Փաշինեան Կրկին Կ՛ընէ Հակահայ եւ Հակասփիւռքեան Հայտարարութիւններ
Հայ ժողովուրդի ամենամեծ ողբերգութիւնն այն է, որ Հայաստանը կը կառավարուի ոչ միայն անընդունակ, այլ նաեւ հակահայ վարչապետի կողմէ։
Նախորդ շաբաթ օրը Հայաստանի Հանրային Հեռուստատեսութեան տուած հարցազրոյցին մէջ Նիկոլ Փաշինեան կրկին անգամ կրկնեց իր անհեթեթ խօսքերը՝ «Իրա՛ւ Հայաստանի» եւ «Պատմական Հայաստանի» միջեւ տարբերութեան մասին։ Ան նոյնիսկ պնդեց, թէ «Պատմական Հայաստանը» այսօրուան «Իրա՛ւ Հայաստանի» թշնամին է։ Այն փաստը, որ դարերու ընթացքին պատերազմներն ու գրաւումները փոխած են Հայաստանի սահմանները, չէ նշանակեր, թէ «Պատմական Հայաստան» հասկացութիւն գոյութիւն չունի։ Մի՛ զարմանաք, եթէ մէկ օր Փաշինեան յայտարարէ, թէ Հայաստանը գոյութիւն ունի միայն 2018-էն ի վեր, երբ ան եկաւ իշխանութեան։
Փաշինեան կը փորձէ զրկել հայերը «Պատմական Հայաստանը» վերականգնելու երազանքէն՝ ապագային երբեւէ։ Ան միամտօրէն կը կարծէ, թէ յայտարարելով, որ Հայաստանը իր դրացիներէն տարածքային պահանջներ չունի, պիտի կարենայ համոզել Ազրպէյճանը, որ ստորագրէ անիմաստ խաղաղութեան պայմանագիր մը Հայաստանի հետ։ Բայց իրականութեան մէջ, նախագահ Ալիեւը ոչ մէկ հետաքրքրութիւն ունի նման պայմանագիր կնքելու։ Ընդհակառակը, ան բազմիցս կը սպառնայ յարձակիլ Հայաստանի վրայ՝ նկարագրելով զայն որպէս «Արեւմտեան Ազրպէյճան» եւ պահանջելով 300,000 ազրպէյճանցիներու վերաբնակեցումը Հայաստանի մէջ։
Փոխարէն ըսելու, որ մենք ոչ մէկ պահանջ ունինք, Փաշինեան պէտք է պարզապէս լռէր։ Ան պէտք չէ ըսէ՝ ունինք պահանջներ կամ չունինք։ Հայաստանի ներկայիս թուլութեան պայմաններուն, երբ չի կրնար ռազմական առումով դիմադրել իր աւելի ուժեղ թշնամիներուն՝ Ազրպէյճանին եւ Թուրքիային, սխալ է յայտարարել, թէ մենք տարածքային պահանջներ չունինք։ Այսպէս՝ հայերը պիտի զրկուին իրենց կորսնցուցած տարածքները ապագային վերականգնելու իրաւունքէն։ Այս երազանքը պահելու համար Հայաստանին հզօր բանակ պէտք չէ։ Պարզապէս պէտք է պահպանել պատմական յիշողութիւնը եւ զայն փոխանցել ապագայ սերունդներուն, մինչեւ այն օրը, երբ անսպասելի պայմաններու պատճառով հնարաւորութիւն մը կ՛առաջանայ վերականգնելու կորսուածը։
Ամենալաւ օրինակն է հրեաները, որոնք 2000 տարի իրենց հայրենիքը կորսնցնելէ ետք, «Հաջորդ տարի Երուսաղէմի մէջ» իրենց երազանքը պահպանելով եւ զայն սերունդներուն փոխանցելով, 20-րդ դարուն կարողացան օգտուիլ ստեղծուած հնարաւորութիւններէն՝ վերադառնալու իրենց պատմական հայրենիք։
Հարցազրոյցի ընթացքին Փաշինեան ըսաւ, թէ ոչ ոք զէնք պիտի վաճառէ Հայաստանին, եթէ մենք շարունակենք Արարատը որպէս «մեր լեռը» նշել։ Սա բացարձակապէս սխալ է։ Արարատ կամ Արագած ըսելը ոչ մէկ կապ ունի զէնք ձեռք բերելու հետ։ Ասիկա կապուած է երկրի եւ բանակի կառավարելու ունակութեան, ինչպէս նաեւ անհրաժեշտ զէնքերու համար ֆինանսներ ունենալու հետ։ Եթէ Արարատ ըսելը պիտի խանգարէր զէնք ձեռք բերելուն, ապա ինչպէ՞ս Հայաստանի Հանրապետութիւնը, 2018-էն առաջ, ձեռք բերած է միլիառաւոր դոլարներու արժող զէնքեր, որոնք, ցաւօք, 2020-ի պատերազմի ընթացքին գրաւուեցան Ազրպէյճանին կողմէ եւ այժմ ցուցադրուած են Պաքուի մէջ։
