Խորհրդի նախագահը հայ մասնագետներու, գիտութիւններու դոկտոր,
Այս պահին գիտութիւնը եւ ակադեմիան Հայաստանի կը կառավարուին Սորոսի կանոններով, որոնք ուղղուած են գիտութեան սպանութեան: Որպէսզի ճշդապէս ապացուցենք այս, բավական է նշել, որ մեծ մաթեմատիկոս Ս. Մերգելեանը գնահատուած է կառավարութեան (նախարարութեան եւ Կոմիտէի) առաջարկած կանոններով, որպէս լաբորանտ: Այս անպատասխանատու է: Կառավարութիւնը (նախարարութիւնը եւ Կոմիտէ) տեղեկացուած են ինձմէ նման ահաւոր իրավիճակին մասին, եւ ոչ ոք չի ձեռնարկած որեւէ քայլ այս իրավիճակը շտկելու համար (տես իմ յօդուածը “Անհեթեթ հանցագործութիւն մը գիտութեան մէջ Հայաստանի”, https://nt.am/ru/news/355938/  )
1. Միակ ճիշտ չափանիշը բարձր դասի գիտնականներու համար:
Միակ եւ գլխաւոր չափանիշը բարձր դասի գիտնականներու համար այն է, որ այլ գիտնականներ միջազգային մակարդակի կը յայտարարեն պաշտոնական գիտական գրականութեան մէջ, որ այս գիտնականը ստացած է բացառիկ արդյունք, կամ ստեղծած է նոր ուղղութիւն, կամ, որ շատ աւելի լավ է, ստեղծած է նոր տեսութիւն:
(Տես իմ յօդուածը https://nt.am/ru/news/355938/  )
Նշեցէք, որ բոլոր մեծ կամ բացառիկ գիտական մրցանակները աշխարհում
տրվում են հենց վերոնշեալ հիման վրայ
միակ եւ գլխաւոր չափանիշը բարձր դասի գիտնականներու համար
Նշեցէք, որ հազարաւոր հրապարակումներ լավ ամսագրերում անգամ մօտաւորապէս չեն հասնում նշուած չափանիշին: Այդ է, նշուած “Միակ եւ գլխաւոր չափանիշը բարձր դասի գիտնականներու համար”, հազար անգամ աւելի կարեւոր է քան որեւէ այլ չափանիշներ: Մէկ անգամ եւս կրկնենք, այս չափանիշը ամբողջովինIgnored է մեզ մոտ!
1. Ամբողջական անտեսում նշուած գլխաւոր չափանիշին Հայաստանում:
Հայաստան՝ երկիր, ուր ամբողջովինIgnored է միակ եւ գլխաւոր չափանիշը բարձր դասի գիտնականներու համար:  Հայաստանում չկայ ոչ մէկ գիտնական, որու դասակարգումը (ռեյտինգը) որոշուած (կայացուած) ըլլայ նշուած միակ եւ գլխաւոր չափանիշով:
Այս կը նշանակէ, որ Հայաստանում չկայ ոչ մէկ գիտնական
հիմնաւորուած ռացիոնալ դասակարգումով:
1. Աբսուրդը գոյութեան Ակադեմիայի գիտութիւններու Հայաստանի:
Նախախորհուրդը Ակադեմիան գիտութիւններու պէտք է ներառէ բարձր դասի գիտնականներ (դասի, ռեյտինգի): Իսկ այդպիսիք կրնան որոշուիլ միայն նշուած միակ եւ գլխաւոր չափանիշով: Բայց (տես կէտ 3) ոչ մէկ հայ գիտնական չունի ռեյտինգ, որ նման կերպ հաստատուած ըլլայ: Այսպիսով, Ակադեմիայի գոյութիւնը Հայաստանի, ուր համախմբուած են գիտնականներ առանց ճիշտ հաստատուած ռեյտինգներու, աբսուրդ է!
