Մատենադարանի փոխտնօրենի դէմ գործով նախագահող դատաւորին<br /> կներկայացուի ինքնաբացարկի միջնորդութիւն<br />
Մատենադարանի փոխտնօրենի դէմ գործով նախագահող դատաւորին
կներկայացուի ինքնաբացարկի միջնորդութիւն
• 20-01-2009 23:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Յունվարի 23-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրաւասութեան դատարանում Մատենադարանի փոխտնօրեն Արշակ Բանուչյանի եւ միւսների դէմ գործով քննութեան կառնուի նախագահող դատաւոր Ռուբէն Ափինեանի ինքնաբացարկի միջնորդութիւնը: Յունվարի 20-ի դատական նիստում պաշտպանական կողմը միջնորդեց 3 աշխատանքային օր տրամադրել միջնորդութիւնը նախապատրաստելու համար, որը բավարարվեցղ Արշակ Բանուչյանը մեղադրւում է որպէս «Մատենադարանի բարեկամներ» հիմնադրամի գործադիր տնօրէն վատնման եւ հարկերը վճարելուց խուսափելու մէջ: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրոյցում նշեց վերջինիս պաշտպան Տիգրան Աթանէսեանը, գործ հարուցելը նպատակ ունի Ա.Բանուչյանին ազատել Մատենադարանի փոխտնօրենի պաշտօնից: Յիշեցնենք, որ Հայաստանի նախագահական ընտրութիւնների եւ մարտեան դէպքերի կապակցութեամբ Ա.Բանուչյանի դէմ քրէական գործ էր յարուցուել ՀՀ քրէական օրէնսգրքի 225 յօդուածի առաջին մասով` Զանգվածային անկարգութիւններ կազմակերպելը, 154 պրիմ 2 երկրորդ մասով` Ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը, 225 պրիմ առաջին մաս` օրէնքով սահմանուած կարգի խախտմամբ հրապարակային միջոցառում կազմակերպելը եւ անցկացնելը, գործը բոլոր երեք յօդուածներով կարճուել էր, իսկ Ա.Բանուչյանը ազատ արձակուել կալանքից:

Petition for self-withdrawal to be filed to presiding judge<br /> in case against Matenedaran deputy director<br />
Petition for self-withdrawal to be filed to presiding judge
in case against Matenedaran deputy director
• 20-01-2009 23:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, JANUARY 20, NOYAN TAPAN. The petition for self-withdrawal of the presiding judge Ruben Apinian will be examined at the January 23 sitting of the general jurisdiction court of Yerevan's Kentron and Nork-Marash communities that examines the case against the deputy director of the Matenadaran Arshak Banuchian and others. At the January 20 court sitting, the defence petitioned to be given 3 working days for preparing a petition. The petition of the defence was granted. Arshak Banuchain is charged with embezzlement and tax evasion while serving as executive director of the "Friends of Matenadaran" Fund. NT correspondent was informed by his defence lawyer Tigran Atanesian that the purpose of opening this case is to dismiss A. Banuchian from his post as deputy director of the Matenadaran. To recap, in connection with the February 19 presidential election and the March events in Yerevan, a criminal case was opened against A. Banuchian under the following articles of the RA Criminal Code: Article 225 Part 1 (organization of mass disorder), Article 154 Part 2 (hindrance to implementaion of a voter's free will), and Article 225 prim Part 1 (organization and holding of a public event in violation of the order envisaged by law). The case has been quashed, and A. Banuchian has been released.