ԱՄՆ նախագահին բանագնացը յայտարարած է, որ առաջիկայ օրերուն Գրենլանդիան կրնայ դառնալ ԱՄՆ 51-րդ նահանգը
23-06-2026 16:36:19 | ԱՄՆ | Քաղաքականութիւն
1lurer.am Դոնալդ Թրամփի բանագնաց Ջեֆ Լենդրին յայտարարած է, որ առաջիկայում Գրենլանդիան կրնայ դառնալ ԱՄՆ 51-րդ նահանգը:
ԱՄՆ նախագահը բազմիցս յայտարարած է Գրենլանդիայի ռազմավարական նշանակութեան մասին՝ չբացառելով, որ Միացեալ Նահանգները կրնայ գրավել կղզին, որ Դանիայի Թագաւորութեան մաս է: Ըստ ամերիկեան կողմի՝ Չինաստանը եւ Ռուսաստան կը փորձեն մեծացնել տարածաշրջանին ազդեցութիւնը:
Գրենլանդիայից արձագանքած են. «Մեր հողերի ապագան կ'որոշուի հոս՝ Գրենլանդիայում, եւ մենք դա ըսած ենք հենց սկզբից: Չենք ցանկացած լինել ո՛չ ամերիկացիներ, ո՛չ դանիացիներ: Մենք գրենլանդացիներ ենք», - յայտարարած է կղզու արտգործնախարարը։
Նրա խօսքով՝ Վաշինգտոնէն հնչող յայտարարութիւնները ոչ ոքի արդէն չեն զարմացներ, սակայն դա անհարգալից վերաբերմունքի դրսեւորում է Գրենլանդիայի ժողովուրդին եւ ամբողջ թագաւորութեան նկատմամբ:

Посол президента США заявил, что в ближайшее время Гренландия может стать 51-м штатом США.
1lurer.am Посланник Дональда Трампа Джефф Лендри заявил, что в ближайшее время Гренландия может стать 51-м штатом США:
Президент США многократно заявлял о стратегическом значении Гренландии, не исключая, что Соединенные Штаты могут захватить остров, который является частью Королевства Дания. По словам американской стороны, Китай и Россия пытаются увеличить свое влияние в регионе:
Из Гренландии поступил ответ: «Будущее нашей земли будет определено здесь, в Гренландии, и мы говорили об этом с самого начала. Мы не хотим быть ни американцами, ни датчанами. Мы гренландцы», - заявил министр иностранных дел острова.
По его словам, заявления из Вашингтона уже никого не удивляют, однако это проявление неуважительного отношения к народу Гренландии и ко всему королевству: