Կվերաձեւվե՞ն արդյոք Եւրոպայի սահմանները
Սույն թվականի սեպտեմբերի 27-ին Իսպանիայի մաս կազմող Կատալոնիայի խորհրդարանը որոշում կայացրեց, ըստ որի` նոյեմբերի 25-ին ինքնավար մարզում կայանալիք վաղաժամ խորհրդարանական ընտրություններին զուգահեռ` կանցկացվի նաեւ անկախության հանրաքվե:
Թեեւ պաշտոնական Մադրիդը բավական կոշտ արձագանքեց կատալոնացիների նման որոշմանը` նշելով, թե կօգտագործվեն իրավական բոլոր լծակները Իսպանիայի կազմից մարզի դուրս գալը խոչընդոտելու համար եւ անգամ հնչեցին կոչեր` զորք ուղարկել «ապստամբ Կատալոնիա», սակայն հարցն ուշադրության կենտրոնում պահող եվրոպացի դիտորդների մեծ մասը կարծում է, որ Իսպանիայի կենտրոնական կառավարության նման կոշտ մոտեցումը կարող է միայն սրել իրավիճակը եւ զարգացումները դարձնել անկանխատեսելի: Բերվում է այն փաստարկը, որ Կատալոնիայի 7.5 մլն բնակչության մոտ 2/3-ը կողմ է անկախությանը, եւ այդ պարագայում ուժի կիրառումը Եվրամիության անդամ Իսպանիայի կողմից կարող է ունենալ միայն կարճատեւ զսպող նշանակություն` փոխարենը ծայրահեղ բացասական հետեւանքներ ունենալով առանց այդ էլ խոր ճգնաժամում գտնվող իսպանական տնտեսության համար:
Մյուս կողմից` գրեթե կասկածի տակ չի առնվում այն գնահատականը, որ եթե ներկայում կատալոնացիներին չհաջողվի հասնել de jure անկախության, առաջիկա հանրաքվեն միանշանակ լուրջ քայլ է հանդիսանալու այդ ուղղությամբ եւ հարցն այլեւս վերաբերելու է ժամանակին:
Խնդիրը, սակայն, միայն Կատալոնիան ու Իսպանիան չեն: Վերջին երկու ամիսներին փոխվեց իրավիճակը նաեւ Մեծ Բրիտանիայի կազմում գտնվող Շոտլանդիայի եւ Բելգիայի մաս հանդիսացող Ֆլանդրիայի անկախացման շուրջ ընթացող զարգացումներում: Միջազգային փորձագիտական հանրությունը սկսեց բարձրաձայնել եվրոպական մայրցամաքում առաջացած ոչ թե առանձին երեւույթների, այլ սահմանների վերաձեւման հերթական փուլի մասին, ինչը Եվրոպային բնորոշ է միջինը հիսուն տարին մեկ:
Կատալոնիա
1975թ. Ֆրանկոյի մահվանից հետո կազմված Իսպանիայի նոր սահմանադրության (1978թ.) համաձայն, երկիրը բաժանվեց ինքնավար 17 մարզերի (եւ ինքնավար երկու քաղաքի), որոնք իրենց հերթին բաժանվեցին 50 շրջանների: Ինքնավար մարզերից յուրաքանչյուրն ընտրում է իր մարզային խորհրդարանը, որն էլ Իսպանիայի թագավորի առաջադրմամբ ձեւավորում է մարզային կառավարություն` կառավարության ղեկավարի (նախագահի) գլխավորությամբ: Մարզային իշխանությունները տեղական հարցերի լուծման գործում, ինչպես նաեւ դատական ու ֆինանսական գործերում ունեն ինքնավարություն: Օրինակ, մարզային բյուջե է գնում տեղում հավաքված հարկերի, տուրքերի որոշակի մասը:
Կատալոնիան նշված 17 ինքնավար մարզերից մեկն է, սակայն տեղի բնակչությունն իրեն համարում է այլ ազգության ներկայացուցիչ` ոչ իսպանացի: Այս հանգամանքը բնորոշ է նաեւ երկու այլ մարզերի` Բասկերի երկրին ու Գալիցիային (որտեղից է, ի դեպ, Իսպանիայի ներկայիս վարչապետ Մարիանո Ռահոյը): Նշված երեք մարզերի բնակչությունը տեղական պաշտոնական գրագրությունում իսպաներենի հետ միասին օգտագործում է նաեւ իր մայրենի լեզուն:
Կատալոնացիների անկախանալու ձգտումների հիմքում միայն ազգային կամ ֆինանսատնտեսական հարցերը չեն: Կատալոնիան ունի անկախ պետականության դարերի պատմություն: Կատալոնական խորհրդարանն, օրինակ, համարվում է Եվրոպայի ամենահին օրենսդիր մարմիններից մեկը (XI դար), իսկ երկրամասի` Բարսելոնայի երկրի (Բարսելոնա քաղաքը միշտ եղել է ու կա Կատալոնիայի մայրաքաղաքը, վարչական կենտրոնը)` որպես անկախ իշխանության, մասին առաջին անգամ խոսվում է 987թ.:
