«Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահութիւն» կուսակցութիւնը ՍԴ կը դիմէ՝ վիճարկելու ԱԺ ընտրութիւններու արդիւնքները
• 19-06-2026 17:30:54   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2026 թուականի հունիսի 19-ին «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահութիւն» կուսակցութեան ներկայացուցիչը դիմում մը ներկայացուցած է Սահմանադրական դատարան, որով վիճարկուիր է Հայաստանի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի 2026 թուականի հունիսի 7-ի ընտրութիւններու արդիւնքներով ընդունուած որոշումը:
«Սահմանադրական դատարանը դիմումը մուտքագրվելուց ետք երկօրյա ժամկետում աշխատակարգային նիստում որոշում կը կայացնէ դիմումի ընդունելիութեան հարցը:
Դիմումը վարույթ ընդունելու պարագային նշանակուիր է զեկուցող դատաւոր, որ գործը նախապատրաստում է դատաքննութեան: Ազգային ժողովի ընտրութիւններու արդիւնքներու վերաբերեալ վէճերով դատաքննութիւնը իրականացուիր է բանաւոր ընթացակարգով: Սահմանադրական դատարանը պարտաւոր է գործը քննել եւ որոշում ընդունել դիմումի մուտքագրման օրվանից ոչ ուշ, քան 15 օր ետք։

The "Democracy, Law, Discipline" party has appealed to the Constitutional Court to contest the results of the National Assembly elections.
• 19-06-2026 17:30:54   | Armenia  |  Press release
On June 19, 2026, a representative of the "Democracy, Law, Discipline" party submitted an application to the Constitutional Court, contesting the decision made by the National Assembly of the Republic of Armenia based on the results of the elections held on June 7, 2026.
"The Constitutional Court will decide on the admissibility of the application in a procedural session within two days after the application is registered."
If the application is accepted for consideration, a reporting judge will be appointed to prepare the case for trial. The trial regarding disputes over the results of the National Assembly elections is conducted in an oral procedure. The Constitutional Court is obliged to examine the case and make a decision no later than 15 days after the date of registration of the application.