ԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրեց 34 միլիոն եվրոյի անհետաձգելի աջակցութիւն՝ նախագահ Ֆոն դեր Լայենի յայտարարութեան համապատասխան
19-06-2026 17:20:00 | | Ի՞նչ է գրում սփյուռքի մամուլը
1lurer.am Այսօր Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանին հատկացրել է 34 միլիոն եվրո՝ մասնավոր հատվածի վրա Ռուսաստանի կողմից առևտրի սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով։ Նախագահ Ֆոն դեր Լայենի եւ վարչապետ Փաշինյանի հեռախոսազրույցից ընդամենը երկու շաբաթ անց ԵՄ-ն արդեն իսկ իրականացնում է Հայաստանի եւ նրա ժողովրդի աջակցության ուղղությամբ ստանձնած հանձնառությունները։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչությունից:
Այս ֆինանսական աջակցությունը նախագահ Ֆոն դեր Լայենի կողմից հայտարարված համապարփակ աջակցության փաթեթի առաջին մասնաբաժինն է, որը ներառում է Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված առևտրի դյուրացման եւ համերաշխության միջոցառումներ։
Անցյալ ամիս կայացած ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ԵՄ-ն եւ Հայաստանը կշարունակեն սերտ համագործակցությունը՝ խորացնելով գործարար կապերը եւ ընդլայնելով հայկական արտադրողների համար շուկաների մատչելիությունը: Առևտրային սահմանափակումներից տուժած ոլորտները, ներառյալ ագրոպարենային արտադրության, ծաղկաբուծության եւ արտահանմանն ուղղված այլ ճյուղերը, կստանան լրացուցիչ աջակցություն՝ առևտրի խթանման նախաձեռնությունների, գործարար կապերի հաստատման միջոցառումների եւ շուկաների հասանելիության բարձրացմանն ուղղված նպատակային ծրագրերի միջոցով։
ԵՄ - Հայաստան տնտեսական դիմակայունության հարցերով հատուկ խումբը շարունակում է կանոնավոր հանդիպումները՝ ուղղորդելու եւ մշտադիտարկելու այդ միջոցառումների իրականացումը։
ԵՄ ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Մարթա Կոսը նշել է.
«Եվրոպական միությունը հաստատակամորեն կանգնած է Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական եւ անկախ երկրի կողքին։ Մենք տրամադրում ենք ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն, այլեւ օգնում ենք Հայաստանին ավելի հեշտացնել առևտուրն իր հարևանների եւ Եվրոպայի հետ։ Սա մեր ամենամոտ գործընկերներից մեկի նկատմամբ եվրոպական համերաշխության գործնական դրսևորումն է»։
Հուլիսի 5-ին հանձնակատար Կոսը կայցելի Հայաստան՝ Հայաստանի հետ համագործակցության շրջանակում հետագա գործնական քայլերը քննարկելու եւ դրանց խթան հաղորդելու նպատակով։

ЕС предоставляет Армении 34 миллиона евро неотложной помощи в соответствии с заявлением президента фон дер Лайен.
19-06-2026 17:20:00 | | Обзор прессы Диаспоры
1lurer.am Сегодня Европейская комиссия выделила Армении 34 миллиона евро для смягчения последствий торговых ограничений, введенных Россией в отношении частного сектора. Всего через две недели после телефонного разговора президента фон дер Лайена и премьер-министра Пашиняна ЕС уже реализует взятые на себя обязательства по поддержке Армении и ее народа. Об этом сообщает представительство ЕС в Армении.
Эта финансовая поддержка является первой частью комплексного пакета помощи, объявленного президентом фон дер Лайеном, который включает меры по облегчению торговли и солидарности, направленные на укрепление экономической устойчивости Армении.
На основе достигнутых соглашений в рамках саммита ЕС-Армения, состоявшегося в прошлом месяце, ЕС и Армения продолжат тесное сотрудничество, углубляя деловые связи и расширяя доступность рынков для армянских производителей. Секторы, пострадавшие от торговых ограничений, включая агропродовольственное производство, цветочное производство и другие экспортно-ориентированные отрасли, получат дополнительную поддержку через целевые программы, направленные на инициативы по стимулированию торговли, установлению деловых связей и повышению доступности рынков.
Специальная группа ЕС по вопросам экономической устойчивости Армении продолжает регулярные встречи для координации и постоянного мониторинга реализации этих мероприятий.
Европейский комиссар по вопросам расширения Ольга Кост отметила:
«Европейский Союз твердо стоит на стороне Армении как суверенного, демократического и независимого государства. Мы предоставляем не только финансовую поддержку, но и помогаем Армении облегчить торговлю с соседями и Европой. Это практическое проявление европейской солидарности по отношению к одному из наших ближайших партнеров».
5 июля комиссар Кост посетит Армению для обсуждения дальнейших практических шагов в рамках сотрудничества с Арменией и их стимулирования.