ՀՀ ԿԲ-Ի «Բ-» ԵՎ ԱՒԵԼԻ ԲԱՐՁՐ ՎԱՐԿԱՆԻՇ ՈՒՆԵՑՈՂ<br /> ԸՆԿԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԻ ՖԻՆՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՊԷՏՔ Է ՀԱՍՏԱՏՈՒԵՆ ՄԻԱՅՆ<br /> «ՄԵԾ ՎԵՑՆԵԱԿԻ» ՄԷՋ ՄՏՆՈՂ ԱՈՒԴԻՏՈՐՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ<br />
ՀՀ ԿԲ-Ի «Բ-» ԵՎ ԱՒԵԼԻ ԲԱՐՁՐ ՎԱՐԿԱՆԻՇ ՈՒՆԵՑՈՂ
ԸՆԿԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԻ ՖԻՆՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՊԷՏՔ Է ՀԱՍՏԱՏՈՒԵՆ ՄԻԱՅՆ
«ՄԵԾ ՎԵՑՆԵԱԿԻ» ՄԷՋ ՄՏՆՈՂ ԱՈՒԴԻՏՈՐՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ
• 27-03-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2006թ.-ի ապրիլի 14-ի թիւ 1/253 Լ որոշմամբ հաստատուած «Հայաստանի Հանրապետութեան Կենտրոնական բանկի կողմից առեւտրային կազմակերպութիւնների վարկանշման կարգում» այս տարուայ մարտի 25-ին կատարուել են լրացումներ: Ըստ ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայութեան, այսուհետեւ այն կազմակերպութիւնները, որոնք դիմելու են վարկանշման, պէտք է ՀՀ Կենտրոնական բանկ ներկայացնեն նաեւ վերջին հաշուետու տարուայ` անկախ աուդիտորական կազմակերպութեան կողմից հաստատուած, ֆինանսական հաշուտւութիւնները: Այն կազմակերպութիւնները, որոնք ունեն «Բ-» եւ դրանից բարձր վարկանիշ, այսուհետ պէտք է ԿԲ ներկայացնեն 2008թ.-ի եւ յաջորդող տարիների ֆինանսական հաշուտւութիւնները, որոնք պէտք է 2008թ.-ի յուլիսի 1-ից յետոյ հաստատուած լինեն «մեծ վեցնեակի»-ի (տես [ http://en.wikipedia.org/wiki/Big-Four-auditors#2007-Performance-Analysis ] ) մէջ մտնող անկախ աուդիտորական կազմակերպութեան կամ նրա անդամ հանդիսացող կազմակերպութեան կողմից: Ընդ որում, մինչ հաստատուած ֆինանսական հաշվետվությունների ներկայացումն անհրաժեշտ է մինչեւ 2009թ.-ի յունվարի 31-ը ԿԲ ներկայացնել 2008թ.-ի ֆինանսական հաշվետվությունների անկախ աուդիտ իրականացնելու պայմանավորվածությունը հաստատող փաստաթուղթ: Նշենք, որ աուդիտորների «մեծ վեցնյակ»-ի մէջ են մտնում «PricewaterhouseCoopers», «Ernst & Young», KPMG, «Grant Thornton International», «Deloitte Touche» Tohmatsu» եւ «BDO International» ընկերութիւնները: Դրանցից միայն վերջին երկուսը առայժմ չեն աշխատում Հայաստանում:

FINANCIAL REPORTS OF COMPANIES WITH CBA RATING OF "B" AND<br /> HIGHER HAVE TO BE APPROVED ONLY BY AUDITORS OF "BIG SIX"<br /> HIGHER HAVE TO BE APPROVED ONLY BY AUDITORS OF "BIG SIX"
FINANCIAL REPORTS OF COMPANIES WITH CBA RATING OF "B" AND
HIGHER HAVE TO BE APPROVED ONLY BY AUDITORS OF "BIG SIX"
• 27-03-2008 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 27, NOYAN TAPAN. Amendments were made on March 25, 2008 to the Order of Rating of Commercial Organizations by the Central Bank of Armenia (CBA) approved by the CBA chairman's decision No 1/253 L of April 14, 2006. According to the CBA press service, henceforth the organizations which apply for receiving a rating have to submit to the CBA their financial reports of the last reporting year, which have been approved by an independent audit organization. Those organizations that have a rating of "B" and higher, henceforth will have to submit to the CBA their financial reports of 2008 and following years, which shall be approved, from July 1, 2008, by an independent audit organization making part of "Big Six" (see http://en.wikipedia.org/wiki/Big-Four-auditors#2007-Performance-Analysis]) or an organization - member of such an audit organization. Prior to submitting a financial report, it is necessary to submit a document, which confirms the agreement on conducting an independent audit of 2008 financial reports, to the CBA until January 31, 2009. The "Big Six" of auditors is composed of PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG, Grant Thornton International, "Deloitte Touche" Tohmatsu and BDO International companies. Only the last two of the indicated companies currently do not operate in Armenia.