«Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահութիւն» կուսակցութիւնը ՍԴ կը դիմէ՝ վիճարկելու ԱԺ ընտրութիւններու արդիւնքները
• 19-06-2026 17:30:54   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2026 թուականի հունիսի 19-ին «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահութիւն» կուսակցութեան ներկայացուցիչը դիմում մը ներկայացուցած է Սահմանադրական դատարան, որով վիճարկուիր է Հայաստանի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի 2026 թուականի հունիսի 7-ի ընտրութիւններու արդիւնքներով ընդունուած որոշումը:
«Սահմանադրական դատարանը դիմումը մուտքագրվելուց ետք երկօրյա ժամկետում աշխատակարգային նիստում որոշում կը կայացնէ դիմումի ընդունելիութեան հարցը:
Դիմումը վարույթ ընդունելու պարագային նշանակուիր է զեկուցող դատաւոր, որ գործը նախապատրաստում է դատաքննութեան: Ազգային ժողովի ընտրութիւններու արդիւնքներու վերաբերեալ վէճերով դատաքննութիւնը իրականացուիր է բանաւոր ընթացակարգով: Սահմանադրական դատարանը պարտաւոր է գործը քննել եւ որոշում ընդունել դիմումի մուտքագրման օրվանից ոչ ուշ, քան 15 օր ետք։

«Демократия, закон, дисциплина» партия обратилась в Конституционный суд с требованием оспорить результаты выборов в Национальное собрание.
19-06-2026 17:30:54 | Армения | Пресс-релизы
19 июня 2026 года представитель партии «Демократия, закон, дисциплина» подал заявление в Конституционный суд, оспаривающее решение Национального собрания Республики Армения, принятое по результатам выборов 7 июня 2026 года.
«Конституционный суд в течение двух дней после регистрации заявления на рабочем заседании решает вопрос о приемлемости заявления.»
В случае принятия заявления назначается судья-докладчик, который готовит дело к судебному разбирательству. Судебное разбирательство по спорам о результатах выборов в Национальное собрание проводится в устной форме. Конституционный суд обязан рассмотреть дело и принять решение не позднее чем через 15 дней с момента регистрации заявления.