ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹԵԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ «ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔ» ԵՐԿԱՄՅԱ ԾՐԱԳԻՐԸ<br />
ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹԵԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԻ «ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔ» ԵՐԿԱՄՅԱ ԾՐԱԳԻՐԸ
• 27-03-2007 21:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Աշխատանքի միջազգային կազմակերպութիւնը (ԱՄԿ) եւ Հայաստանում կազմակերպութեան գործընկերներ ՀՀ կառավարութեան, Հայաստանի Արհմիութիւնների կոնֆեդերացիայի, Հայաստանի Արդիւնաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միութիւնը կիրականացնեն «Արժանապատիվ աշխատանք» երկամյա ծրագիրը: Ինչպէս յայտնեցին ԱՄԿ-ից, ծրագրի գերակայութիւններից է զբաղվածության քաղաքականութեան կատարելագործումը (թէեւ ՀՆԱ աճը 2006թ.-ին կազմել է 13,4%, հանրապետութիւնում գրանցուած գործազրկութեան մակարդակը բարձր է` 8,2%), աջակցութիւնը կրթական համակարգի եւ աշխատաշուկայի կապերի ամրապնդմանը: Բացի այդ, ԱՄԿ-ն տեխնիկական խորհրդատւութիւն եւ կարողութիւնների զարգացմանն ուղղուած միջոցառումներ կիրականացնի արտագնայ աշխատողների աշխատանքի ընդունման, աշխատողների իրաւունքների պաշտպանութեան հարցերը կարգաւորող օրէնսդրութեան կատարելագործման եւ գործնական կիրարկման ոլորտներում: Ծրագրով նախանշուող մէկ այլ գերակայութիւնն է սոցիալական գործընկերութեան ամրապնդումը, մասնաւորապէս, ճիւղային եւ ձեռնարկութիւնների մակարդակով կոլեկտիւ աշխատանքնային պայմանագրերի կնքման, կառավարութեան, գործատուների եւ աշխատողների կողմից դրանց դրոյթների իրականացմանն առնչուող օրենսդրական դաշտի կատարելագործումը:

ПРИ СОДЕЙСТВИИ МЕЖДУНАРОДНОЙ ОРГАНИЗАЦИИ ТРУДА В АРМЕНИИ<br /> БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЕНА ДВУхЛЕТНЯЯ ПРОГРАММА "ДОСТОЙНЫЙ ТРУД"<br /> " />
ПРИ СОДЕЙСТВИИ МЕЖДУНАРОДНОЙ ОРГАНИЗАЦИИ ТРУДА В АРМЕНИИ
БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЕНА ДВУхЛЕТНЯЯ ПРОГРАММА "ДОСТОЙНЫЙ ТРУД"
• 27-03-2007 21:40:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 27 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Международная организация труда (МОТ) и партнеры этой организации в Армении правительство РА, Конфедерация профсоюзов Армении и Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении осуществят двухлетнюю программу "Достойный труд". Как сообщили из МОТ, приоритетами программы являются усовершенствование политики занятости (хотя рост ВВП в 2006 году составил 13,4%, уровень зарегистрированной в республике безработицы достаточно высок - 8,2%), содействие укреплению связи между сферой образования и рынком труда. Кроме того, МОТ осуществит технические консультации и мероприятия по развитию возможностей в сферах трудоустройства выезжающих в поисках работы, усовершенствования законодательства по защите прав трудящихся и т.д. Другим предусмотренным программой приоритетом является укрепление социального партнерства, в частности, усовершенствование законодательного поля, касающегося заключения трудовых договоров на уровне предприятий и отраслей, реализации положений этого законодательства со стороны правительства, работодателя и работника.