Հայաստանի պետբիւջէից աղէտի գօտում շինարարական աշխատանքների<br /> իրականացման համար կտրամադրուի 2 մլրդ դրամ<br />
Հայաստանի պետբիւջէից աղէտի գօտում շինարարական աշխատանքների
իրականացման համար կտրամադրուի 2 մլրդ դրամ
• 19-03-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Աղէտի գօտում շինարարական աշխատանքների իրականացման համար Հայաստանի պետբիւջէից կտրամադրուի 2 մլրդ դրամ: Ինչպէս ՀՀ կառավարութեան մարտի 19-ի նիստում յայտնեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթեանը, աղէտի գօտում իրականացyող շինաշխատանքների շնորհիւ կլուծուեն մի շարք հարցեր` սոցիալական, բնակապահովման, աշախատատեղերի ստեղծման, ինչը կխթանի տնտեսութեան, մասնաւորապէս` շինարարութեան զարգացմանը, դրական ազդեցութիւն կունենայ նաեւ ՀՆԱ-ի աճի վրայ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսեյանի խօսքերով, սա եւս հակաճգնաժամային միջոցառումներից մէկն է: Նա յայտնեց, որ «Վանաձոր-Խիմպրոմ» քիմկոմբինատի հետ ձեռք է բերուել համաձայնութիւն, ըստ որի, նախատեսւում է աղէտի գօտում իրականացուելիք շինարարական աշխատանքների համար պահանջւող շինանիւթերի մի մասը ստանալ հենց այդ ձեռնարկութիւնից: Տ.Սարգսեանը նշեց, որ քիմկոմբինատը կարող է արտադրել համեմատաբար էժան շինանիւթ, իսկ տեղական շինանիւթի օգտագործումով կնուազեցուեն ծախսերը, բացի դրանից կոմբինատը կունենայ արտադրութեան ծաւալներն աւելացնելու հնարաւորութիւն:

2 billion drams to be allocated from Armenian state budget<br /> for construction work in earthquake zone<br />
2 billion drams to be allocated from Armenian state budget
for construction work in earthquake zone
• 19-03-2009 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 19, NOYAN TAPAN. 2 billion drams will be allocated from Armenia's state budget for construction work in the earthquake zone. The minister of finance Tigran Davtian said at the March 19 sitting of the government that the construction work to be done in the erthquake zone will help solve a number of problems: job creation, environmental and social problems, which will promote economic development and have a positive impact on GDP growth. The prime minister Tigran Sargsyan pointed out that this is an anticrisis measure. He announced that an agreement was reached with Vanadzor-Khimprom chemical enterprise, under which part of building materials needed for construction work in the earthquake zone will be received from this enterprise. T. Sargsyan said that the chemical enterprise can produce cheap building materials, thanks to which the expenditures will decline. Besides, the enterprise will have an opportunity to increase production volumes.