ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԸ ԹԵՎԱԿՈԽԵԼ Է<br /> ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՈՐԱԿԱԿԱՆ ՓՈՒԼ,- ԱՍՈՒՄ Է ՏԻԳՐԱՆ ԴԱՎԹԵԱՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԸ ԹԵՎԱԿՈԽԵԼ Է
ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՈՐԱԿԱԿԱՆ ՓՈՒԼ,- ԱՍՈՒՄ Է ՏԻԳՐԱՆ ԴԱՎԹԵԱՆԸ
• 03-05-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Տեղեկատուական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ` քանակականից անցնելով որակականի: Այս մասին մայիսի 3-ին կազմակերպուած «Հայաստանի տեղեկատուական տեխնոլոգիաների մրցունակութիւն» խորագրով համաժողովում յայտնեց ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Տիգրան Դավթեանը: Նրա խօսքերով, տեղեկատուական տեխնոլոգիաները կարեւոր նշանակութիւն ունեն Հայաստանի տնտեսութեան աճի համար: Տ.Դավթեանը նշեց, որ երկիրը այդ ոլորտը զարգացնելու մեծ ներուժ ունի: Իսկ ՏՏ-երի կիրառումը այլ ոլորտներում, ըստ նրա, կնպաստի առաւել մրցունակ տնտեսութիւն ձեւաւորելուն: Փոխնախարարը նշեց նաեւ, որ Հայաստանը ինտեգրվելով միջազգային տնտեսական համակարգին առաջին հերթին պէտք է աւելացնի ՏՏ-ի ոլորտի արտադրանքի արտահանման ծաւալները: Ըստ «Ձեռնարկութիւնների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրէն (ՁԻՀ) Բագրատ Ենգիբարյանի, համաժողովում նախատեսւում է քննարկել Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարներն ու ռազմավարութիւնը, ոլորտի խթանմանը, աշխատուժին, գիտահետազօտական աշխատանքներին եւ հեռահաղորդակցութեանը վերաբերող հարցեր: Համաժողովին մասնակցում են նաեւ միջազգային մի շարք կազմակերպութիւններ: Բ.Ենգիբարյանը նշեց, որ վերջին 5 տարիներին ոլորտում գրանցուել է տարեկան 20 տոկոսի կայուն աճ: Ներկայումս ՏՏ ոլորտում աշխատում են շուրջ 160 ձեռնարկութիւններ, որտեղ աշխատատեղերի թիւը հասել է 5 հազարի. մասնագէտների 80%-ը աշխատում է արտասահմանեան կազմակերպություններում: Վերջին տուեալներով, ՏՏ ոլորտի արտադրանքի ծաւալը 2006թ.-ին կազմել է 84 մլն ԱՄՆ դոլար: Արտադրանքի մօտ 63%-ը արտահանւում է:

СФЕРА ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ АРМЕНИИ ПЕРЕШЛА В<br /> КАЧЕСТВЕННО НОВУЮ ФАЗУ РАЗВИТИЯ, - ГОВОРИТ ТИГРАН ДАВТЯН<br />
СФЕРА ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ АРМЕНИИ ПЕРЕШЛА В
КАЧЕСТВЕННО НОВУЮ ФАЗУ РАЗВИТИЯ, - ГОВОРИТ ТИГРАН ДАВТЯН
• 03-05-2007 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 3 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Сфера информационных технологий Армении перешла в новую фазу развития - от количества к качеству. Об этом на организованном 3 мая форуме "Конкурентоспособность информационных технологий Армении" сообщил заместитель министра торговли и экономического развития РА Тигран Давтян. По его словам, информационные технологии имеют важное значение для роста экономики Армении. Т.Давтян отметил, что в сфере имеется большой потенциал к развитию. А применение ИТ в других отраслях, по его словам, будет способствовать формированию более конкурентоспособной экономики. Замминистра отметил также, что, интегрируя в международную экономическую систему, Армения в первую очередь должна увеличить объемы экспорта продукции сферы ИТ. По словам директора фонда "Инкубатор предприятий" Баграта Енгибаряна, на форуме предусматривается обсудить перспективы и стратегию развития сферы ИТ в Армении, вопросы, касающиеся рабочей силы, научно-исследовательской работы и телекоммуникаций. В форуме участвует ряд международных организаций. Б.Енгибарян отметил, что в последние 5 лет в сфере регистрируется ежегодный стабильный рост в 20 процентов. В настоящее время в сфере ИТ работает около 160 предприятий, где число рабочих мест достигло 5 тысяч, 80% специалистов работает в иностранных организациях. По последним данным, объем продукции сферы ИТ в 2006 году составил 84 млн долларов США. Около 63% продукции экспортируется.