Ժամանակակից Կատալոնիան Իսպանիայի, թերեւս, ամենազարգացած մարզն է: Զբաղեցնելով Իսպանիայի տարածքի 6.3%-ը (32.1 հազ. կմ2) եւ ունենալով երկրի բնակչության 16%-ը (մոտ 7.5 մլն մարդ)` Կատալոնիան 2011թ. տվել է Իսպանիայի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 23%-ը կամ շուրջ $340 մլրդ (ըստ IMF տվյալների): Իր այս ցուցանիշով Կատալոնիան աշխարհի անկախ երկրների շարքում 2011թ. կգրավեր 32-րդ հորիզոնականը` առաջ անցնելով այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Դանիան, Ֆինլանդիան, Չիլին, Իսրայելը, Պորտուգալիան եւ այլն:
Մյուս կողմից` այս տվյալները ցույց են տալիս, որ մարդիկ Կատալոնիայում անհամեմատ բարեկեցիկ են, քան մնացած Իսպանիայում: Այսպես, 2011թ. տվյալներով` մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ողջ Իսպանիայում կազմել է $31.4 հազ., եւ այդ ցուցանիշով Իսպանիան զբաղեցրել է 28-րդ տեղն աշխարհում: Մինչդեռ, անցած տարի մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն Կատալոնիայում կազմել է $45.3 հազ., այսինքն` գրեթե կիսով չափ ավելի, եւ իր այդ ցուցանիշով Կատալոնիան աշխարհի անկախ պետությունների շարքում կգրավեր 8-րդ հորիզոնականը` առաջ անցնելով Շվեյցարիայից, Նիդեռլանդներից, Ավստրիայից ու Շվեդիայից:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) տվյալներով` այս տարի Իսպանիայի տնտեսությունն անկում կապրի ավելի քան 1.5%-ով: Մյուս տարի նույնպես հիմնադրամն անկում է կանխատեսում իսպանական տնտեսության համար` շուրջ 1.3%, եւ իր այս ցուցանիշով եվրագոտու 17 երկրների շարքում (Եվրոպական միության 27 անդամներից միայն 17-ն են մտնում եվրոյի գոտու մեջ) Իսպանիան մտնում է վատագույն հնգյակի մեջ` Հունաստանի, Պորտուգալիայի, Սլովենիայի ու Իտալիայի հետ միասին: Իսպանիան մինչ օրս չի կարողացել վերականգնել մինչեւ 2008թ. ճգնաժամը եղած ՀՆԱ մակարդակը:
Ահա նման պայմաններում, օգոստոսին Կատալոնիայի կառավարությունը դիմեց Մադրիդ` շուրջ €5 մլրդ ֆինանսական օգնության խնդրանքով: Մարիանո Ռահոյի կառավարությունը, սակայն, ստիպված էր մերժել կատալոնացիների խնդրանքը, քանի որ իսպանական մարզերի օժանդակության համար նախատեսված գումարի չափը կազմում էր €18 մլրդ ու միայն Կատալոնիային €5 մլրդ-ի չափով օգնության տրամադրումը Մադրիդի ուժերից վեր էր: Ավելին` Իսպանիայի կենտրոնական կառավարությունը ստիպված եղավ հայտարարել մարզերից գանձվող հարկերի մեծացման մասին, ինչը լուրջ դժգոհություն առաջացրեց տեղերում:
Կատալոնիայում դժգոհության պատճառ դարձավ նաեւ այն, որ Մադրիդից մերժեցին Բարսելոնայի մեկ այլ առաջարկ` ընդլայնել տեղական կառավարության ինքնավարությունը, ինչը վերջինիս իրավունք կտար ինքնուրույն որոշել կենտրոն փոխանցվող գումարի չափը: Օրինակ, անցած տարի Կատալոնիան Մադրիդ է փոխանցել մոտ €16 մլրդ ($20.3 մլրդ):
Վերջապես, սեպտեմբերին, Բարսելոնայում տեղի ունեցած բողոքի հսկայածավալ ակցիայից հետո, Կատալոնիայում իշխող աջամետ «Կոնվերգենցիա եւ միություն» կոալիցիան (որը մարզային խորհրդարանում ունի մեծամասնություն) նախ օրենսդիր մարմնով «անցկացրեց» նոյեմբերի 25-ին վաղաժամ ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումը, ապա օրեր անց հասավ նրան, որ Կատալոնիայի խորհրդարանը որոշեց վաղաժամ ընտրությունների հետ միաժամանակ անցկացնել անկախության հանրաքվե:
