ՄԱԿ-ի անունէն կը ցանկամ վստահեցնել Ձեզ, Կառավարութեան եւ Հայաստանի ժողովուրդին մեր շարունակական աջակցության հարցում. Գուտերեշը՝ Փաշինեանին
06-08-2026 19:13 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՄԱԿ-ի գլխաւոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը շնորհաւորական ուղերձ կը հղէ Նիկոլ Փաշինեանին ՀՀ վարչապետի պաշտօնին վերանշանակուելու առիթով։
Շնորհաւորական ուղերձին ասուած է.
«Ձերդ Գերազանցութիւն,
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ շնորհաւորանքները հղել Ձեզ ՀՀ վարչապետի պաշտօնին վերանշանակուելու առիթով՝ միաժամանակ մաղթելով յաջողութիւններ պաշտօնավարման ընթացքին։
Հայաստանը Միաւորուած Ազգերի Կազմակերպութեան կարեւոր գործընկեր է մեր ընդհանուր նպատակներուն հասնելու գործին, որոնք կենտրոնացած են «Կայուն զարգացման 2030 թուականի օրակարգի» շուրջ։
Վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդութեամբ Հայաստանի Կառավարութիւնը կ'շարունակի կառուցողական դեր խաղալ ժողովրդավարական ինստիտուտներու ամրապնդման, կլիմայի փոփոխութեան դէմ պայքարի գործողութիւններու արագացման, գենդերային հավասարութեան, մարդու իրաւունքներու եւ տարածաշրջանային խաղաղութեան ու անվտանգութեան առաջխաղացման գործին։ Օգտուելով այս հնարաւորութենէն՝ խրախուսում եմ Ձեր Կառավարութիւնը կրկնապատկել ջանքերը կանանց քաղաքական մասնակցութեան, այդ թվում՝ Կառավարութեան մէջ եւ բարձրաստիճան պաշտօններու գենդերային հավասարութեան հասնելու հարցին։
ՄԱԿ-ի անունով կը ցանկամ վստահեցնել Ձեզ, Կառավարութեան եւ Հայաստանի ժողովրդին մեր շարունակական աջակցության հարցին։

On behalf of the UN, I would like to assure you, the Government, and the people of Armenia of our continued support. Guterres to Pashinyan
06-08-2026 19:13 Armenia Press release
The UN Secretary-General Antonio Guterres has sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on the occasion of his reappointment as Prime Minister of Armenia.
The congratulatory message states:
I would like to extend my sincere congratulations to you on the occasion of your reappointment as Prime Minister of Armenia, while also wishing you success during your term in office.
Armenia is an important partner of the United Nations in achieving our common goals, which are centered around the «2030 Agenda for Sustainable Development».
I am confident that under your leadership, the Government of Armenia will continue to play a constructive role in strengthening democratic institutions, accelerating actions to combat climate change, promoting gender equality, human rights, and advancing regional peace and security. Taking this opportunity, I encourage your Government to double its efforts to enhance women's political participation, including achieving gender equality in the Government and in senior positions.
On behalf of the UN, I would like to assure you, the Government, and the people of Armenia of our continued support.