ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԸ ԹԵՎԱԿՈԽԵԼ Է<br /> ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՈՐԱԿԱԿԱՆ ՓՈՒԼ,- ԱՍՈՒՄ Է ՏԻԳՐԱՆ ԴԱՎԹԵԱՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԸ ԹԵՎԱԿՈԽԵԼ Է
ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՈՐԱԿԱԿԱՆ ՓՈՒԼ,- ԱՍՈՒՄ Է ՏԻԳՐԱՆ ԴԱՎԹԵԱՆԸ
• 03-05-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Տեղեկատուական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ` քանակականից անցնելով որակականի: Այս մասին մայիսի 3-ին կազմակերպուած «Հայաստանի տեղեկատուական տեխնոլոգիաների մրցունակութիւն» խորագրով համաժողովում յայտնեց ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Տիգրան Դավթեանը: Նրա խօսքերով, տեղեկատուական տեխնոլոգիաները կարեւոր նշանակութիւն ունեն Հայաստանի տնտեսութեան աճի համար: Տ.Դավթեանը նշեց, որ երկիրը այդ ոլորտը զարգացնելու մեծ ներուժ ունի: Իսկ ՏՏ-երի կիրառումը այլ ոլորտներում, ըստ նրա, կնպաստի առաւել մրցունակ տնտեսութիւն ձեւաւորելուն: Փոխնախարարը նշեց նաեւ, որ Հայաստանը ինտեգրվելով միջազգային տնտեսական համակարգին առաջին հերթին պէտք է աւելացնի ՏՏ-ի ոլորտի արտադրանքի արտահանման ծաւալները: Ըստ «Ձեռնարկութիւնների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրէն (ՁԻՀ) Բագրատ Ենգիբարյանի, համաժողովում նախատեսւում է քննարկել Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարներն ու ռազմավարութիւնը, ոլորտի խթանմանը, աշխատուժին, գիտահետազօտական աշխատանքներին եւ հեռահաղորդակցութեանը վերաբերող հարցեր: Համաժողովին մասնակցում են նաեւ միջազգային մի շարք կազմակերպութիւններ: Բ.Ենգիբարյանը նշեց, որ վերջին 5 տարիներին ոլորտում գրանցուել է տարեկան 20 տոկոսի կայուն աճ: Ներկայումս ՏՏ ոլորտում աշխատում են շուրջ 160 ձեռնարկութիւններ, որտեղ աշխատատեղերի թիւը հասել է 5 հազարի. մասնագէտների 80%-ը աշխատում է արտասահմանեան կազմակերպություններում: Վերջին տուեալներով, ՏՏ ոլորտի արտադրանքի ծաւալը 2006թ.-ին կազմել է 84 մլն ԱՄՆ դոլար: Արտադրանքի մօտ 63%-ը արտահանւում է:

ARMENIAN INFORMAION TECHNOLOGY SECTOR HAS ENTERED THE<br /> QUALITATIVE STAGE OF DEVELOPMENT, TIGRAN DAVTIAN SAYS <br />
ARMENIAN INFORMAION TECHNOLOGY SECTOR HAS ENTERED THE
QUALITATIVE STAGE OF DEVELOPMENT, TIGRAN DAVTIAN SAYS
• 03-05-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 3, NOYAN TAPAN. Armenia's IT sector has entered a new stage of development - passing from the quantitative stage to the qualitative one. RA Deputy Minister of Trade and Economic Development Tigran Davtian stated this at the conference "Competitiveness of Armenian Information Technologies" held on May 3. In his words, IT is of great importance for economic growth of Armenia. T. Davtian noted that the country has much potential for developing this sector, while the use of IT in other sectors will help form the most competitive economy. The deputy minister said that while integrating into the international economic system, Armenia should first of all promote exports of IT production. According to Director of the Enterprise Incubator Foundation (EIF) Bagrat Yengibarian, conference participants envisage to discuss issues related to development prospects and strategy of the Armenian IT sector, promotion of IT industry, its workforce, sceintific research work, and telecommunication. A number of international organizations are also participating in the conference. B. Yengibarian said that a stable 20% annual growth has been registeted in the sector in the past five years. About 160 enterprises are currently operating in the IT sector, the number of jobs has reached 5 thousand, 80% of specialists work at foreign organizations. According to the latest information, in 2006, the IT sector's production amounted to 84 million dollars. Nearly 63% of production is exported.