Շոտլանդիա, Ֆլանդրիա
Հոկտեմբերի 15-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը եւ Շոտլանդիայի առաջին նախարար (կառավարության ղեկավար) Ալեքսանդեր Սելմոնդը ստորագրեցին մի համաձայնագիր, որը թույլ է տալիս 2014թ. աշնանը Շոտլանդիայում անցկացնել անկախության հանրաքվե: Հանրաքվեում շոտլանդացիները պետք է պատասխանեն ընդամենը մեկ հարցի` ցանկանո՞ւմ են մնալ Մեծ Բրիտանիայի կազմում:
Սելմոնդի ղեկավարած Շոտլանդական ազգային կուսակցությունը հաղթանակ տարավ անցած տարի մայիսին կայացած Շոտլանդիայի խորհրդարանական ընտրություններում, եւ Լոնդոնից անկախանալը կուսակցության նախընտրական առանցքային գաղափարներից մեկն էր: Սելմոնդի կողմնակիցների ներկայացմամբ` Լոնդոնի ծախսատար արտաքին ու պաշտպանական քաղաքականությունից զերծ մնալը եւ Հյուսիսային ծովում` Շոտլանդիայի տարածքային ջրերում առկա նավթի ու գազի պաշարները թույլ կտան Շոտլանդիային լինել ավելի բարեկեցիկ եւ անկախ:
Հոկտեմբերի 14-ին Բելգիայի մաս կազմող Ֆլանդրիայում կայացան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, որոնց արդյունքում ամենից շատ քվե` մոտ 30%, ստացավ ազգայնական Նոր ֆլամանդյան միությունը, որի առաջնորդ Բարտ դե Վեւերը ընտրվեց Եվրոպայում երկրորդ խոշոր նավահանգիստ քաղաքի` Անտվերպենի քաղաքապետ: Ընտրությունից հետո դե Վեւերը հանդես եկավ հայտարարությամբ` պահանջելով Բելգիայի կենտրոնական կառավարությունից բանակցություններ սկսել Բելգիան կոնֆեդերատիվ պետություն դարձնելու նպատակով: Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ 2007-ից Բելգիայի Թագավորությունը գտնվում է քաղաքական շարունակական ճգնաժամում, քանի որ հյուսիսային` ֆլամանդյան եւ հարավային` վալոնյան հատվածները մշտապես լուրջ հակասություններ ունեն միասնական կառավարության ձեւավորման գործում:
Հետեւություններ
Անշուշտ, Եվրոպայում թափ ստացած անկախական զարգացումների հիմքում այսօր նախեւառաջ պետք է տեսնել Հին աշխարհը պատած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը: Այդպիսի ճգնաժամերի պատճառով փոքր ու մեծ կայսրությունների փլուզումն օրինաչափ է պատմության ընթացքում:
Սակայն նման գործընթացի հիմքում միայն ֆինանսատնտեսական պատճառները չեն: Եվրոպայում միանգամից մի քանի երկրում թափ հավաքած անկախական շարժումները կարող են վկայել ոչ միայն տվյալ պետությունների, կայսրությունների պատմական ժամանակաշրջանի ավարտի, այլեւ Եվրոպական միության շրջանակներում սկիզբ առնող նոր գործընթացի մասին: Վերջին շաբաթներին եվրոպացի մի շարք փորձագետներ հանդես եկան հրապարակումներով, թե ազգային պետությունների մասնատվելը կարող է ձեռնտու լինել նոր` ավելի ինտեգրացված Եվրամիության կառուցման առումով:
Եվ վերջապես` Եվրոպայում տեղի ունեցող այդ զարգացումները կարող են իրենց ազդեցությունը թողնել նաեւ միջազգային հարաբերությունների վրա, քանի որ ներկայիս աշխարհակարգի հիմքում ընկած է Երկրորդ աշխարհամարտից ու Սառը պատերազմի ավարտից հետո Եվրոպայում հաստատված կարգը, եւ այդ կարգի կամ եվրոպական սահմանների փոփոխությունն իր հետեւանքները կունենա ողջ աշխարհի համար:

ЕВРОПА: РЕИНТЕГРАЦИЯ ИЛИ ОЧЕРЕДНАЯ ПЕРЕКРОЙКА ГРАНИЦ?