Հարցին, թէ որքանով տեղին է հեծանիւ վարել կամ Ֆէյսպուքի վրայ ձուածեղ պատրաստել, երբ երկիրը պատերազմի եզրին է, Փաշինեան պատասխանեց․ «Մեր երկրի բոլոր հիմնարկները կը գործեն նոյնիսկ այն ատեն, երբ ես հեծանիւ կը վարեմ»։
Ան նաեւ արդարացուց իր մշտական զիջումները Ազրպէյճանին՝ բացատրելով, թէ չի ցանկանար պատասխանել Ազրպէյճանի սրացնող հռետորաբանութեան, որ նոր թշնամութիւն հրահրելու նպատակ ունի։ Փաշինեան չի հասկնար, թէ թշնամիին զիջումներ ընելը պատերազմի կանխարգիլում չի նշանակեր։ Ընդհակառակը, ասիկա կը մեծցնէ Ալիեւի ախորժակը՝ աւելի մեծ զիջումներ պահանջելու։
Սփիւռքահայ մը, որ երազած է վերադառնալ իր պապերու հայրենիքը, Փաշինեան անտարբեր եւ վիրաւորական կերպով պատասխանեց․ «Ան կը բնակի Աւստրալիոյ մէջ, կը ցանկայ վերադառնալ իր պապերու ծննդավայրը, թող վերադառնայ։ Ասիկա ի՞նչ կապ ունի Հայաստանի Հանրապետութեան հետ»։ Ան շարունակեց․ «Մեր հայրենակիցը կը բնակի Աւստրալիոյ մէջ, կը ցանկայ վերադառնալ իր պապերու հայրենիքը, որ կրնայ ըլլալ աշխարհի որեւէ կէտ՝ Մուշ, Արտահան, Սիս, բայց այդ նպատակով մենք պէտք է մեր զինուորները թիրախ դարձնե՞նք։ Ասի՞ է մեր ուզածը»։
Փաշինեանի յայտարարութիւնները կը շարունակեն ապացուցել անոր անընդունակութիւնն ու հակահայկական դիրքորոշումը։
Պատասխանելով հարցումի մը, թէ ինչու ան ոչինչ ըրած է Պաքուի մէջ գտնուող հայ պատանդներու ազատ արձակումը ապահովելու համար, Փաշինեան պատասխանած է․ «Կան գերտէրութիւններ, որոնք նոյնպէս ունին քաղաքացիներ նման իրավիճակի մէջ տարբեր երկիրներու մէջ, եւ տարիներով չեն կրցած զանոնք վերադարձնել»։
Անցեալ շաբաթ Ցիւրիխի մէջ շուեյցարահայերու խումբի մը հետ հանդիպման ընթացքին, Փաշինեան բարձրացուցած է աւելորդ հարցումներ Հայոց ցեղասպանութեան հիմնական իրողութիւններուն մասին․ «Մենք պէտք է վերադառնանք Հայոց ցեղասպանութեան պատմութեան։ Պէտք է հասկնանք՝ ի՞նչ պատահեցաւ եւ ինչո՞ւ»։
Փաշինեան, հաւանաբար, աշխարհի միակ հայն է, որ չի գիտեր, թէ ի՛նչ պատահեցաւ 1915-ին։ Ապա ան շարունակած է անիմաստ հարցում մը․ «Ինչպէ՞ս պատահեցաւ, որ 1939-ին Հայոց ցեղասպանութեան օրակարգ չկար։ Եւ ինչո՞ւ 1950-ին այդ օրակարգը յայտնուեցաւ»։ Փաշինեան նոյնիսկ չի գիտեր, որ «ցեղասպանութիւն» եզրը գոյութիւն չունէր 1939-ին։ Ան ստեղծուած է 1940-ականներուն Ռաֆայէլ Լեմքինի կողմէ։ Մինչ այդ, հայերը 1915-ի զանգուածային սպանութիւնները կը նկարագրէին իբրեւ կոտորածներ։
Անմիջապէս, երբ նոր հայրենասէր առաջնորդ մը գայ իշխանութեան Հայաստանի մէջ, պէտք է յայտարարէ, որ Փաշինեանի բոլոր հրամանները, օրէնքները, յայտարարութիւններն ու համաձայնութիւնները անվաւեր են։

The biggest tragedy of Armenians worldwide is that Armenia is ruled by a Prime Minister who is not only incompetent, but also anti-Armenian.
