:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մէկ տարի է, ինչ Թբիլիսիում, որտեղ ներկայումս բնակւում են շուրջ 120 հազար հայեր, հրատարակւում է «Պարագա» հայագիտական ուսումնաթերթը: Այն լոյս է տեսնում ամիսը մէկ անգամ` 30-50 էջ ծաւալով եւ 500-1000 տպաքանակով: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց թերթի հիմնադիր տնօրէն եւ գլխաւոր խմբագիր Գուրգէն Մխիթարեանը, երկլեզու` հայերէն եւ ռուսերէն, ամսաթերթի նպատակն է մօտեցնել վիրահայերին իրենց պատմական ակունքներին, ծանօթացնել հայ ժողովրդի յայտնի դէմքերի հետ, որոնց մէջ քիչ չեն նաեւ թիֆլիսահայերը: Ամսաթերթի «Հայոց պատմութիւն» բաժնում զետեղվում են պատմա-վաւերագրական նիւթեր, իսկ բաժնի համար յօդուածներ է տրամադրում նաեւ Հայաստանի Գիտութիւնների ազգային ակադեմիայի Պատմութեան ինստիտուտը: Ըստ Գ.Մխիթարեանի, նախատեսւում է բացել յատուկ հայ մշակոյթին վերաբերող բաժին, որտեղ հիմնական շեշտը պէտք է դրուի վիրահայութեան մշակոյթի ներկայացման վրայ: Անհրաժեշտ է բացել նաեւ բաժին, որտեղ կներկայացուեն Հայ Առաքելական եկեղեցու, հայոց հաւատքի ճիշտ հիմքերը, այդ թւում հայկական եկեղեցական տոները: Նշուեց, որ ռուսախոս վիրահայերի համար ամսաթերթում կայ ռուսերէն լեզւով հայոց լեզուի ուսուցման բաժին: Գ.Մխիթարեանի կարծիքով, ամենակարեւոր խնդիրն է բարձրացնել վիրահայութեան ազգային ինքնագիտակցությունը: Ըստ նրա, այսօր Վրաստանում կան բոլոր նախապայմանները, որպէսզի հայերը կարողանան պահպանել իրենց ազգային ինքնութիւնը, սակայն հայկական համայնքը կազմակերպուած չէ եւ գտնւում է լճացման վիճակում: Համայնքի հիմքերի խարխլման հարցում բացասական դեր է խաղացել հայերի արտագաղթը Ռուսաստան, Գերմանիա, եւրոպական այլ երկրներ, նաեւ Հայաստան, նաեւ տեղի հայկական դպրոցների ուսուցիչների պատրաստուածութեան ցածր մակարդակը: Վիրահայութեան ազգային ինքնութեան պահպանման հարցում Գ.Մխիթարեանը կարեւորեց հայաստանեան երեք հեռուստաալիքների` Հանրայինի, «Շանթի» եւ «Արմէնիայի», հաղորդումների արբանեակային հեռարձակումը:

Гурген Мхитарян: "Самой важной задачей является повышение<br /> национального самосознания армян Грузии"<br /> национального самосознания армян Грузии"
Гурген Мхитарян: "Самой важной задачей является повышение
национального самосознания армян Грузии"
• 27-01-2010 14:38:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 27 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Уже год в Тбилиси, где в настоящее время проживает около 120 тысяч армян, издается армянский ежемесячник "Парага". Он издается в объеме 30-50 страниц тиражом в 500-1000 экземпляров. Как сообщил корреспонденту "НОЯН ТАПАН" директор-учредитель и главный редактор газеты Гурген Мхитарян, цель двуязычной газеты (на армянском и русском) состоит в сближении армян Грузии к своим историческим корням, ознакомлении с известными деятелями армянского народа, среди которых немало и тифлисцев. В рубрике "История Армении" размещаются историко-документальные материалы, а статьи для этой рубрики предоставляет Институт истории Национальной акакдемии наук Армении. По словам Г.Мхитаряна, планируется открыть специальный отдел по армянской культуре, где основные акценты должны ставиться на представление культуры армян Грузии. Необходимо также открыть отдел, где будут представлены материалы об Армянской Апостольской церкви, об армянских церковных праздниках. Было отмечено, что для русскоязычных грузинских армян есть отдел, где на русском языке обучают армянскому. По мнению Г.Мхитаряна, самой важной задачей является повышение национального самосознания армян Грузии. По его мнению, сегодня в Грузии есть все условия, чтобы армяне могли сохранить свою национальную идентичность, однако армянская община неорганизована и находится в застойном состоянии. В деле развала общины свою роль сыграли эмиграция в Россию, Греманию и другие европейские страны, а также низкий уровень подготовки учителей армянских школ. В вопросе сохранения национальной идентичности армян Грузии Г.Мхитарян отметил важное значение спутникового вещания трех армянских телекомпаний -Общественного телеканала, телекомпаний "Шант" и "Армения".