Տարեսկզբից Տրանսպորտային տեսչության կողմից արձանագրած<br /> խախտումների արդիւնքում ՀՀ պետբիւջէ է մուտքագրուել 20 մլն դրամ<br />
Տարեսկզբից Տրանսպորտային տեսչության կողմից արձանագրած
խախտումների արդիւնքում ՀՀ պետբիւջէ է մուտքագրուել 20 մլն դրամ
• 21-12-2009 19:54:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում ընդհանուր օգտագործման աւտոմոբիլային տրանսպորտով ուղեւորների կանոնաւոր փախադրումների երթուղային ցանցն իր մէջ ներառում է ընդհանուր առմամբ 732 երթուղիներ: Ինչպէս դեկտեմբերի 21-ի ասուլիսում նշեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգէն Սարգսեանը, նախարարութեան Տրանսպորտային տեսչության կողմից իրականացուած վերահսկողական աշխատանքների արդիւնքում 2009թ.-ի ընթացքում կազմուել են 2735 արձանագրութիւններ վարչական իրաւախախտումների վերաբերեալ: Դրանց արդիւնքում պետբիւջէ է մուտքագրուել 20 մլն դրամ` անցած տարուայ 12 մլն դրամի դիմաց: Ըստ նախարարի, միջպետական եւ հանրապետական նշանակութեան աւտոմոբիլային ճանապարհներին տեղադրուած գովազդներից այս տարուայ տաս ամիսներին պետբիւջէ է մուտքագրուել 54,3 մլն դրամ: Նախարարութեան կողմից 2009թ.-ին տրամադրվել է «Ընդհանուր օգտագործման ուղեւորատար աւտոմոբիլային տրանսպորտով կանոնաւոր փոխադրումների կազմակերպում» գործունէութեան տեսակի 93 լիցենզիա, ինչպէս նաեւ մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման 99 լիցենզիա եւ անհատ ձեռնարկատէրերի կողմից մարդատար-տաքսի մէկ ավտոմոբիլով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման 856 լիցենզիա: Նշուեց, որ ներկայումս հանրապետութիւնում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումներ են իրականացնում ընդհանուր առմամբ 562 լիցենզավորված կազմակերպութիւններ եւ 856 անհատներ: Ըստ Գ.Սարգսեյանի, այս տարի նախարարութիւնը սկսեց նաեւ տարբեր տեսակի խախտումներ կատարած ընկերութիւնների լիցենզիաների գործողութեան կասեցման գործընթացը: Մասնաւորապէս, պետական տուրքը չվճարելու հիմքով կասեցուել են 56 լիցենզիաներ (15-ը վերականգնվել են), իսկ պարբերաբար խախտումներ կատարելու հիմքով` 13 լիցենզիաներ (2-ը վերականգնվել են):

20 million drams transferred to RA state budget as a result<br /> of violations revealed by Transport Inspection since early 2009 <br />
20 million drams transferred to RA state budget as a result
of violations revealed by Transport Inspection since early 2009
• 21-12-2009 19:54:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, DECEMBER 21, NOYAN TAPAN. Armenia's network for regular conveyance of passengers by motor transport of general use includes 732 routes. RA Minister of Transport and Communication Gurgen Sargsyan said at the December 21 press conference that as a result of checks conducted by the Transport Inspection of the ministry, 2,735 reports on administrative infractions were drawn up in 2009, based on which 20 million drams (as compared with 12 million drams in 2008) were transferred to the state budget of Armenia. According to the minister, in the first ten months of this year 54.3 million drams were transferred to the state budget as revenues from advertisement panels at motorways of interstate and republican importance. In 2009, the ministry granted 93 licences for organization of regular conveyance by passenger motor transport of general use, 99 licences for organization of passenger transportation in taxis, and 856 licences for organization of passenger transportation in taxis by private businessmen. It was announced that in Armenia, 562 licensed organizations and 856 individuals are currently engaged in passenger transportation in taxis. G. Sargsyan said that this year the ministry started to suspend licences of companies for various kinds of violations. In particular, the ministry suspended 56 licences for state duty nonpayment (15 licences were later restored) and 13 licences for regular violations (2 were restored).