During his interview with Armenia’s Public TV last Saturday, Nikol Pashinyan repeated once again his nonsense about the difference between ‘Real Armenia’ and ‘Historic Armenia.” He even claimed that ‘Historic Armenia’ is the enemy of today’s ‘Real Armenia.’ Just because wars and invasions have shifted Armenia’s boundaries over the centuries, it does not mean that there is no such thing as ‘Historic Armenia.’ Don’t be surprised if one day Pashinyan claims that Armenia has only existed since 2018 when he came to power!
What Pashinyan is trying to do is deprive Armenians of the right to even dream of restoring ‘Historic Armenia,’ someday in the future. He naively thinks that by announcing that Armenia does not have any territorial demands from its neighboring countries, he will be able to convince Azerbaijan to sign a meaningless peace treaty with Armenia. The fact is that Pres. Aliyev has zero interest in signing a peace treaty. On the contrary, he repeatedly threatens to attack Armenia. He describes the Republic of Armenia as ‘Western Azerbaijan,’ demanding the settlement of 300,000 Azerbaijanis in Armenia.
Rather than saying that we have no demands from anyone, Pashinyan should just keep his mouth shut. He should neither say we have demands nor say that we do not have demands. The reason is that Armenia is currently weak and cannot confront militarily its much stronger enemies -- Azerbaijan and Turkey. However, it is wrong to declare that we do not have any territorial demands because that would give up Armenians’ right to regain someday their lost territories. To keep that dream alive, Armenia does not need to have a powerful army. It just needs to preserve its historic memory and transmit it to future generations until the day when, due to unexpected circumstances, the opportunity arises to recover what Armenians had lost. If they do not keep the dream alive, even when such an opportunity comes up, Armenians will not be able to take advantage of it because they have voluntarily given up that right.
The best example is what the Jews were able to accomplish after losing their homeland 2,000 years ago. By preserving their dream of “Next Year in Jerusalem” and transmitting it to future generations, they were able to take advantage of the opportunity created in the 20th century to return to their historic homeland.
In his interview on Public TV, Pashinyan stated that no one will sell weapons to Armenia if we keep mentioning Ararat as being our mountain. This is totally false. Saying Ararat or Arakads has nothing to do with acquiring weapons. It has everything to do with knowing how to run a country and a military, and having the funds to pay for the needed weapons. If saying Ararat would have deprived Armenia of obtaining weapons, how did Armenia acquire, before Pashinyan, billions of dollars of weapons which were regrettably captured by Azerbaijan during the 2020 war and are now displayed in Baku?
When Pashinyan was asked about the appropriateness of his riding a bicycle or making an omelet on Facebook, while the country is on the edge of war, he replied: “all the institutions of our country are working even when I am riding a bicycle.”
Pashinyan also excused his constant concessions to Azerbaijan by explaining that he does not want to respond to Azerbaijan’s escalatory rhetoric which is aimed at provoking new hostilities. He does not seem to understand that making concessions to the enemy does not deter war. On the contrary, it increases Aliyev’s appetite to demand more concessions.
When asked about a Diasporan Armenian’s dream to return someday to his ancestral homeland, Pashinyan nonchalantly and insultingly said: “He lives in Australia, wants to return to the birthplace of his grandfathers, let him return. What does that have to do with the Republic of Armenia?” He continued: “Our compatriot lives in Australia, wants to return to the homeland of his grandfathers, which could be anywhere in the world, including Mush, Ardahan, Sis, but for that we should make our soldiers a target? Is that what we want? In other words, we want missiles to fall on our military units at any moment because there are people in Canberra who want to return to the birthplace of their grandfathers, which is Adana. Is this logical?”
During his meeting with a group of Swiss-Armenians in Zurich las week, Pashinyan raised unnecessary questions about the basic facts of the Armenian Genocide: “We need to also return to the history of the Armenian Genocide. We need to understand what happened and why?” Pashinyan is probably the only Armenian in the world who does not know what happened in 1915. He then continued with a nonsense question: “How is it that in 1939 there was no agenda for the Armenian Genocide? And how is that in 1950 the Armenian Genocide agenda appeared?” Pashinyan does not even know that the term genocide did not exist in 1939. It was coined in the 1940’s by Raphael Lemkin. Until then Armenians referred to the mass murders of 1915 as massacres.
As soon as a new patriotic leader comes to power in Armenia, he should announce that every one of Pashinyan's orders, laws, statements and agreements are null and void.