ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹԵԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ «ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔ» ԵՐԿԱՄՅԱ ԾՐԱԳԻՐԸ<br />
ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹԵԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ «ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔ» ԵՐԿԱՄՅԱ ԾՐԱԳԻՐԸ
• 27-03-2007 21:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Աշխատանքի միջազգային կազմակերպութիւնը (ԱՄԿ) եւ Հայաստանում կազմակերպութեան գործընկերներ ՀՀ կառավարութեան, Հայաստանի Արհմիութիւնների կոնֆեդերացիայի, Հայաստանի Արդիւնաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միութիւնը կիրականացնեն «Արժանապատիվ աշխատանք» երկամյա ծրագիրը: Ինչպէս յայտնեցին ԱՄԿ-ից, ծրագրի գերակայութիւններից է զբաղվածության քաղաքականութեան կատարելագործումը (թէեւ ՀՆԱ աճը 2006թ.-ին կազմել է 13,4%, հանրապետութիւնում գրանցուած գործազրկութեան մակարդակը բարձր է` 8,2%), աջակցութիւնը կրթական համակարգի եւ աշխատաշուկայի կապերի ամրապնդմանը: Բացի այդ, ԱՄԿ-ն տեխնիկական խորհրդատւութիւն եւ կարողութիւնների զարգացմանն ուղղուած միջոցառումներ կիրականացնի արտագնայ աշխատողների աշխատանքի ընդունման, աշխատողների իրաւունքների պաշտպանութեան հարցերը կարգաւորող օրէնսդրութեան կատարելագործման եւ գործնական կիրարկման ոլորտներում: Ծրագրով նախանշուող մէկ այլ գերակայութիւնն է սոցիալական գործընկերութեան ամրապնդումը, մասնաւորապէս, ճիւղային եւ ձեռնարկութիւնների մակարդակով կոլեկտիւ աշխատանքնային պայմանագրերի կնքման, կառավարութեան, գործատուների եւ աշխատողների կողմից դրանց դրոյթների իրականացմանն առնչուող օրենսդրական դաշտի կատարելագործումը:

2-YEAR PROGRAM "DIGNIFIED LABOR" TO BE IMPLEMENTED IN<br /> ARMENIA WITH ASSISTANCE OF INTERNATIONAL LABOR ORGANIZATION<br /> ARMENIA WITH ASSISTANCE OF INTERNATIONAL LABOR ORGANIZATION
2-YEAR PROGRAM "DIGNIFIED LABOR" TO BE IMPLEMENTED IN
ARMENIA WITH ASSISTANCE OF INTERNATIONAL LABOR ORGANIZATION
• 27-03-2007 21:40:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MARCH 27, NOYAN TAPAN. The 2-year program "Dignified Labor" will be implemented in Armenia by the International Labor Organization (ILO) and its partners in Armenia - the Armenian government, the Confederation of Trade Unions of Armenia and the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia. According to ILO, one of the program's priorities is improvement of the employment policy (although GDP growth made 13.4% in 2006, the level of unemployment in the country is high - 8.2%). assistance for strengthening the links of the education sector and the labor market. Besides, ILO will provide technical advice and take measures aimed at capacity development with the aim of employing outgoing workers, improving the legislation on protection of workers' rights and its practical use. Another priority of the program is strengthening the social partnership, particularly improvement of the legislative field related to the signing of collective labor contracts in various sectors and enterprises and the implementation of their provisions by the government, employers and workers.