Յարութ Սասունեան.Թուրքիա Կը Չարաշահէ Ինթերփոլը՝ Ներկայ Վարչակարգին Հակառակորդները Արտայանձնելու Համար
• 24-01-2019 12:47:15   | ԱՄՆ  |  Յօդուածներ
Թուրքիա եւ բռնակալ քանի մը այլ կառավարութիւններ հետզհետէ աւելի կը չարաշահեն իրենց անդամակցութիւնը Ինթերփոլի կառոյցին՝ իրենց հակառակորդները հետապնդելու եւ պատժելու համար։ Ինթերփոլ կամ Քրէական ոստիկանութեան միջազգային կազմակերպութիւնը կազմուած է 194 երկիրներէ, կը զբաղի անդրազգային յանցագործութիւններու դէմ պայքարով։
Թէեւ Ինթերփոլի կանոնադրութեամբ արգիլուած է անհատներու հետապնդումը քաղաքական, կրօնական, ռազմական կամ ցեղային պատճառներով, բայց եւ այնպէս, քանի մը անդամ պետութիւններ տակաւին կը շարունակեն չարաշահել Ինթերփոլի իշխանութիւնը՝ իրենց հակառակորդները հետապնդելու նպատակով։
Թուրքիոյ կառավարութեան ամէնէն վերջին պահանջը Ինթերփոլէն այն էր՝ ձերբակալել եւ երկրէն դուրս հանել NBA-ի թրքական ծագում ունեցող պասքէթպոլիսթ Էնէս Քանթերը, անոր անունը տեղադրելով Ինթերփոլի՝ ծանուցման կարմիր ցուցակին մէջ։ Քանթեր մերժած է իր խումբին՝ «Նիւ Եորք Նիքս»-ի հետ թռչիլ դէպի Լոնտոն, NBA-ի խաղի համար։ Ան ըսած է, որ ինք Էրտողանի կառավարութեան կողմէ անիրաւօրէն մեղադրուած է իբրեւ «ահաբեկիչ» եւ  կը վախնայ, որ թուրք գործակալները զինք սպաննեն Լոնտոնի մէջ։
Ապտուլլահ Պոզքուրտ «Թրքական վայրկեան» կայքին մէջ Մայիս 9, 2017ին գրած է, որ Քանթեր «հազիւ ինքզինք ազատած է Ճաքարթա [Ինտոնեզիա] գտնուած ժամանակ, ուր ան կանգ առած էր բարի կամքի համաշխարհային շրջապտոյտի ընթացքին։ Ինտոնեզական բանակը եւ գաղտնի ծառայութիւնը ներխուժած էին դպրոց, ուր նախատեսուած էր ձեռնարկը՝ զայն Թուրքիոյ պահանջին հիմամբ ձերբակալելու համար, սակայն ան յաջողեցաւ հեռանալ Ինտոնեզիայէն դէպի Ռումանիա։ Միացեալ Նահանգներ վերադառնալու ճամբուն վրայ, Պուխարեսթի Հենրի Քոանտայի միջազգային օդակայանին մէջ զայն ձերբակալած են, քանի որ անոր անձնագիրը չեղեալ յայտարարուած է Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ։ NBA-ի աստղը  հետագային  ազատ  արձակուեցաւ՝  Միացեալ  Նահանգներու պաշտօնեաներու միջամտութենէն ետք, զոր կատարուեցաւ իր անունով։ Ան կը մնայ Էրտողանի ուժեղ քննադատը՝ իր իրաւունքներու ոտնահարման պատճառով»։
«Ուաշինկթըն Փոսթ» թերթի սիւնակին մէջ Քանթեր գրած է. «Ոեւէ մէկը, որ կը խօսի անոր [Էրտողանի] դէմ, թիրախ է։ Ես հաստատօրէն թիրախ եմ: Էրտողան կը ցանկայ զիս  վերադարձնել Թուրքիա,  ուր ան կրնայ լռեցնել զիս»։ Քանթեր ըսած է «Նիւզուիք» ամսագիրին, որ Թուրքիոյ նախագահ Ռեճեփ Թայիփ Էրտողան «մեր դարուն Հիթլերն է»: ESPN-ի համաձայն՝ Թուրքիոյ կառավարութիւնը անցեալ տարուան Նոյեմբերին Ինթերփոլէն պահանջած է աւելի  քան 80 մարդ ձերբակալել տարբեր երկիրներու մէջ եւ զանոնք յանձնել Թուրքիոյ…
Քանի մը թուրք այլախոհներ դժուարութեամբ խոյս տուած են թրքական կառավարութեան՝ Ինթերփոլի միջոցով երկարատեւ հետապնդումներէ։ Անցեալ տարուան Հոկտեմբերին Թուրքիա պահանջած է, որ Ինթերփոլ ձերբակալէ եւ արտայանձնէ «Ճումհուրիէթ» թերթի նախկին խմբագիր Քան Տունտերն ու «Ահուալ» լրատուական կայքի խմբագիր Իլհան Թանիրը։ «Ես մէկը չեմ սպաննած, մենատիրական ընկերութիւն չեմ ղեկավարած, դրամատուն չեմ թալանած, կամ որեւէ այլ վատ բան չեմ ըրած, որ արդարացնէ միջազգային մարդորսութիւնը», գրած է Թանիր։ «Թուրքիոյ կառավարութիւնը զիս կը հետապնդէ լրագրողական գործունէութեանս համար»։
