Թրամփը հետեւանքներու մասին է զգուշացնում, եթէ Թեհրանը չկատարի պայմանաւորուածութիւնները
Ազատութիւն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը յայտարարած է, որ Իրանը հետեւանքներու կ'բախի, եթէ չկատարի Վաշինգտոնի հետ ձեռք բերուած պայմանաւորութիւնները։
«Եթէ Իրանը չկատարի իր պարտաւորութիւնները կամ իրեն պատշաճ չպահի, կանեմ այն, ինչ պէտք է անեմ», - հունիսի 22-ին Վաշինգտոնում լրագրողներուն ըսած է Թրամփը՝ չմանրամասնելով, թէ ինչ քայլերու մասին է խօսքը։
Աւելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը յայտնած էր, որ Շվեյցարիայում անցկացուած բանակցութիւններուն առաջընթաց կայ։ Քննարկուած է, թէ ինչպէս 60 օրուան ընթացքին հասնիլ վերջնական խաղաղութեան համաձայնագրի։
Բանակցութիւններու օրակարգին մէջ են Հորմուզի նեղուցով նավերու անվտանգ անցումը, Լիբանանում ռազմական գործողութիւններու դադարեցումը եւ Իրանի միջուկային օբյեկտներ միջազգային տեսուչներու մուտքի հարցը։
Իրանի խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն ալ յայտնած է, որ Թեհրանը պատրաստ է կապի հատուկ ուղի ստեղծել Հորմուզի նեղուցով նավերու անցումը կարգաւորելու համար։
Նրա խօսքով՝ բանակցութիւններու ընթացքին աւարտուած է նաեւ Իրանի սառեցուած 12 միլիարդ դոլարի ակտիվներու ազատման վերաբերեալ փաստաթղթի համաձայնեցումը։ Մանրամասներ նա չի յայտնած։

Trump warns of consequences if Tehran does not fulfill agreements
Azatutyun. The President of the United States, Donald Trump, has stated that Iran will face consequences if it does not comply with the agreements reached with Washington.
«If Iran does not fulfill its obligations or does not conduct itself properly, I will do what I need to do,» Trump told reporters in Washington on June 22, without specifying what actions he was referring to.
Earlier, U.S. Vice President Jay D. Vance reported that there has been progress in the negotiations held in Switzerland. Discussions are underway on how to reach a final peace agreement within 60 days.
The agenda of the negotiations includes the safe passage of ships through the Strait of Hormuz, the cessation of military operations in Lebanon, and the issue of international inspectors' access to Iran's nuclear facilities.
The Speaker of the Iranian Parliament, Mohammad Baqer Qalibaf, also announced that Tehran is ready to establish a special communication channel to regulate the passage of ships through the Strait of Hormuz.
According to him, the agreement on the release of Iran's frozen $12 billion assets has also been finalized during the negotiations. He did not provide further details.