ԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրեց 34 միլիոն եվրոյի անհետաձգելի աջակցութիւն՝ նախագահ Ֆոն դեր Լայենի յայտարարութեան համապատասխան
19-06-2026 17:20:00 | | Ի՞նչ է գրում սփյուռքի մամուլը
1lurer.am Այսօր Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանին հատկացրել է 34 միլիոն եվրո՝ մասնավոր հատվածի վրա Ռուսաստանի կողմից առևտրի սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով։ Նախագահ Ֆոն դեր Լայենի եւ վարչապետ Փաշինյանի հեռախոսազրույցից ընդամենը երկու շաբաթ անց ԵՄ-ն արդեն իսկ իրականացնում է Հայաստանի եւ նրա ժողովրդի աջակցության ուղղությամբ ստանձնած հանձնառությունները։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչությունից:
Այս ֆինանսական աջակցությունը նախագահ Ֆոն դեր Լայենի կողմից հայտարարված համապարփակ աջակցության փաթեթի առաջին մասնաբաժինն է, որը ներառում է Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված առևտրի դյուրացման եւ համերաշխության միջոցառումներ։
Անցյալ ամիս կայացած ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ԵՄ-ն եւ Հայաստանը կշարունակեն սերտ համագործակցությունը՝ խորացնելով գործարար կապերը եւ ընդլայնելով հայկական արտադրողների համար շուկաների մատչելիությունը: Առևտրային սահմանափակումներից տուժած ոլորտները, ներառյալ ագրոպարենային արտադրության, ծաղկաբուծության եւ արտահանմանն ուղղված այլ ճյուղերը, կստանան լրացուցիչ աջակցություն՝ առևտրի խթանման նախաձեռնությունների, գործարար կապերի հաստատման միջոցառումների եւ շուկաների հասանելիության բարձրացմանն ուղղված նպատակային ծրագրերի միջոցով։
ԵՄ - Հայաստան տնտեսական դիմակայունության հարցերով հատուկ խումբը շարունակում է կանոնավոր հանդիպումները՝ ուղղորդելու եւ մշտադիտարկելու այդ միջոցառումների իրականացումը։
ԵՄ ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Մարթա Կոսը նշել է.
«Եվրոպական միությունը հաստատակամորեն կանգնած է Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական եւ անկախ երկրի կողքին։ Մենք տրամադրում ենք ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն, այլեւ օգնում ենք Հայաստանին ավելի հեշտացնել առևտուրն իր հարևանների եւ Եվրոպայի հետ։ Սա մեր ամենամոտ գործընկերներից մեկի նկատմամբ եվրոպական համերաշխության գործնական դրսևորումն է»։
Հուլիսի 5-ին հանձնակատար Կոսը կայցելի Հայաստան՝ Հայաստանի հետ համագործակցության շրջանակում հետագա գործնական քայլերը քննարկելու եւ դրանց խթան հաղորդելու նպատակով։

The EU is providing Armenia with 34 million euros in urgent support, in accordance with President von der Leyen's statement.
• 19-06-2026 17:20:00   |   |  Press of Diaspora
1lurer.am Today, the European Commission has allocated 34 million euros to Armenia to mitigate the effects of trade restrictions imposed by Russia on the private sector. Just two weeks after the phone conversation between President von der Leyen and Prime Minister Pashinyan, the EU is already implementing its commitments to support Armenia and its people. This information is provided by the EU representation in Armenia.
This financial support is the first tranche of the comprehensive support package announced by President von der Leyen, which includes measures aimed at enhancing Armenia's economic resilience through trade facilitation and solidarity initiatives.
Based on the agreements reached during last month's EU-Armenia summit, the EU and Armenia will continue to work closely together to deepen business ties and expand market accessibility for Armenian producers. Sectors affected by trade restrictions, including agri-food production, floriculture, and other export-oriented industries, will receive additional support through targeted programs aimed at promoting trade initiatives, establishing business connections, and increasing market access.
The EU-Armenia Economic Resilience Special Group continues to hold regular meetings to guide and monitor the implementation of these initiatives.
European Commissioner for Enlargement Olivér Várhelyi stated:
«The European Union stands firmly beside Armenia as a sovereign, democratic, and independent country. We are providing not only financial support but also helping Armenia to facilitate trade with its neighbors and Europe. This is a practical manifestation of European solidarity towards one of our closest partners.»
On July 5, Commissioner Várhelyi will visit Armenia to discuss further practical steps in cooperation with Armenia and to promote them.