Հաստատուեց «Շանհայ էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին<br /> Հայաստանի մասնակցութեան միջոցառումների ծրագիրը<br />
Հաստատուեց «Շանհայ էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին
Հայաստանի մասնակցութեան միջոցառումների ծրագիրը
• 02-07-2009 18:20:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՅՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի կառավարութեան յուլիսի 2-ի նիստում հաստատուեց 2010թ.-ի մայիս-հոկտեմբերին Չինաստանի Շանհայ քաղաքում կայանալիք «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կեանք» խորագրով «Շանհայ էքսպո - 2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցութեան միջոցառումների ծրագիրը: Ինչպէս նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսէս Երիցյանը, ծրագրի ընդհանուր արժէքը 560 մլն դրամ է (մօտ 1,55 մլն ԱՄՆ դոլար): Այն ներառում է Հայաստանը ներկայացնող ցուցահանդեսային տաղաւարի ձեւաւորումը, կահավորումը եւ սպասարկումը, սպասարկող անձնակազմի ծախսը: Բացի դրանից, 650 հազար դոլարի տեխնիկական օժանդակություն կտրամադրի նաեւ Չինաստանի կառավարութիւնը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսեանը չբացառեց, որ ստիպուած լինեն աւելացնել այդ ծախսերը, քանի որ ցուցահանդէսի ընթացքում` սեպտեմբերի 21-ին, նախատեսւում է նշել Հայաստանի անկախութեան օրը եւ ներկայացնել «Սպարտակ» բալետը: Վարչապետը ՀՀ Մշակոյթի նախարարութեանը յանձնարարեց կազմել Հայաստանի ազգային օրուայ մշակոյթային ծրագիրը, որը պէտք է ներկայացուի նաեւ չինական կողմին: Տ.Սարգսեանը նշեց նաեւ, որ անհրաժեշտ է ցուցահանդէսի նախապատրաստման եւ անցկացման աշխատանքերում ներգրաւել նաեւ Սփիւռքի նախարարութեանը:

Утверждена программа мероприятий по участию Армении во<br /> всемирной выставке "Шанхай экспо-2010"<br /> " />
Утверждена программа мероприятий по участию Армении во
всемирной выставке "Шанхай экспо-2010"
• 02-07-2009 18:20:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 2 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. На заседании правительства РА 2 июля утверждена программа мероприятий по участию Армении во Всемирной выставке "Шанхай экспо-2010" в мае-октябре 2010 года в городе Шанхай КНР. Как отметил министр Экономики РА Нерсес Ерицян, общая стоимость программы 560 млн драмов. Она включает оформление, оснащение и обслуживание армянского павильона, расходы обслуживающего персонала. Кроме этого, техническую помощь на 650 тысяч долларов предоставит правительство Китая. Премьер-министр Тигран Саргсян не исключил, что придется увеличить расходы, поскольку за время работы выставки, 21 сентября, намечается отметить День Независимости Армении и представить балет "Спартак". Премьер поручил Министерству культуры РА составить культурную программу национального дня Армении, которая должна быть представлена также и китайской стороне. Т.Саргсян отметил, что необходимо привлечь к работе по подготовке к выставке также и Министерство диаспоры РА.