27 сентября с.г. парламент входящей в состав Испании Каталонии принял решение, согласно которому наряду с намеченными на 25 ноября в автономной области внеочередными парламентскими выборами пройдет также референдум о независимости.
Хотя официальный Мадрид довольно жестко отреагировал на это решение каталонцев, отметив, что будут задействованы все правовые рычаги для препятствования выходу области из состава Испании, и даже прозвучали призывы отправить войска в «мятежную Каталонию», тем не менее большинство европейских наблюдателей, следящих за этих вопросом, считает, что столь жесткий подход центрального правительства Испании может только лишь обострить ситуацию и сделать развитие событий непредсказуемым. Говорится о том, что около 2/3 7,5-миллионного населения Каталонии высказывается в пользу независимости, и в таком случае применение силы входящей в Евросоюз Испанией может возыметь лишь кратковременный сдерживающий эффект, оставив крайне негативные последствия на испанскую экономику, и без того находящуюся в глубоком кризисе.
С другой стороны, почти не оспаривается оценка, согласно которой, если сейчас каталонцам не удастся добиться де-юре независимости, предстоящий референдум однозначно станет серьезным шагом в этом направлении, и суверенизация станет лишь вопросом времени.
Однако проблема не только в Каталонии и Испании. В последние два месяца изменилась ситуация и в процессах, связанных с независимостью Шотландии (входящей в состав Великобритании) и Фландрии (являющейся частью Бельгии). Международное экспертное сообщество начало говорить не об отдельных явлениях, возникших на европейском континенте, а об очередном этапе перекройки границ, что свойственно Европе в среднем раз в пятьдесят лет.
Каталония
Согласно новой конституции Испании (1978г.), составленной после смерти Франко в 1975г., страна разделена на 17 автономных областей (и два автономных города), которые в свою очередь разделены на 50 районов. Каждая автономная область избирает свой областной парламент, который по предложению короля Испании формирует областное правительство во главе с руководителем правительства (президентом). Областные власти автономны при решении вопросов местного значения, а также в финансовых и судебных делах. Например, в областной бюджет перечисляется определенная часть собранных локальных налогов и пошлин.
Каталония является одной из этих 17 областей, однако местное население считает себя представителем другой нации, не испанцами. Это обстоятельство свойственно также двум другим областям – Стране басков и Галиции (откуда родом, кстати, нынешний премьер-министр Испании Мариано Рахой). Население трех вышеупомянутых областей в местном официальном делопроизводстве наряду с испанским использует также свой родной язык.
В основе стремления каталонцев к независимости лежат не только национальные или финансово-экономические вопросы. Каталония имеет многовековую историю независимой государственности. Например, каталонский парламент считается одним из самых старых законодательных органов Европы (XI век), а о стране Барселона (город Барселона всегда был и остается столицей и административным центром Каталонии) как о суверенном образовании впервые упоминалось в 987г.
Современная Каталония является, пожалуй, самым развитым регионом Испании. Занимая 6,3% (32,1 тысяча кв. км) территории и насчитывая 16% (около 7,5 млн. человек) от общей численности населения страны, Каталония в 2011г. дала 23% ВВП Испании или около $340 млрд. (согласно данным IMF). А с этими показателями в 2011г. Каталония в ряду независимых стран мира заняла бы 32-ое место, обойдя такие страны, как Дания, Финляндия, Чили, Израиль, Португалия и пр.