Լրագրող, հեղինակ, մարդու իրաւունքներու պաշտպան Ռակիփ Զարաքօղլուի անունը տեղադրուած էր Ինթերփոլի կարմիր  ծանուցման ցուցակին մէջ՝ զայն ձերբակալելու եւ Թուրքիոյ յանձնելու համար։ Ան ներկայիս կը գտնուի Շուէտ՝ Էրտողանի ճանկերէն հեռու եւ ապահով։
Ուրիշ թուրք լրագրող մը սակայն նոյնքան բախտաւոր չեղաւ։ Համզա Եալչին, որ փախած էր Շուէտ, 2017 թուականին Ինթերփոլը, Թուրքիոյ պահանջով, զայն ձերբակալեց՝ Սպանիա կատարած իր այցելութեան ժամանակ։ Ան ազատ արձակուեցաւ երկու ամիս անց, Շուէտի եւ Գերմանիոյ կառավարութիւններու կողմէ գործադրուած ճնշումներէն ետք:
«Մենք կ՛ողջունենք Սպանիոյ կառավարութեան որոշումը, որ կը վկայէ միջազգային իրաւունքի յարգման մասին», յայտարարեց «Լրագրողներ առանց սահմաններու» կազմակերպութիւնը։ «Համզա Եալչինի ազատ արձակումը յստակ պատգամ էր ուղղուած Թուրքիոյ կառավարութեան, որ Ինթերփոլը պէտք չէ օգտագործուի երկրէն դուրս փախած լրագրողներու՝ քաղաքական նպատակներով հետապնդման համար»:
2016 Յուլիսի յեղաշրջման ձախողութենէն կարճ ժամանակ անց, Թուրքիա 60 հազար կարմիր ծանուցման պահանջ ուղարկեց Ինթերփոլի։ Կարմիր ծանուցումները միայն ծանր յանցագործութիւններու մեջ մեղադրուող մարդոց համար են, եւ Ինթերփոլի կանոնադրութիւնը կոչ կ՛ընէ երկիրներուն՝ չօգտագործել համակարգը քաղաքական նպատակներու համար եւ գործել մարդու իրաւունքներու միջազգային չափանիշներու ոգիով։ Թուրքիա, Չինաստան, Ռուսաստան եւ Արաբական Միացեալ Էմիրութիւններ կոպտօրէն կը խախտեն այս կանոնակարգը, յայտարարած է Foreign Policy ամսագիրը։
2017 Ապրիլին ընդունուած բանաձեւին մէջ Եւրոպական խորհուրդի խորհրդարանական վեհաժողովը կոչ ըրած է Ինթերփոլի՝ «շարունակել բարելաւել իր կարմիր ծանուցման ընթացակարգը՝ չարաշահումները առաւել արդիւնաւէտ կերպով կանխարգիլելու եւ ջնջելու համար»: «Լրագրողներ առանց սահմաններու» կազմակերպութեան Արեւելեան Եւրոպայի եւ Կեդրոնական Ասիոյ գրասենեակի ղեկավար Ճոհան Պիր յայտարարած է, որ «տասնեակ թուրք լրագրողներ ստիպուած եղած են երկրէն փախչելու՝ 2016 Յուլիսի թրքական յեղաշրջման ձախողութենէն ի վեր։ Սակայն, ինչպէս աշխարհի բոլոր տարագիր լրագրողներուն, անոնց եւս կը սպառնայ Ինթերփոլի քաղաքական չարաշահումը: Ինթերփոլի կողմէ սկիզբ առած բարեփոխումները պէտք է իրենց աւարտին հասցնել կարելի եղածին չափ շուտ, որպէսզի այդ կառոյցը կարենայ ինքզինք աւելի լաւ պաշտպանել Թուրքիոյ եւ բռնակալ միւս պետութիւններու անարդար պահանջներէն»։

• 24-01-2019 12:47:15   | USA  |  Articles and Analyses
Turkey and several other repressive governments are increasingly abusing their membership in the Interpol to harass and punish their opponents. Interpol or the International Criminal Police Organization, composed of 194 countries, focuses on fighting transnational crimes.