Այս մասին ես գրել եմ բազմիցս եւ տարիներ շարունակ, բայց ոչ ոք իշխանութեան կամ ինքն Ակադեմիայի մէջ ոչ մի կերպ չի արձագանգած:
1. Աբսուրդը ընտրութիւններու Ակադեմիայի գիտութիւններու Հայաստանի:
Քանի որ ակադեմիան աբսուրդ է, ապա ընտրութիւնները մէջ անշուշտ աբսուրդ են: Բայց այստեղ մենք գործ ունենք ոչ մէկ աբսուրդի, այլ աբսուրդներու շերտաւորումի հետ: Պատճառը այն է, որ կառավարութիւնը ներկայացուցած է չափանիշներ այն անձանց համար, որոնք պիտի ընտրվեն նոր ակադեմիկոսներ: Սակայն, կը պարզուի, որ գերակշիռ մեծամասնութիւնը ակադեմիկոսներ չունեն նման տվյալներ: Ստացուում է, որ ապագայ ակադեմիկոսները, որոնք ունեն որոշակի գիտական արժանիքներ, պիտի ընտրուին գործող ակադեմիկոսներու կողմէ, որոնք չունեն նման արժանիքներ: Հետաքրքիր է, որ “ԻՄԻԿ”-պաշտոնեան հնարած է նման կանոնները!? Մյուս կողմից, նման “ԻՄԻԿ”-պաշտոնեաները ոչ մէկ բառով չեն խօսում “միակ եւ գլխաւոր չափանիշի” մասին:
1. Ֆալսիֆիկացիաներ գիտութեան մէջ, որոնք կապուած են գիտնականներու գնահատումներով:
Հաւանաբար, ամենամեծ ֆալսիֆիկատորը գիտութեան Հայաստանի եղած է ակադեմիկոս Մխիթար Ջրբաշեան: Նա ինքն գրել է իր աշխատանքները որպէս տեսութիւններ:
Ես պնդում եմ. ոչ ոք (Մխիթար Ջրբաշեանի խմբից դուրս) երբեք չի դրել «Մխիթար Ջրբաշեանի աշխատանքներ» բառերը «տեսութիւն, դասական, հիմնարար» բառերու կողքին:
Շատ տարիներ ես գրել եմ նման վարքագծի անթույլատրելիութեան մասին; բացատրել եմ, որ այս մասին կարելի է խօսել միայն այն ժամանակ, երբ այլ գիտնականներ միջազգային մակարդակի կը յայտարարենպաշտոնական գիտական գրականութեան մէջ, որ այս գիտնականը ստացած է բացառիկ արդյունք, կամ ստեղծած է նոր ուղղութիւն, կամ, որ շատ աւելի լավ է, ստեղծած է նոր տեսութիւն:
Մինչդեռ իմ բազմաթիւ հրապարակումները գլխաւոր չափանիշի համար գիտնականներու ունեցան շատ բացասական հետեւանքներ: Շատերը ցանկացան ունենալ իրենց սեփական տեսութիւնները: Բայց քանի որ նմաններ չկային (Աստուած չի տուել, իսկ այլ գիտնականներ չեն նշած նման բան), նրանք սկսեցին գրել նման մտքեր իրենց աշխատանքներու եւ անհրաժեշտ անձանց աշխատանքներու մասին:
Ունեմ մեծ շրջանակ ընկերներու եւ գործընկերներու, որոնց հետ ես տեղեկութիւն փոխանակում եմ: Պարզուեցաւ, որ մի շարք գիտութիւններու մէջ այսօր կան գիտնականներ, որոնք յայտարարում են իրենց տեսութիւնները: Երբ խնդրում ես նրանց ներկայացնել որեւէ տեղեկութիւն, որը գրուած է ուրիշներու կողմից այս մասին, նրանք ոչինչ չեն ներկայացնում (ներկայացնելը ոչինչ չունեն!) եւ, անմիջապէս սկսում են թշնամանք քեզ հետ:
Այստեղ ես կկանգնեմ նման դրսեւորումներին մաթեմատիկայի մէջ; սա իմ ոլորտն է:
Այստեղ հատկապես աչքի են ընկել Ռ. Արամեան, Ա. Ջրբաշեան եւ Բ. Նափետեան, որոնք ոչ միայն գրում են տեսութիւններու մասին, այլեւ կպցնում են “գերազանցութեան” պիտակներ աներեւակայելի անբարոյականութեամբ:
Խորհուրդ բոլորին, ովքեր հանդիպում են նման անբարոյականութեան. խնդրեք ներկայացնել ապացույցներ նման տեսութիւններու գոյութեան; ապացույցներ, որոնք նշուած են այլ հայտնի գիտնականներու կողմից:
Այսպիսով, գիտութիւնը Հայաստանի գտնվում է ողբալի վիճակում: աբսուրդային չափանիշներ գիտութեան մէջ (որպէս հետեւանք աբսուրդային ակադեմիա եւ աբսուրդային ընտրութիւններ); կորցրած են ամոթ եւ совесть գիտնականներ:
Գլխաւոր եզրակացութիւն գիտնականներու համար.
