ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱՐՏԱՔԻՆ ԱՇԽԱՐՀԻ ՄԻՋԵՒ ԱՎԻԱՓՈԽԱԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐ<br /> ԻՐԱԿԱՆԱՑՆՈՂՆԵՐԻ ՊԱՐՏՔԵՐԻ ՀԵՏ ԿԱՊՈՒԱԾ ՄՏԱՀՈԳՈՒԹԻՒՆՆԵՐ ԴԵՌԵՒՍ<br /> ՉԿԱՆ,- ՅԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ՔԱԳՎ-Ի ՊԵՏԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱՐՏԱՔԻՆ ԱՇԽԱՐՀԻ ՄԻՋԵՒ ԱՎԻԱՓՈԽԱԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐ
ԻՐԱԿԱՆԱՑՆՈՂՆԵՐԻ ՊԱՐՏՔԵՐԻ ՀԵՏ ԿԱՊՈՒԱԾ ՄՏԱՀՈԳՈՒԹԻՒՆՆԵՐ ԴԵՌԵՒՍ
ՉԿԱՆ,- ՅԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ՔԱԳՎ-Ի ՊԵՏԸ
• 29-08-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի միջեւ աւիափոխադրումներն ապահովող աւիաընկերութիւնների հնարաւոր պարտքերի հետ կապուած մտահոգութիւններ դեռեւս չկան: Այս մասին օգոստոսի 29-ին յայտնեց ՀՀ կառավարութեանն առընթեր Քաղաքացիական աւիացիայի գլխաւոր վարչութեան պետ Արտյոմ Մովսէսեանը: Նա պարզաբանեց, որ միջազգային քաղավիացիայում ծախսերը հատուցվում են մինչեւ երեք ամիս ժամանակահատուածում: Ըստ միջազգային գործելաոճի, օդանավակայանային ծառայութիւնների, մասնաւորապէս վառելիքի եւ աէրովացիգացիաոն ծառայութիւնների համար վճարումներն ուղղւում են Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (AIATA) վճարահաշվարկային կենտրոն («քլիրինգ հաուզ»), հաւաքագրւում եւ վճարւում են ծառայութիւնը մատուցած ընկերութիւններին. այդ ամբողջ գործընթացը տեւում է մօտ երեք ամիս: «Իսկ աւիացիայում երեք ամիս գործունէութիւն ծավալելը մեծ գումարների հետ է կապուած, եւ կարող է դառնալ ինչ-որ մէկի մտահոգութեան առարկայ: Այսօր ինձ համար մտահոգութիւններ նկատելի չեն»,- նշեց ՔԱԳՎ-ի պետը: Ըստ նրա, Հայաստանն օդային կապ ունի ԱՊՀ-ի, Եւրոպայի եւ Ասիայի երկրների 33 քաղաքների հետ: Նշենք, որ վերջերս ռուսական ավիափոխադրողներից մէկի մօտ ծագել էին վառելիքի դիմաց չվճարումների հետ կապուած խնդիրներ, ինչի հետեւանքով յետաձգվել էին բազմաթիւ չուերթներ: Ա.Մովսէսեանը նաեւ պարզաբանեց, որ նաւթի միջազգային բորսայական գների նուազման շնորհիւ որոշակի չափով նուազել են աւիավառելիքի գները: Դա պիտի նպաստի նաեւ աւիատոմսերի գների նուազմանը, քանի որ աւիատոմսերի գների մէջ մեծ բաժին ունի աւիավառելիքի արժէքը:

HEAD OF MAIN DEPARTMENT OF CIVIL AVIATION: THERE IS NO<br /> CONCERN YET ABOUT DEBTS OF AIRLINES OPERATING BETWEEN ARMENIA<br /> AND OUTSIDE WORLD<br />
HEAD OF MAIN DEPARTMENT OF CIVIL AVIATION: THERE IS NO
CONCERN YET ABOUT DEBTS OF AIRLINES OPERATING BETWEEN ARMENIA
AND OUTSIDE WORLD
• 29-08-2008 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, AUGUST 29, NOYAN TAPAN. There is no concern yet about possible debts of the airlines operating between Armenia and the outside world, the head of the RA government-adjunct Main Department of Civil Aviation Artyom Movsesian stated on August 29. He explained that in international civil aviation, expenses are compensated in a period of up to three months. By international practice, the payments for airport services, in particular, for fuel and aeronavigation services, are transferred to the International Air Transport Assosiation (IATA) and the clearing house, collected and paid to the airlines that provided services: this process lasts about three months. "Carrying out activities in aviation for three months is related to large sums and may cause someone's concern. Today I see no concerns," A. Movsesian said. According to him, Armenia has air communication with 33 cities of CIS, Europe and Asia. To recap, recently a Russian carrier had problems because of nonpayments for fuel, as a result of which many flights were delayed. A. Movsesian said that the aviation fuel prices have declined somewhat thanks to a fall in international stock prices of oil. This may be conducive to a fall in prices of plane tickets, in which the share of the aviation fuel cost is large.