Հոս մասին տեղեկութիւն մը կ'տրուի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մէջ ՀՀ մշտական պատվիրակութենէն:
1in.am Վրաստանուն Չինաստանի դեսպան Չժոու Ցյանը հարցազրույց կ'տայե «Վրացական ժամանակ» մեդիահոլդինիգին եւ ներկայացնե «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախագծի կարեւորութիւնը։ Դեսպանը Հարավային Կովկասը գնահատած է որպէս «տրանսպորտային եւ լոգիստիկ միասնական տարածք, որը, գտնուելով Կասպից եւ Սեւ ծովերի միջեւ, կրնայ ըլլալ եվրասիական առեւտրի հանգուցակետերէն մէկը»։ Չինաստանը Սեւ ծովի վրացական առափնյակում կառուցում է տարածաշրջանի ամենախոշոր՝ Անակլիա նավանահանգիստը։
Այս համատեքստում փորձագետները դիտարկում են Վրաստանի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկիրներու միջեւ «հաղորդակցության աշխուժացում»։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն վերջերս այցելած է Բիշքեկ։ Ըստ մամուլին յայտնի դարձած տեղեկութիւններու, Չինաստանը ծրագրած է երկաթուղային կապ հաստատել Ղրղըզստանի, իսկ վերջինիս տարածքով՝ Ուզբեկստանի եւ Թուրքմենստանի հետ, որպէսզի ուղղակիորեն կապուի Կասպից ծովի նավահանգիստներուն։
Saqinform-ը յայտնած է, որ վարչապետ Կոբախիձեն հունիսի 19 -ին մեկնած է Դուշանբէ։ Նախատեսուած է, որ նա բանակցութիւններ կ'վարե Տաջիկստանի նախագահ Ռահմոնի հետ, կ'այցելե խորհրդարան։ Ըստ պաշտօնական հաղորդագրութեան, վրացական պատվիրակութեան կազմին մէջ ընդգրկուած են փոխվարչապետ-արտաքին գործերու նախարար Բոճորիշվիլին, էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Կվրիվիշվիլին, շրջակա միջավայր, կրթութեան եւ գիտութեան, մշակոյթի նախարարները եւ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Ժորժելիանին։
Պատվիրակութեան կազմէն ենթադրուած է, որ Վրաստանի վարչապետը եւ Տաջիկստանի նախագահը քննարկելու են տնտեսութեան, գիտութեան, կրթութեան եւ մշակոյթի ոլորտներուն համագործակցութեան հետ կապուած հարցեր։ Այդոուհանդերձ, ոչ աւելի, քան տասնօրյա ժամանակահատուածի մէջ Կենտրոնական Ասիայի երկու երկիր Վրաստանի վարչապետի այցերը վկայութիւն կ'ընեն, որ Թբիլիսին ձգտում է առավելագոյնս իրացնել տրանզիտային եւ լոգիստիկ հնարաւորութիւնները եւ ոչ միայն ապրանդել եվրասիական առեւտրի «հանգուցակետի» նշանակութիւնը, այլեւ տնտեսական շահեր իրացնել։
Վրաստանը Եվրամիութեան եւ Միացեալ Նահանգներու հետ հարաբերութիւններուն լրջագոյն խնդիրներ ունի, ուստի Թբիլիսիի արտաքին քաղաքականութեան «արեւելեան ուղղութիւնը» նաեւ Վաշինգտոնի եւ Բրյուսելի «ճնշումները հակակշռելու» հնարաւորութիւն է։ Կենտրոնական Ասիայի երկիրներու հետ Վրաստանի կապերը առարկայաբար միջնորդուած են Ադրբեջանով։ Ըստ երեւոյթին, դա նաեւ քաղաքական է։ Կենտրոնական Ասիայի երկիրներէն Հայաստանը որոշակի կապեր ունի Ղազախստանի հետ։ Խորհրդարանական ընտրութիւններու առթիւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինեանին շնորհաւորած է նաեւ Ղրղըզստանի նախագահ Ժապարովը։ Հայաստանի համար Կենտրոնական Ասիայի հետ աւելի առարկայական կապեր հաստատելու ժամանակը, հավանաբար, հասունացած է։ Ավելի ճիշդ, Հայաստանը պէտք է հնարաւորին չափ կարճ ժամկէտի մէջ Կենտրոնական Ասիայում «կորցրածը վերականգնի»։

Об этом сообщили из постоянной делегации Армении при ЮНЕСКО.
1in.am В Грузии посол Китая Чжоу Цзянь дал интервью медиахолдингу «Грузинское время» и представил важность проекта «Один пояс, один путь». Посол оценил Южный Кавказ как «транспортное и логистическое единое пространство, которое, находясь между Каспийским и Черным морями, может стать одним из узлов евразийской торговли». Китай строит в грузинском порту на Черном море крупнейший в регионе порт Анаклия.
В этом контексте эксперты рассматривают «активизацию коммуникаций» между Грузией и странами Центральной Азии. Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе недавно посетил Бишкек. Согласно информации, ставшей известной в прессе, Китай планирует установить железнодорожное сообщение с Кыргызстаном, а через его территорию — с Узбекистаном и Туркменистаном, чтобы напрямую связаться с портами Каспийского моря.
Saqinform сообщил, что премьер-министр Кобахидзе 19 июня выехал в Душанбе. Предполагается, что он проведет переговоры с президентом Таджикистана Рахмоном и посетит парламент. Согласно официальному сообщению, в состав грузинской делегации входят вице-премьер-министр, министр иностранных дел Бочоришвили, министр экономики и устойчивого развития Квривишвили, министры окружающей среды, образования и науки, культуры, а также руководитель аппарата правительства Жоржелиани.
Из состава делегации предполагается, что премьер-министр Грузии и президент Таджикистана обсудят вопросы сотрудничества в сферах экономики, науки, образования и культуры. Тем не менее, не более чем за десятидневный период визиты премьер-министра Грузии в две страны Центральной Азии свидетельствуют о том, что Тбилиси стремится максимально реализовать транзитные и логистические возможности и не только подчеркнуть значение евразийского торгового «узлового пункта», но и реализовать экономические интересы.
Грузия имеет серьезные проблемы в отношениях с Европейским Союзом и Соединенными Штатами, поэтому «восточное направление» внешней политики Тбилиси также является возможностью «сбалансировать давление» Вашингтона и Брюсселя. Связи Грузии со странами Центральной Азии фактически посреднически связаны с Азербайджаном. По всей видимости, это также политический вопрос. Из стран Центральной Азии Армения имеет определенные связи с Казахстаном. По случаю парламентских выборов премьер-министра Никол Пашиняна поздравил также президент Кыргызстана Жапаров. Для Армении, вероятно, настало время установить более предметные связи с Центральной Азией. Более того, Армении следует в возможно короткие сроки «восстановить утраченные» связи в Центральной Азии.