Չինաստանում կառուցւող կաուչուկի հայ-չինական համատեղ<br /> ձեռնարկութիւնում ընթանում են տեղային փորձարկումներ<br />
Չինաստանում կառուցւող կաուչուկի հայ-չինական համատեղ
ձեռնարկութիւնում ընթանում են տեղային փորձարկումներ
• 27-07-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՅՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Չինաստանում կառուցւող կաուչուկի հայ-չինական ձեռնարկութիւնում ներկայումս ընթանում են սարքավորումների տեղային լոկալ փորձարկումները: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց «Նաիրիտ-2» գործարանի փոխտնօրեն Ալբերտ Սուքիասեանը, տեղային փորձարկումներին կյաջորդի ամբողջական փորձարկումը, որից յետոյ նախատեսւում է մինչեւ տարեվերջ գործարանը շահագործման յանձնել: Շուրջ 100 հա տարածք զբաղեցնող գործարանի կառուցման ծրագրի ողջ արժէքը, Ա.Սուքիասյանի խօսքերով, աւելի քան 150 մլն ԱՄՆ դոլար է: Գործարանի 40%-ի բաժնետէրը Հայաստանն է, 60%-ինը` Չինաստանը: Ըստ Ա.Սուքիասյանի, ակնկալւում է, որ սկզբնական շրջանում գործարանը տարեկան կարտադրի շուրջ 30 հազար տոննա կաուչուկ: Գործարանի արտադրանքը հիմնականում կը սպառուի Չինաստանում, որտեղ բաւականին մեծ շուկայ կայ: «Այս գործարանի կառուցումից Հայաստանը մեծ յոյսեր ունի: Կարծում եմ, որ մեր տնտեսութեան զարգացման վրայ այն եւս էական ազդեցութիւն կունենայ»,- ընդգծեց Ա.Սուքիասեանը:

На совместном армяно-китайском предприятии по производству<br /> каучука идут локальные испытания<br />
На совместном армяно-китайском предприятии по производству
каучука идут локальные испытания
• 27-07-2009 19:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 27 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. На строящемся в Китае армяно-китайском совместном предприятии по производству каучука проходят локальные испытания. Как сообщил корреспонденту "НОЯН ТАПАН" замдиректора завода "Наирит" Альберт Сукиасян, за локальными испытаниями последуют испытания всего предприятия в целом, после чего, как запланировано, завод до конца года будет сдан в эксплуатацию. Полная стоимость программы строительства завода, занимающего территорию почти в 100 га, по словам А.Сукиасяна, составляет более чем 150 млн долларов США. Владельцем 40% акций завода является Армения, 60% - Китай. По словам А.Сукиасяна, ожидается, что первоначально завод будет производить ежегодно около 30 тысяч тонн каучука. Продукция завода в основном будет сбываться в Китае, где достаточно большой рынок. "Армения возлагает большие надежды на строительство этого завода. Я считаю, что он окажет существенное влияние на развитие нашей экономики", - подчеркнул А.Сукиасян.