Վերջերս հայերու մեծ մասին շրջանին մէջ բանավէճեր առաջացած են վարչապետ Նիկոլ Փաշինեանի Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ հակասական յայտարարութիւններուն կապակցութեամբ։
Փաշինեանի կողմնակիցները կը պնդեն, որ ան չի ժխտած Հայոց ցեղասպանութիւնը, այլ միայն հարցեր առաջ քաշած է։ Մինչդեռ անոր հակառակորդները կը դատապարտեն զինք ցեղասպանութիւնը ժխտելու կամ լաւ հաստատուած պատմական փաստին վերաբերեալ աւելորդ հարցեր բարձրացնելուն համար։
Հայերու ներքին բանավէճերէն աւելի կարեւոր է այն վնասը, որ Փաշինյանը կրնար հասցնել Հայոց Դատին՝ կրկնելով Թուրքիոյ եւ Ազրպէյճանի կողմէ առաջ քաշուած նմանատիպ հարցեր, որոնք նպատակ ունին կասկածի տակ դնել ցեղասպանութեան ճշմարտացիութիւնը։
Ամերիկայի Թուրքական Կոալիցիան անցած ամսուան ընթացքին հրապարակած է յօդուած մը՝ «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինեանի յայտարարութիւնը Դաւոսի մէջ. Ցեղասպանութիւնը Մոսկուայի ստեղծածն է» վերնագրով։
Թուրքական Կոալիցիան աւելացուցած է. «Փաշինեանն առաջարկած է, որ 1915 թուականին Օսմանեան կայսրութեան մէջ Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ երկար տարիներ տարածուած մեղադրանքները կրնային կեղծ ըլլալ, եւ որ թեման ինքնին խթանուած է Մոսկուայի կողմէ՝ Սառը պատերազմի ժամանակաշրջանին… Աւելին, Փաշինյանը պնդած է, որ 1915 թուականի ողբերգութեան արմատները կը գտնուին հայերուն տրուած կեղծ խոստումներուն եւ անոնց սխալ ակնկալիքներուն մէջ… Սա առաջին անգամը չէ, որ Փաշինեանը անդրադարձած է «ցեղասպանութեան» թեմային՝ շեղուելով աւանդական ազգային պատմագրութենէն»։
Ազրպէյճանական եւ հրեական մամուլը նոյնպես օգտուած է Փաշինեանի անիմաստ հարցերէն՝ Հայոց ցեղասպանութիւնը ժխտելու համար։ Ազրպէյճանի «Trend» լրատուական գործակալութիւնը Փետրուար 25-ին հրապարակած է յօդուած մը՝ մեջբերելով THEJ.CA-ի (Կանադայի մէջ միջազգային հրեական լրատուութիւն) տպագրուած երկար յօդուածէն, որ գրած է յայտնի իսրայելցի ժխտող Ռեյչել Ավրահամը, որ իրեն կը ներկայացնէ որպէս «Պաքուի ձայն»։ Ավրահամի յօդուածը վերնագրուած էր. «Նիկոլ Փաշինեանը եւ 1915 թուականի դէպքերը»։ Ավրահամը «Դոնա Գրասիայի դիւանագիտութեան կեդրոնի գլխաւոր տնօրէնն է եւ Իսրայելի մէջ հիմնուած լրագրող»։
Ավրահամը գրած է. «Փաշինեանը բացած է հայկական Պանդորայի արկղը, որ չի կարելի հարցի տակ դնել կամ կասկածի ենթարկել՝ Հայոց ցեղասպանութիւնը։ Փաշինեանը կասկածի տակ դրած է այն ձեւը, որով հայերը կը մեկնաբանեն 1915 թուականի դէպքերը, եւ քննադատած է, թէ ինչպէս անոնք տարիներ շարունակ կառչած են իրենց պատմագրութենէն»։
Հաջորդ երկու նախադասութիւններուն մէջ Ավրահամը հակասած է իրեն՝ Խորհրդային Միութեան դերին վերաբերեալ Հայոց ցեղասպանութեան յիշատակին մասին։ Ան նախ գրած է. ««ցեղասպանութեան» հայկական պատմագրութիւնը, անոր աւելցուած առեղծուածներուն հետ միասին, հորինուած է Խորհրդային Միութեան կողմէ եւ խթանուած է Կարեն Դեմիրճեանի՝ Խորհրդային Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցութեան Կեդրոնական Կոմիտէի անդամին կողմէ»։ Այնուհետեւ ան պնդած է հակառակը. «չնայած որ խորհրդայինները խթանած են հայկական պատմագրութիւնը եւ առեղծուածներ աւելցուած են դէպքերուն իրենց մեկնաբանութեան, հայկական պատմագրութիւնը հորինուած չէ խորհրդայիններուն, այլ հայերուն կողմէ»։