Although Interpol’s charter forbids the pursuit of individuals for political, religious, military or racial reasons, several member states continue to abuse the power of the Interpol to pursue their opponents.
The most recent case is the Turkish government’s demand to Interpol to have Enes Kanter, an NBA basketball player of Turkish origin, arrested and extradited to Turkey by placing his name on Interpol’s Red Notice list. Kanter declined to join his team, the New York Knicks, to fly to London for an NBA game. He said that he was wrongly charged by the Erdogan government as a ‘terrorist’ and feared that he may be assassinated by Turkish agents in London.
Abdullah Bozkurt wrote in the Turkish Minute website, on May 19, 2017, Kanter “barely escaped arrest while in Jakarta, [Indonesia] where he stopped as part of a global goodwill tour. The Indonesian army and secret service raided a school where an event was planned in order to detain him at Turkey’s request, but he managed to leave Indonesia for Romania. On his return trip to the US, Kanter was detained on May 20 at Henri Coandă International Airport in Bucharest because his passport was reported to have been cancelled by the Turkish government. The NBA star was subsequently released after the US government and NBA officials intervened on his behalf. He remains a staunch critic of Erdogan for his rights violations.”
In a Washington Post op-ed column, Kanter wrote: “Anyone who speaks out against him [Erdogan] is a target. I am definitely a target. And Erdogan wants me back in Turkey where he can silence me.” Kanter told Newsweek that the Turkish President Recep Tayyip Erdogan is “the Hitler of our century.” According to ESPN, the Turkish government requested Interpol last November to have more than 80 people arrested in other countries and extradited to Turkey!
Several other Turkish dissidents have barely escaped the Turkish government’s long reach through the Interpol. Last October, Turkey requested that the Interpol arrest and extradite Can Dundar, the former editor of Cumhuriyet newspaper, and Ilhan Tanir, editor of the Ahval news website.  “I have not killed anyone, run a cartel, robbed a bank or done anything else to warrant a global manhunt,” Tanır wrote. “The Turkish government is pursuing me for my activities as a journalist.”
Ragip Zarakoglu, a journalist, author, publisher, and human rights defender, was placed on Interpol’s Red Notice list to be arrested and extradited to Turkey. He is currently in Sweden, safe from Erdogan’s clutches.
Another Turkish journalist was less fortunate. Hamza Yalçin, who had escaped to Sweden, was arrested at Turkey’s request to Interpol in 2017 during his visit to Spain. He was released after two months following pressure from the governments of Sweden and Germany.
“We welcome the Spanish government’s decision, which shows respect for international law,” Reporters Without Borders stated. “Hamza Yalçin’s release sends the Turkish government a clear message that Interpol should not be used for the political purpose of pursuing journalists who have fled abroad.”
Shortly after the failed coup in July 2016, Turkey made more than 60,000 Red Notice requests to Interpol. Red Notices are only for people accused of serious crimes, and Interpol’s constitution calls on countries not to use the system for political ends and to act within the spirit of international human rights standards. Turkey, China, Russia, and the UAE, are in blatant violation of these regulations, stated the Foreign Policy magazine.
In an April 2017 resolution, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe called on Interpol “to continue improving its Red Notice procedure in order to prevent and redress abuses even more effectively.” Johann Bihr, the head of Reporters Without Borders’ Eastern Europe and Central Asia desk, stated that “dozens of Turkish journalists have had to flee abroad since the coup attempt in Turkey in July 2016. But like other exile journalists all over the world, they are now threatened by political manipulation of Interpol. The reforms begun by Interpol must now be completed as a matter of urgency so that it is better able to guard against abusive requests from Turkey and other repressive states.”