ՄԻՆՉԵՒ 2009 Թ.-Ը ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ ԱՆՇԱՐԺ ԳՈՅՔԻ<br /> ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹԵԱՆ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ՃԱՆԱՉՄԱՆ<br /> ՎԵՐԱԿԱՆԳՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ<br />
ՄԻՆՉԵՒ 2009 Թ.-Ը ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ ԱՆՇԱՐԺ ԳՈՅՔԻ
ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹԵԱՆ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ՃԱՆԱՉՄԱՆ
ՎԵՐԱԿԱՆԳՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ
• 11-02-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՈՒԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ներկայումս Երեւանում իրականացւում է անշարժ գոյքի նկատմամբ քաղաքացիների սեփականութեան իրաւունքների ճանաչման-վերականգման ծրագիր: Ինչպէս փետրուարի 11-ի ասուլիսում նշեց Երեւանի քաղաքապետ Երուանդ Զախարյանը, ծրագիրը հնարաւորութիւն կտայ ճանաչել քաղաքացիների կողմից տասնեակ տարիներ օգտագործվող անշարժ գոյքի նկատմամբ նրանց իրաւունքները: Քաղաքապետը նշեց, որ մի շարք իրացման գօտիներում այդ աշխատանքները սկսուել են դեռեւս 2007թ.-ին: Սեփականութեան իրաւունքների վերականգնման աշխատանքների վերջնաժամկետը 2009թ.-ի դեկտեմբերն է: Ըստ ծրագրի, 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում սեփականութեան իրենց իրաւունքը կը վերականգնեն Աւան, Նորք-Մարաշ համայնքների բնակիչները, երկրորդ եռամսյակում` Կենտրոն համայնքի, երրորդ եռամսյակում` Շենգաւիթի (մասնաւորապէս` Ներքին Չարբախ եւ Նորագավիթ գիւղերի, Աէրացիա թաղամասի), չորրորդ եռամսյակում` Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի (Շերամի փողոց, Յաղթանակ գիւղ, Ախպարաշեն, Նոյ եւ Մուշ թաղամասեր) բնակիչները: 2009թ.-ին այդ աշխատանքները կիրականացուեն Էրեբունի, Աջափնեակ, Դաւթաշէն, Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն եւ Նուբարաշէն համայնքներում: Ոչ իրացման գօտիներում սեփականութեան իրենց իրաւունքը կը վերականգնեն 10 հազար քաղաքացիներ: Ե.Զախարյանը յայտնեց, որ առաջիկայ երկու տարում իրացուելու են նաեւ հետեւեալ տարածքները` Կրկեսին, Գինու գործարանին, Հանրապետական մարզադաշտին, Ճարտարագիտական համալսարանին, Մաշտոցի պողոտայում գտնուող շուկային հարող տարածքները, Ֆիրդուսի, Կոնդ եւ Կոզեռն թաղամասերը: Ընդհանուր առմամբ, ըստ քաղաքապետի, իրացման աշխատանքներ կիրականացուեն 23 տարածքներում:

PROGRAM ON RESTORATION-RECOGNITION OF CITIZENS' RIGHTS OF<br /> REAL ESTATE OWNERSHIP TO BE IMPLEMENTED IN YEREVAN BY 2009<br />
PROGRAM ON RESTORATION-RECOGNITION OF CITIZENS' RIGHTS OF
REAL ESTATE OWNERSHIP TO BE IMPLEMENTED IN YEREVAN BY 2009
• 11-02-2008 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, FEBRUARY 11, NOYAN TAPAN. A program on restoration-recognition of citizens' rights of real estate ownership is being implemented in Yerevan. The mayor of Yerevan Yervand Zakarian said at the February 11 press conference that the program is aimed at recognizing citizens' rights of real estate they have used for decades. According to the mayor, this work in several development zones started as early as last year. The deadline for restoration of property rights is December 2009. Under the program, property rights of Yerevan residents will be restored in 2008 in the following way: the first quarter of 2008 - rights will be restored for residents of Avan and Nork-Marash communities, the second quarter - rights of residents of Kentron community, the third quarter - rights of residents of Shengavit community, the fourth quarter - rights of residents of Malatia-Sebastia community. In 2009, this work will be done in Erebuni, Ajapniak, Davitashen, Arabkir, Kanaker-Zeytun and Nubarashen communities. 10 thousand citizens of non-development zones will restore their rights. Y. Zakarian said that the areas adjacent to Circus, Wine Plant, Republican Stadium, Engineering University and the market in Mashtots Avenue, as well as Fidousi, Kond and Kozern districts will be developed within the next two years. As a whole, according to the mayor, urban development work will be done in 23 areas.