Ավրահամն այնուհետեւ կատարած է եւս մը հակասական յայտարարութիւն. «1985 թուականի Փետրուար 21-ին Խորհրդային Միութեան Պոլիտպիւրոն՝ Միխայիլ Կորպաչովի ղեկավարութեամբ, քննարկած է «միջոցառումներ՝ կապուած Հայոց ցեղասպանութեան 70-ամեակին հետ»… Կորպաչովը համաձայնած է հայերուն պահանջներուն, սակայն ստիպուած եղած է հակառակ որոշում կայացնել՝ Կոմունիստական կուսակցութեան վետերան անդամներուն՝ Տիխոնովի, Կրոմիկոյի եւ Կրիշինի ընդդիմութեան պատճառով։ Անոնք պնդած են, որ հայկական պատմագրութեան աջակցիլը, որ մեղադրած է թուրքերը ցեղասպանութեան մէջ, կը վնասէ Թուրքիոյ հետ հարաբերութիւնները, որոնք այդ ժամանակ սկսած են տաքնալ։ Այդ նիստին Կորպաչովը կողմ եղած է երեք վետերան անդամներուն ընդդիմութեան՝ Խորհրդային Միութեան ներքին քաղաքականութեան համար, սակայն մէկ ամիս ետք, երբ Կորպաչովը նշանակուած է Գլխաւոր քարտուղար, ան բոլոր երեքին հեռացուցած է Պոլիտպիւրոյէն եւ փոխարինած հայկական հարցին աւելի զիջող մարդոց»։
Ավրահամն այնուհետեւ աբսուրդ պնդում մը ըրած է, որ Ուրուգվայը ճանչցած է Հայոց ցեղասպանութիւնը 1965 թուականին միայն Մոսկուայէն կանաչ լոյս ստանալէն ետք։ Աւելին, ան պնդած է, որ ոչ մէկ երկիր ճանչցած է Հայոց ցեղասպանութիւնը մինչեւ Հայաստանի անկախութիւնը 1991 թուականին։ Ան սխալած է, քանի որ Արգենտինան ճանչցած է զայն 1985 թուականին, Հայաստանը՝ 1990 թուականին, Կիպրոսը՝ 1982 թուականին, նախագահ Ռոնալդ Ռէյկանը՝ 1981 թուականին, իսկ ԱՄՆ կառավարութիւնը՝ 1951 թուականին՝ Աշխարհի դատարան ներկայացուած պաշտօնական փաստաթուղթին մէջ։
Փաշինեանը, ըստ երեւոյթին, չի հասկնար, որ ինք Հայաստանի վարչապետն է։ Որպէս այդպիսին, անոր խօսքերը հետեւանքներ ունին Հայաստանի Հանրապետութեան, ամբողջ աշխարհի մէջ ապրող հայերուն եւ Հայոց Դատին համար։ Աւելին, անոր յայտարարութիւնները դիտարկուած են բարեկամներու եւ թշնամիներու կողմէ ամբողջ աշխարհի մէջ։ Ազրպէյճանի եւ Թուրքիոյ կառավարութիւնները միշտ պատրաստ են օգտագործել անոր ըսած ամէն բառը՝ Հայաստանի շահերը վնասելու համար։ Ուստի Փաշինեանը պէտք է շատ զգոյշ ըլլայ իր հանրային ելոյթներուն մէջ։ Ան պէտք է ունենայ մասնագէտ խօսք գրողներու եւ փորձագէտ խորհրդատուներու օգնութիւնը։ Խնդիրն այն է, որ ան անփորձ է եւ ոչ ոքի չի լսեր։ Վերջերս, երբ անոր Հայաստանի խորհրդարանին մէջ հարցուցած են, թէ ում հետ կը խորհրդակցի որոշում կայացնելէ առաջ, անոր պատասխանը եղած է. «Ես ոչ ոքի հետ չեմ խորհրդակցիր»։
Փաշինեանը օր մը պիտի հեռանայ իր պաշտօնէն, բայց Հայաստանի եւ հայերուն համար թողած վնասը տասնամեակներ պիտի տեւէ։ Այդ իսկ պատճառով, որքան շուտ հեռանայ, այնքան լաւ պիտի ըլլայ Հայաստանի համար։
Ճշմարտապէս աղէտ է հայերուն համար, որ Հայաստանի վարչապետը կը միանայ Ազրպէյճանի եւ Թուրքիոյ նախագահներուն՝ Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ հարցեր բարձրացնելու հարցին մէջ։

Ставя под сомнение геноцид, Пашинян поощряет турецких и азербайджанских отрицателей
В последнее время среди армян разгорелись споры относительно спорных заявлений премьер-министра Никола Пашиняна о геноциде армян.
