ՄԻՆՉԵՒ 2009 Թ.-Ը ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ ԱՆՇԱՐԺ ԳՈՅՔԻ<br /> ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹԵԱՆ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ՃԱՆԱՉՄԱՆ<br /> ՎԵՐԱԿԱՆԳՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ<br />
ՄԻՆՉԵՒ 2009 Թ.-Ը ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ ԱՆՇԱՐԺ ԳՈՅՔԻ
ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹԵԱՆ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ՃԱՆԱՉՄԱՆ
ՎԵՐԱԿԱՆԳՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ
• 11-02-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՈՒԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ներկայումս Երեւանում իրականացւում է անշարժ գոյքի նկատմամբ քաղաքացիների սեփականութեան իրաւունքների ճանաչման-վերականգման ծրագիր: Ինչպէս փետրուարի 11-ի ասուլիսում նշեց Երեւանի քաղաքապետ Երուանդ Զախարյանը, ծրագիրը հնարաւորութիւն կտայ ճանաչել քաղաքացիների կողմից տասնեակ տարիներ օգտագործվող անշարժ գոյքի նկատմամբ նրանց իրաւունքները: Քաղաքապետը նշեց, որ մի շարք իրացման գօտիներում այդ աշխատանքները սկսուել են դեռեւս 2007թ.-ին: Սեփականութեան իրաւունքների վերականգնման աշխատանքների վերջնաժամկետը 2009թ.-ի դեկտեմբերն է: Ըստ ծրագրի, 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում սեփականութեան իրենց իրաւունքը կը վերականգնեն Աւան, Նորք-Մարաշ համայնքների բնակիչները, երկրորդ եռամսյակում` Կենտրոն համայնքի, երրորդ եռամսյակում` Շենգաւիթի (մասնաւորապէս` Ներքին Չարբախ եւ Նորագավիթ գիւղերի, Աէրացիա թաղամասի), չորրորդ եռամսյակում` Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի (Շերամի փողոց, Յաղթանակ գիւղ, Ախպարաշեն, Նոյ եւ Մուշ թաղամասեր) բնակիչները: 2009թ.-ին այդ աշխատանքները կիրականացուեն Էրեբունի, Աջափնեակ, Դաւթաշէն, Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն եւ Նուբարաշէն համայնքներում: Ոչ իրացման գօտիներում սեփականութեան իրենց իրաւունքը կը վերականգնեն 10 հազար քաղաքացիներ: Ե.Զախարյանը յայտնեց, որ առաջիկայ երկու տարում իրացուելու են նաեւ հետեւեալ տարածքները` Կրկեսին, Գինու գործարանին, Հանրապետական մարզադաշտին, Ճարտարագիտական համալսարանին, Մաշտոցի պողոտայում գտնուող շուկային հարող տարածքները, Ֆիրդուսի, Կոնդ եւ Կոզեռն թաղամասերը: Ընդհանուր առմամբ, ըստ քաղաքապետի, իրացման աշխատանքներ կիրականացուեն 23 տարածքներում:

ДО 2009 ГОДА В СТОЛИЦЕ БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЕНА ПРОГРАММА ПО<br /> ПРИЗНАНИЮ И ВОССТАНОВЛЕНИЮ ПРАВ СОБСТВЕННОСТИ ГРАЖДАН НА<br /> НЕДВИЖИМОСТЬ<br />
ДО 2009 ГОДА В СТОЛИЦЕ БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЕНА ПРОГРАММА ПО
ПРИЗНАНИЮ И ВОССТАНОВЛЕНИЮ ПРАВ СОБСТВЕННОСТИ ГРАЖДАН НА
НЕДВИЖИМОСТЬ
• 11-02-2008 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 11 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. В настоящее время в Ереване осуществляется программа признания-восстановления прав собственности граждан на недвижимое имущество. Как отметил на пресс-конференции 11 февраля мэр столицы Ерванд Захарян, прогромма позволит признать права собственности граждан на используемую ими в течении десятилетий недвижимость. Мэр отметил, что в ряде зон реализации эта работа начата еще в 2007 году. Последний срок работ по восстановлению прав собственности - декабрь 2009 года. По программе, в первом квартале 2008 года свое право собственности восстановят жители общин Аван и Норк-Мараш, во втором квартале - общины Кентрон, в третьем квартале - шенгавит (в частности - Неркин Чарбах, Норагавит, Аэрация), в четвертом Малатия-Себастия, в 2009 - в общинах Эребуни, Ачапняк, Давидашен, Арабкир, Канакер-Зейтун и Нубарашен. В общей сложности свое право на собственность не в зонах реализации восстановят 10 тысяч граждан. Е.Захарян сообщил, что в предстоящие два года будут реализованы следующие территории, прилегающие к Цирку, Винному комбинату, Республиканскому стадиону, Инженерному университету, территории у рынка на прспекте Маштоца, кварталы Фирдуси, Конд и Козерн. В общей сложности, по словам мэра, работы по реализации будут проведены на 23 территориях.