Թրամփը հետեւանքներու մասին է զգուշացնում, եթէ Թեհրանը չկատարի պայմանաւորուածութիւնները
Ազատութիւն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը յայտարարած է, որ Իրանը հետեւանքներու կ'բախի, եթէ չկատարի Վաշինգտոնի հետ ձեռք բերուած պայմանաւորութիւնները։
«Եթէ Իրանը չկատարի իր պարտաւորութիւնները կամ իրեն պատշաճ չպահի, կանեմ այն, ինչ պէտք է անեմ», - հունիսի 22-ին Վաշինգտոնում լրագրողներուն ըսած է Թրամփը՝ չմանրամասնելով, թէ ինչ քայլերու մասին է խօսքը։
Աւելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը յայտնած էր, որ Շվեյցարիայում անցկացուած բանակցութիւններուն առաջընթաց կայ։ Քննարկուած է, թէ ինչպէս 60 օրուան ընթացքին հասնիլ վերջնական խաղաղութեան համաձայնագրի։
Բանակցութիւններու օրակարգին մէջ են Հորմուզի նեղուցով նավերու անվտանգ անցումը, Լիբանանում ռազմական գործողութիւններու դադարեցումը եւ Իրանի միջուկային օբյեկտներ միջազգային տեսուչներու մուտքի հարցը։
Իրանի խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն ալ յայտնած է, որ Թեհրանը պատրաստ է կապի հատուկ ուղի ստեղծել Հորմուզի նեղուցով նավերու անցումը կարգաւորելու համար։
Նրա խօսքով՝ բանակցութիւններու ընթացքին աւարտուած է նաեւ Իրանի սառեցուած 12 միլիարդ դոլարի ակտիվներու ազատման վերաբերեալ փաստաթղթի համաձայնեցումը։ Մանրամասներ նա չի յայտնած։

Свобода. Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран столкнется с последствиями, если не выполнит соглашения, достигнутые с Вашингтоном.
«Если Иран не выполнит свои обязательства или не будет себя должным образом вести, я сделаю то, что должен сделать», - сказал Трамп журналистам в Вашингтоне 22 июня, не уточнив, о каких действиях идет речь.
Ранее вице-президент США Джей Ди Вэнс сообщил, что на переговорах, проходивших в Швейцарии, есть прогресс. Обсуждается, как в течение 60 дней достичь окончательного мирного соглашения.
В повестке дня переговоров находятся безопасный проход судов через Ормузский пролив, прекращение военных действий в Ливане и вопрос о доступе международных инспекторов к ядерным объектам Ирана.
Председатель парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф также заявил, что Тегеран готов создать специальный канал связи для регулирования прохода судов через Ормузский пролив.
По его словам, в ходе переговоров также завершено согласование документа о разблокировке иранских замороженных активов на сумму 12 миллиардов долларов. Подробности он не сообщил.