Ակադեմիայում պէտք չէ նոր աբսուրդային ընտրութիւններ կազմակերպել, այլ պէտք է ձեւաւորել նոր ակադեմիա, ուր ակադեմիկոսներ պիտի դառնան միայն նրանք, ովքեր ունեն լավ հաստատուած այլ հայտնի գիտնականներու կողմից տեղեկութիւններ, որ նա ստացած է բացառիկ արդյունք, կամ ստեղծած է նոր ուղղութիւն, կամ, որ շատ աւելի լավ է, ստեղծած է նոր տեսութիւն: Այսպիսի կատեգորիայի մէջ կարելի է դասել անձանց, որոնք ունեն լավ հաստատուած տեղեկութիւններ ստանալու մեծ միջազգային մրցանակներ, միջազգային գիտական գործունէութեան մեծ նշանակութիւն:
Հետաքրքիր է, որ գործող օրենսդրութիւններում բացակայում են չափանիշներ տեխնոլոգիաների, հնարագործութիւնների եւ այլ կիրառական ասպեկտների հեղինակների գնահատման համար: Օգտագործելով վերոնշեալ սխեման, ներկայացնում ենք բանաձեւը նման հեղինակների համար:
Գլխաւոր եզրակացութիւն տեխնոլոգներու համար.
Ակադեմիկոսներ կարող են դառնալ միայն նրանք, ովքեր ունեն լավ հաստատուած այլ հայտնի մասնագետներու կողմից տեղեկութիւններ, որ նա ստեղծած է բացառիկ տեխնոլոգիա կամ հնարագործութիւն: Այսպիսի կատեգորիայի մէջ կարելի է դասել անձանց, որոնք ունեն լավ հաստատուած տեղեկութիւններ ստանալու մեծ միջազգային մրցանակներ իրենց տեխնոլոգիաների կամ հնարագործութիւնների համար:

13-07-2026 15:47 Новости науки и технологии
В настоящее время наука и академия Армении управляются соросовскими правилами, направленными на убийство науки. Чтобы четко доказать это достаточно отметить, что великий математик С. Мергелян оценивается правилами, предложенными правительством (министерством и Комитетом) как лаборант. Это умопомрачительно! Правительство (министерство и Комитет) были информированы мною о подобной чудовищной ситуации, и никто не предпринял никаких шагов для исправления подобной ситуации (смотри мою статью “О чудовищном преступлении в науке Армении”, https://nt.am/ru/news/355938/  )
1. О единственном правильном критерии для ученых высоко разряда (класса).
Единственным и главным критерием для ученых высокого разряда является то,что другие ученые с мировым уровнем заявляютв официальной научной литературе, что данный ученый получил выдающийся результат, или создал новое направление, или, что намного лучше, создал новую теорию.
(Смотри мою статью https://nt.am/ru/news/355938/  )
Заметьте, что все большие или выдающиеся научные премии в мире
выдаются именно на основе отмеченного выше
единственного и главного критерия для ученых высокого разряда
Заметьте, что тысячи публикаций в хороших журналах даже близко не приходят к отмеченному критерию. То есть отмеченный “Единственный и главный критерий для ученых высокого разряда”, в тысячи раз важнее любых других критериев. Еще раз повторим, этот критерий полностью игнорируется у нас!
1. Полное игнорирование отмеченного главного критерия в Армении.
Армения – страна, где полностью игнорируется единственный и главный критерий для ученых высокого разряда.  В Армении нет ни одного ученого рейтинг которого был бы определен (установлен) посредством отмеченного единственного и главного критерия.