С другой стороны, эти данные показывают, что уровень жизни населения в Каталонии несравненно выше, чем в других областях Испании. Так, по данным 2011г. ВВП на душу населения в Испании составил $31,4 тысячи, и по этому показателю Испания заняла 28-ое место в мире. Тогда как в прошлом году ВВП на душу населения в Каталонии составил $45,3 тысячи, т.е. почти на 50% больше, и по этому показателю Каталония заняла бы восьмое место в числе независимых государств, обойдя Швейцарию, Нидерланды, Австрию и Швецию.
По данным Международного валютного фонда (IMF), в этом году экономика Испании переживет более чем 1,5%-ный кризис. В будущем году также фонд прогнозирует спад для испанской экономики (около1,3%), и по этому показателю в числе 17 стран еврозоны (в еврозону входят только 17 из 27 стран Европейского союза) Испания входит в худшую пятерку вместе с Грецией, Португалией, Словенией и Италией. Испания до сих пор не смогла восстановить уровень ВВП, который был до 2008г.
В августе этого года правительство Каталонии обратилось в Мадрид с просьбой предоставить финансовую помощь в размере пяти млрд. евро. Однако правительство Мариано Рахоя вынуждено было отказать в просьбе каталонцев, поскольку сумма, предусмотренная для содействия испанским областям, составляла всего 18 млрд. евро, и помощь Каталонии в размере пяти млрд. евро была выше сил Мадрида. Более того, центральное правительство Испании вынуждено было заявить об увеличении взимаемых у областей налогов, что вызвало серьезное недовольство на местах.
Причиной недовольства в Каталонии стал также отказ Мадрида удовлетворить другое предложение Барселоны – расширить автономию местного правительства, что дало бы ему право самостоятельно определять размер перечисляемой в центр суммы. К примеру, в прошлом году Каталония перечислила в Мадрид около €16 млрд. ($20,3 млрд.).
Наконец, после состоявшейся в сентябре в Барселоне широкомасштабной акции протеста правящая в Каталонии правоцентристская коалиция «Конвергенция и союз» (имеющая большинство в парламенте) сначала «провела» в законодательном органе решение о проведении 25 ноября внеочередных выборов, а через несколько дней добилась того, что парламент Каталонии решил наряду с внеочередными выборами провести и референдум о независимости.
Шотландия, Фландрия
15 октября премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон и первый министр (глава правительства) Шотландии Александер Селмонд подписали соглашение, позволяющее провести осенью 2014г. в Шотландии референдум о независимости. На референдуме шотландцы должны ответить всего на один вопрос: хотят ли они остаться в составе Великобритании?
Возглавляемая Селмондом Шотландская национальная партия одержала победу в состоявшихся в мае прошлого года в Шотландии парламентских выборах, и независимость от Лондона была одной из стержневых предвыборных идей партии. По словам сторонников Селмонда, избавление от требующей большие расходы внешней и оборонной политики Лондона и запасы нефти и газа в Северном море (территориальных водах Шотландии) дадут ей возможность стать более состоятельной и независимой.
14 октября во Фландрии, входящей в состав Бельгии, прошли выборы в органы местного самоуправления, в результате которых больше всего голосов (около 30%) набрал националистический Новофламандский альянс, лидер которого, Барт де Вевер, были избран мэром второго крупного портового города Европы – Антверпена. После выборов де Вевер выступил с заявлением, требуя от центрального правительства Бельгии начать переговоры с целью превращения Бельгии в конфедеративное государство. Нелишне напомнить, что с 2007г. Бельгийское Королевство находится в продолжительном политическом кризисе, поскольку северная (фламандская) и южная (валонская) части имеют постоянные противоречия в вопросе формирования единого правительства.
Безусловно, в основе набравшего сегодня большие обороты стремления к независимости, в Европе в первую очередь нужно видеть охвативший Старый Свет финансово-экономический кризис. История показывает, что распад малых и больших империй из-за таких кризисов закономерен.
Однако в основе подобного процесса лежат не только финансово-экономические причины. Получившие сразу в нескольких европейских странах размах движения свидетельствуют не только о завершении исторического периода данных государств и империй, но и о новом процессе, зарождающемся в рамках Европейского союза. В последние недели ряд европейских экспертов выступили с публикациями о том, что расчленение национальных государств может быть выгодным в плане «строительства» нового, более интегрированного Евросоюза.
Наконец, происходящие в Европе развития могут повлиять и на международные отношения, поскольку в основе нынешнего миропорядка лежит установившийся в Европе после Второй мировой и Холодной войн порядок, и перемены такого рода, как и изменение европейских границ скажутся на всем мире.