ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲՋՋԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ԵՐՐՈՐԴ ՕՊԵՐԱՏՈՐԻ ՄՐՑՈՅԹԻ<br /> ՆԱԽԱՈՐԱԿԱՒՈՐՄԱՆ ՓՈՒԼ ԵՆ ԱՆՑԵԼ 3 ԸՆԿԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲՋՋԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ԵՐՐՈՐԴ ՕՊԵՐԱՏՈՐԻ ՄՐՑՈՅԹԻ
ՆԱԽԱՈՐԱԿԱՒՈՐՄԱՆ ՓՈՒԼ ԵՆ ԱՆՑԵԼ 3 ԸՆԿԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐ
• 27-08-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում բջջային կապի երրորդ օպերատորի գործունէութեան լիցենզիա եւ ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվություն ստանալու համար յայտարարուած մրցոյթին մասնակցութեան յայտ ներկայացրած վեց ընկերութիւններից նախաորակաւորման փուլ են անցել երեքը` Orange, (պատկանում է France Telecom-ին), CEO Blackrock Communications (կոնսորցիում` Անգլիա եւ Իռլանդիա) եւ M$A Tele2 AB (Շուեդիա): Նյս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին յայտնեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը: Թէեւ նախօրոք մրցոյթին մասնակցելու ցանկութիւն էին յայտնել 17 ընկերութիւններ, սակայն դրանցից նախաորակաւորման փուլն անցնելու համար, բացի թուարկուածներից, համապատասխան փաստաթղթեր էին ներկայացրել V-Tel (Յորդանան) AB (Շուեդիա), Auroratel (Ռուսաստանի Դաշնութիւն) եւ PJ Engineering (Ֆինլանդիա) ընկերութիւնները: Առաջիկայ 40 օրացուցային օրուայ ընթացքում նախաորակավորում անցած ընկերութիւնները պէտք է մրցութային յանձնաժողովին ներկայացնեն յայտ-առաջրկներ, որոնց քննարկումից յետոյ կորոշուի յաղթող ընկերութեան անունը:

THREE COMPANIES PASS PRE-QUALIFICATION STAGE OF TENDER FOR<br /> THIRD MOBILE COMMUNICATION OPERATOR IN ARMENIA<br />
THREE COMPANIES PASS PRE-QUALIFICATION STAGE OF TENDER FOR
THIRD MOBILE COMMUNICATION OPERATOR IN ARMENIA
• 27-08-2008 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, AUGUST 27, NOYAN TAPAN. Out of six companies that submitted bids for participation in the tender for receiving a licence of the third mobile phone communication operator in Armenia and permission to use radio frequencies, three companies have passed the pre-qualification stage: Orange (owned by France Telecom), CEO Blackrock Communications (a consortium) and M$A Tele2 AB (Sweden), NT was informed by spokeswoman for the RA minister of transport and communication Susanna Tonoyan. Although 17 companies had expressed an intention to participate in the tender, only 4 of them (in addition to the above mentioned ones) have presented the necessary documents: V-Tel (Jordan), AB (Sweden), Auroratel (Russia) and PJ Engineering (Finland). The companies to have passed the prequalification stage must submit bids-proposals to the tender commission within 40 calendar days. After the discussion of their proposals, the winner will be announced.