Հաստատուեց «Շանհայ էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին<br /> Հայաստանի մասնակցութեան միջոցառումների ծրագիրը<br />
Հաստատուեց «Շանհայ էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին
Հայաստանի մասնակցութեան միջոցառումների ծրագիրը
• 02-07-2009 18:20:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՅՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի կառավարութեան յուլիսի 2-ի նիստում հաստատուեց 2010թ.-ի մայիս-հոկտեմբերին Չինաստանի Շանհայ քաղաքում կայանալիք «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կեանք» խորագրով «Շանհայ էքսպո - 2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցութեան միջոցառումների ծրագիրը: Ինչպէս նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսէս Երիցյանը, ծրագրի ընդհանուր արժէքը 560 մլն դրամ է (մօտ 1,55 մլն ԱՄՆ դոլար): Այն ներառում է Հայաստանը ներկայացնող ցուցահանդեսային տաղաւարի ձեւաւորումը, կահավորումը եւ սպասարկումը, սպասարկող անձնակազմի ծախսը: Բացի դրանից, 650 հազար դոլարի տեխնիկական օժանդակություն կտրամադրի նաեւ Չինաստանի կառավարութիւնը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսեանը չբացառեց, որ ստիպուած լինեն աւելացնել այդ ծախսերը, քանի որ ցուցահանդէսի ընթացքում` սեպտեմբերի 21-ին, նախատեսւում է նշել Հայաստանի անկախութեան օրը եւ ներկայացնել «Սպարտակ» բալետը: Վարչապետը ՀՀ Մշակոյթի նախարարութեանը յանձնարարեց կազմել Հայաստանի ազգային օրուայ մշակոյթային ծրագիրը, որը պէտք է ներկայացուի նաեւ չինական կողմին: Տ.Սարգսեանը նշեց նաեւ, որ անհրաժեշտ է ցուցահանդէսի նախապատրաստման եւ անցկացման աշխատանքերում ներգրաւել նաեւ Սփիւռքի նախարարութեանը:

Armenian government approves program of measures on<br /> Armenia's participation in Expo 2010 Shanghai China<br />
Armenian government approves program of measures on
Armenia's participation in Expo 2010 Shanghai China
• 02-07-2009 18:20:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JULY 2, NOYAN TAPAN. At the July 2 sitting, the Armenian government approved the program of measures on Armenia's participation in Expo 2010 Shanghai China to be held in Shanghai in May-October, 2010. Its theme will be "Better City, Better Life". RA Minister of Economy Nerses Yeritsian announced that the total cost of the program is 560 million drams, which includes expenses on the installation, furnishing and servicing of the Armenian pavilion and expenses on the maintenance staff. Besides, the Chinese government will allocate 650 thousand dollars for technical assistance. Prime Minister Tigran Sargsyan did not rule out that they will have to increase the expenses as during the exhibition, it is planned to mark Armenia's Independence Day on September 21 and present "Spartak" ballet. The prime minister instructed the RA Ministry of Culture to develop the cultural program of Armenia's National Day and present it to the Chinese side. T. Sargsyan underlined the necessity of involving the Ministry of Diaspora in the work on preparation for and participation in the exhibition.