Բակո Սահակյան. Ադրբեջանը շարունակում է վարել հակամարտության կարգավորմանը խոչընդոտող քաղաքականություն
• 13-04-2011 12:16:45   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետութեան Նախագահ Բակոյ Սահակեանը ապրիլի 12-ին ընդունել է Ստեփանակերտ ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկէին /ԱՄՆ/, Իգոր Պոպովին /ՌԴ/, Բեռնար Ֆասիէին /Ֆրանսիայ/ եւ նրանց ուղեկցող անձանց: Այս մասին հաղորդել է Արցախի Հանրապետութեան նախագահի աշխատակազմի տեղեկատուութեան գլխաւոր վարչութիւնը: Հանդիպման ընթացքում քննարկուել են ադրբեջանա-ղարաբաղեան հակամարտութեան կարգաւորման եւ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ միջնորդների խաղաղարար ջանքերին հակառակ Ադրբեջանը շարունակում է իրականացնել այնպիսի քաղաքականութիւն, որը խոչընդոտում է ոչ միայն հակամարտութեան կարգաւորմանը, այլ առհասարակ փոխվստահութեան մթնոլորտի ձեւաւորմանը կողմերի միջեւ: Դա եւ շփման գծի ողջ երկայնքով զինադադարի ռեժիմի խախտումներն են, եւ տարբեր իրադարձութիւնների խեղաթիւրուած ներկայացումը, եւ մարդասիրական խնդիրների միտումնաւոր քաղաքականացումը: Վերջինիս շարքին է Նախագահը դասել համանախագահների կողմից իրականացուած դաշտային առաքելութեան եւ Ստեփանակերտի օդանաւակայանի վերագործարկման շուրջ Ադրբեջանում չդադարեցուող շահարկումները: Հանդիպմանը ներկայ էին Արցախի Հանրապետութեան արտաքին գործերի նախարար Գէորգի Պետրոսեանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտօնատար այլ անձինք:

Bako Sahakyan: Azerbaijan continues to pursue a policy, which hinders both the conflict settlement process
• 13-04-2011 12:16:45   | Armenia  |  Politics
On 12 April Artsakh Republic President Bako Sahakyan received co-chairs of the OSCE Minsk group Robert Bradtke (USA), Igor Popov (Russian Federation), Bernard Fassier (France) and accompanying them officials who have arrived in Stepanakert on the same day. Central information department of the office of the Artsakh Republic president reports about this. Issues related to the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement and regional processes were discussed during the meeting. The Head of the State noted that disregarding peaceful efforts of the mediators Azerbaijan continues to pursue a policy, which hinders both the conflict settlement process and in general the formation of a mutual trust atmosphere among the parties. It includes the cease-fire regime violation along the whole perimeter of the contact line, distortion of different events and intentional politicization of humanitarian issues. Among the latter the President considered continuous speculations going on in Azerbaijan around the field assessment mission carried out by the co-chairs and the reopening of the Stepanakert airport. Artsakh Republic foreign minister Georgy Petrosyan, personal representative of the OSCE chairman-in-office Andrzej Kasprzyk and other officials were present at the meeting.