ՀՀ ՆՈՐ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹԵԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ 21-ՐԴ ԴԱՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹԵԱՆ<br /> ԲՆՈՒԹԱԳԻՐ ՉԻ ՈՒՆԵՆԱՅ,- ԿԱՐԾՈՒՄ Է ՏՆՏԵՍԱԳԷՏ ԷԴՈՒԱՐԴ ԱՂԱՋԱՆՈՎԸ<br />
ՀՀ ՆՈՐ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹԵԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ 21-ՐԴ ԴԱՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹԵԱՆ
ԲՆՈՒԹԱԳԻՐ ՉԻ ՈՒՆԵՆԱՅ,- ԿԱՐԾՈՒՄ Է ՏՆՏԵՍԱԳԷՏ ԷԴՈՒԱՐԴ ԱՂԱՋԱՆՈՎԸ
• 01-05-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ նոր կառավարութեան ծրագիրը 21 դարի տնտեսութեան բնութագիր չի ունենայ, քանի որ այնտեղ առաջնային տեղը տրուած է հանքարդյունաբերությանը եւ լեռնային մետալուրգիային: Նման կարծիք մայիսի 1-ի ասուլիսում յայտնեց տնտեսագէտ Էդուարդ Աղաջանովը: Նա նշեց, որ միջազգային փորձագէտների դիտարկումների համաձայն Հայաստանը դառնալու է կամ մարգինալ, կամ մրցունակ երկիր: Վերջինիս հասնելու համար, ըստ տնտեսագետի, պէտք է դասական, աւանդական տնտեսական կացութաձեւից անցում կատարել դէպի ինովացիոն տնտեսական կացութաձեւի: Է.Աղաջանովի խօսքերով, Հայաստանի նախագահը եւ վարչապետը ընդհանրապես գաղափար չունեն երկրի իրական վիճակի մասին: Իսկ նման վիճակում, ըստ նրա, անհեթեթութիւն է խօսել երկրի զարգացման, տարածաշրջանում ֆինանսական, կրթական, առողջապահական կենտրոն դառնալու մասին: «Մեր իշխանութիւնները շատ են սիրում հեքիաթներ: Չգիտեն, որ դրան հասնելու համար ոչ թէ միլիոններ, այլ միլիարդներ պէտք է ծախսուեն»,- ասաց տնտեսագէտը: Նրա խօսքերով, անիրատեսական է խօսել նման բաների մասին այն դէպքում, երբ երկրում գոյութիւն չունի ֆոնդային շուկայ, բանկային համակարգ: «Ե՞րբ են մեր իշխանութիւնները լրջանալու, ե՞րբ են լուրջ նայելու այս սարսափելի իրավիճակին. ընկել է երկրի մրցունակությունը, արտահանման բաժինը ՀՆԱ-ի մէջ իջել է սարսափելի ցածր թուի` 12,5%-ի, ինչը Հայաստանը երբեք չի ունեցել»,- ասաց Է.Աղաջանովը: Տնտեսագէտը նշեց նաեւ, որ Հայաստանի բիւջէի հարկային մուտքերի 51,2%-ը կազմում է աւելացուած արժէքի հարկը (ԱԱՀ): Մինչդեռ, ըստ նրա, 11 տարի առաջ ԱԱՀ-ն կազմում էր հարկային մուտքերի ընդամէնը 30%-ը: Բացի այդ, նրա խօսքերով, այսօր 1996թ.-ի համեմատ հարկային մուտքերի ընդհանուր ծաւալում նուազել է եկամտահարկի եւ շահութահարկի բաժինը: «Որեւէ երկրում այդպիսի բան չկայ: Պէտք է լիներ հակառակը: Դա նշանակում է, որ եթէ 1996թ.-ին հարկային բեռը հիմնականում բիզնեսի վրայ էր, ապա հիմա այն ժողովրդի վրայ է, քանի որ ԱԱՀ-ն վճարում է սպառողը»,- ասաց Է.Աղաջանովը: Օրինակ, ըստ նրա, փաստորեն Հայաստանի բնակչութիւնը հաց գնելուց պետութեանը որպէս ԱԱՀ աւելի շատ փող է մուծում, քան բոլոր գործարարները միասին վերցուած` շահութահարկ:

PROGRAM OF NEW GOVERNMENT WILL NOT HAVE DESCRIPTION OF<br /> 21st CENTURY'S ECONOMY, ECONOMIST EDWARD AGHAJANOV SAYS <br />
PROGRAM OF NEW GOVERNMENT WILL NOT HAVE DESCRIPTION OF
21st CENTURY'S ECONOMY, ECONOMIST EDWARD AGHAJANOV SAYS
• 01-05-2008 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 1, NOYAN TAPAN. The program of the new Armenian government will not have a description of 21st century's economy, as this program gives priority to mining industry and metallurgy, economist Edward Aghajanov said at the May 1 press conference. By observations of international experts, Armenia will become either marginal or competitive country. In order to achieve the latter, according to E. Aghajanov, a shift should be made from the traditional mode of economy to an innovation economic mode. He said that the president and prime minister of Armenia have no idea about the real state of the country, while in this case it is no use speaking about the country's development and creating a financial, educational, health center in the region. "Our authorities are fond of fairy tales. They are not aware that billions rather than millions must be spent to achieve it," the economist said. In his words, it is unrealistic to speak about such things when there is no stock exchange and banking system in the country. "When will our authorities become sober and take a serious approach to this terrible situation: the competitiveness of the country has fallen, the share of exports in GDP has declined to a terribly low level - 12.5%, which has never happened in Armenia before," he said. He pointed out that VAT makes up 51.2% of tax revenues of the Armenian state budget. Whereas, 11 years ago VAT made up only 30% of tax revenues. Besides, the share of income and profit taxes in the total amount of tax revenues has declined as compared with 1996. "There is no such thing in any country. The opposite has to happen. It means that in 1996, the tax burden was mainly on business, whereas now it lies on people as it is the consumer who pays VAT," E. Aghajanov said. According to him, when buying bread, the Armenian population in fact pays more money as VAT to the state than all the businessmen taken together pay profit taxes.