Это значит, что в Aрмении нет ни одного ученого
с установленным разумно рейтингом.
1. Абсурдность существования Академии наук Армении.
По определению Академия Наук должна включать ученых высокого разряда (класса, рейтинга). А таковые могут быть определены только через отмеченный единственный и главный критерий. Но (смотри пункт 3) ни один армянский ученый не имеет рейтинг установленный подобным образом. Таким образом существование Академии Наук Армении, где собраны ученые без установленных правильно рейтингов является абсурдом!
Об этом я писал множество раз и на протяжении многих лет, но никто во власти или самой Академии никак не отреагировал.
1. Абсурдность проведения выборов в Академии наук Армении.
Раз академия абсурдна то выборы в ней автоматически абсурдны. Но здесь мы имеем дело не с одним абсурдом, а с наслоением абсурдов. Дело в том, что правительство представило критерии для тех, кто будет выбран в новые академики. Однако, оказывается, что подавляющее большинство академиков не обладают подобными данными. Получается, что будущих академиков, обладающих определёнными научными заслугами, будут выбирать действующие академики, не обладающие подобными заслугами. Интересно какой “УМНИК”-чиновник придумал подобные правила!? С другой стороны, подобные “УМНИКИ”-чиновники ни словом не заикаются о “единственном и главном критерии”.
1. Фальсификации в науке, связанные с оценками ученых.
Наверное, крупнейшим фальсификатором науки Армении был академик Мхитар Джрбашян. Он сам писал о своих работах как о теориях.
Я утверждаю: никто (вне группы Мхитара Джрбашяна) никогда не ставил слова «работы Мхитара Джрбашяна» рядом со словами «теория, классика, фундаментальное».
Много лет я писал о недопустимости подобного поведения; объяснял, что об этом можно говорить только тогда, когда другие ученые с мировым уровнем заявляютв официальной научной литературе, что данный ученый получил выдающийся результат, или создал новое направление, или, что намного лучше, создал новую теорию.
Между тем мои многочисленные публикации о главном критерии для ученых возымели очень негативные следствия. Многие захотели иметь свои собственные теории. Но поскольку таковых не было (Бог не дал, а другие ученые не отметили ничего подобного), они сами начали писать подобные измышления о своих работах и работах нужных им людей.
У меня большой круг друзей и коллег, с которыми я обмениваюсь информацией. Оказывается, что в ряде наук находятся сегодня ученые, заявляющие о своих теориях. Когда просишь их представить какую-либо информацию написанную другими об этом они ничего не представляют (представить то нечего!) и, сразу начинают вражду с тобой.
Здесь я остановлюсь на подобных проявлениях в математике; это моя сфера.
Здесь особенно отличились Р. Арамян, А. Джрбашян и Б. Наапетян, которые не просто пишут о теориях, но навешивают ярлыки “превосходства” с неимоверным бесстыдством.
Совет всем, кто сталкивается с подобным бесстыдством: просите представить доказательства существования подобных теорий; доказательства, отмеченные другими известными учеными.
Таким образом наука Армении находится в плачевном состоянии: абсурные критерии в науке (как следствие абсурдная академия и абсурдные выборы); потерявшие стыд и совесть ученые.
Главный выводдля ученых.
В Академии нужно не новые абсурдные выборы организовывать, а нужно формировать новую академию, где академиками станут только те, кто имеет хорошо подтвержденные другими известными учеными данные о том, что он получил выдающийся результат, или создал новое направление, или, что намного лучше, создал новую теорию. К подобной категории можно приписать людей, которые имеют хорошо подтверждённые данные о получении больших международных премий, о включении в международную научную активность большой значимости.
Кстати, в действующих законодательствах отсутствуют критерии для оценки авторов технологий, изобретений и других прикладных аспектов. Пользуясь приведенной выше схемой, приводим формулировку для подобных авторов.
Главный вывод для технологов.
Академиками могут стать только те, кто имеет хорошо подтвержденные другими известными специалистами данные о том, что он создал выдающуюся технологию или изобретение. К подобной категории можно приписать людей, которые имеют хорошо подтверждённые данные о получении больших международных премий за свои технологии или изобретения.