Сторонники Пашиняна утверждают, что он не отрицал геноцид армян, а лишь задавал вопросы. В то же время его противники осуждают его за отрицание геноцида или за поднятие ненужных вопросов о хорошо установленном историческом факте.
Важнее внутренних армянских дебатов является ущерб, который Пашинян мог нанести Армянскому делу, повторяя вопросы, поднятые Турцией и Азербайджаном, с целью посеять сомнения в достоверности геноцида.
Американская турецкая коалиция опубликовала в прошлом месяце статью под заголовком: «Заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Давосе: Геноцид был созданием Москвы».
Турецкая коалиция добавила: «Пашинян предположил, что давние обвинения в геноциде армян в Османской империи в 1915 году могли быть сфабрикованы, и что сама тема была продвинута Москвой во время холодной войны... Более того, Пашинян утверждал, что корни трагедии 1915 года лежат в ложных обещаниях, данных армянам, и их неоправданных ожиданиях... Это не первый раз, когда Пашинян затрагивает тему "геноцида" в манере, отклоняющейся от традиционного национального нарратива».
Азербайджанские и еврейские СМИ также воспользовались бессмысленными вопросами Пашиняна, чтобы отрицать геноцид армян. Азербайджанское информационное агентство Trend опубликовало статью 25 февраля, цитируя длинную статью в THEJ.CA (международные еврейские новости в Канаде), написанную известной израильской отрицательницей Рахель Авраам, которая называет себя «Голосом Баку». Статья Авраам была озаглавлена: «Никол Пашинян и события 1915 года». Авраам является «генеральным директором Центра дипломатии Дона Грасия и журналисткой, базирующейся в Израиле».
Авраам написала: «Пашинян открыл армянский ящик Пандоры, который нельзя подвергать сомнению или ставить под вопрос — геноцид армян. Пашинян выразил сомнения в том, как армяне интерпретируют события 1915 года, и раскритиковал их приверженность своему нарративу на протяжении многих лет».
В следующих двух предложениях Авраам противоречила себе относительно предполагаемой роли Советского Союза в поминовении геноцида армян. Сначала она написала: «армянский нарратив о "геноциде", а также мифы, добавленные к нему, были изобретены Советским Союзом и продвигались Кареном Демирчяном, членом Центрального комитета Коммунистической партии Советской Армении». Затем она утверждала прямо противоположное: «хотя Советы продвигали армянский нарратив и добавляли мифы к своей интерпретации событий, армянский нарратив был изобретен не Советами, а самими армянами».
Затем Авраам сделала еще одно противоречивое заявление: «21 февраля 1985 года Политбюро Советского Союза под руководством Михаила Горбачева обсудило "меры, связанные с 70-й годовщиной геноцида армян"... Горбачев согласился с требованиями армян, но был вынужден принять противоположное решение из-за сопротивления ветеранов Коммунистической партии, таких как Тихонов, Громыко и Гришин. Они утверждали, что поддержка армянского нарратива, обвиняющего турок в геноциде, навредит отношениям с Турцией, которые в то время начали улучшаться. На этом заседании Горбачев встал на сторону оппозиции трех ветеранов ради советской внутренней политики, но месяц спустя, после назначения Генеральным секретарем, он удалил всех троих из Политбюро и заменил их людьми, более благосклонными к армянскому вопросу».
Затем Авраам сделала абсурдное заявление о том, что Уругвай признал геноцид армян в 1965 году только после получения зеленого света от Москвы. Она также утверждала, что ни одна страна не признала геноцид армян до обретения Арменией независимости в 1991 году. Она ошибается, поскольку Аргентина признала его в 1985 году, Армения — в 1990 году, Кипр — в 1982 году, президент Рональд Рейган — в 1981 году, а правительство США — в 1951 году в официальном документе, представленном в Международный суд.
Пашинян, похоже, не осознает, что он является премьер-министром Армении. Как таковой, его слова имеют последствия для Республики Армения, армян по всему миру и Армянского дела. Более того, его заявления наблюдаются друзьями и врагами по всему миру. Правительства Азербайджана и Турции всегда готовы использовать каждое его слово, чтобы навредить интересам Армении. Поэтому Пашинян должен быть очень осторожен в своих публичных заявлениях. Ему нужна помощь профессиональных спичрайтеров и экспертов-консультантов. Проблема в том, что он неопытен и никого не слушает. Недавно, когда его спросили в армянском парламенте, с кем он консультируется перед принятием решения, его ответ был: «Я ни с кем не консультируюсь».
Пашинян однажды покинет свой пост, но ущерб, который он оставит Армении и армянам, будет длиться десятилетиями. Вот почему, чем раньше он уйдет, тем лучше для Армении.
Для армян действительно катастрофа, что премьер-министр Армении присоединяется к президентам Азербайджана и Турции в постановке под вопрос геноцида армян.