Կվերաձեւվե՞ն արդյոք Եւրոպայի սահմանները
Սույն թվականի սեպտեմբերի 27-ին Իսպանիայի մաս կազմող Կատալոնիայի խորհրդարանը որոշում կայացրեց, ըստ որի` նոյեմբերի 25-ին ինքնավար մարզում կայանալիք վաղաժամ խորհրդարանական ընտրություններին զուգահեռ` կանցկացվի նաեւ անկախության հանրաքվե:
Թեեւ պաշտոնական Մադրիդը բավական կոշտ արձագանքեց կատալոնացիների նման որոշմանը` նշելով, թե կօգտագործվեն իրավական բոլոր լծակները Իսպանիայի կազմից մարզի դուրս գալը խոչընդոտելու համար եւ անգամ հնչեցին կոչեր` զորք ուղարկել «ապստամբ Կատալոնիա», սակայն հարցն ուշադրության կենտրոնում պահող եվրոպացի դիտորդների մեծ մասը կարծում է, որ Իսպանիայի կենտրոնական կառավարության նման կոշտ մոտեցումը կարող է միայն սրել իրավիճակը եւ զարգացումները դարձնել անկանխատեսելի: Բերվում է այն փաստարկը, որ Կատալոնիայի 7.5 մլն բնակչության մոտ 2/3-ը կողմ է անկախությանը, եւ այդ պարագայում ուժի կիրառումը Եվրամիության անդամ Իսպանիայի կողմից կարող է ունենալ միայն կարճատեւ զսպող նշանակություն` փոխարենը ծայրահեղ բացասական հետեւանքներ ունենալով առանց այդ էլ խոր ճգնաժամում գտնվող իսպանական տնտեսության համար:
Մյուս կողմից` գրեթե կասկածի տակ չի առնվում այն գնահատականը, որ եթե ներկայում կատալոնացիներին չհաջողվի հասնել de jure անկախության, առաջիկա հանրաքվեն միանշանակ լուրջ քայլ է հանդիսանալու այդ ուղղությամբ եւ հարցն այլեւս վերաբերելու է ժամանակին:
Խնդիրը, սակայն, միայն Կատալոնիան ու Իսպանիան չեն: Վերջին երկու ամիսներին փոխվեց իրավիճակը նաեւ Մեծ Բրիտանիայի կազմում գտնվող Շոտլանդիայի եւ Բելգիայի մաս հանդիսացող Ֆլանդրիայի անկախացման շուրջ ընթացող զարգացումներում: Միջազգային փորձագիտական հանրությունը սկսեց բարձրաձայնել եվրոպական մայրցամաքում առաջացած ոչ թե առանձին երեւույթների, այլ սահմանների վերաձեւման հերթական փուլի մասին, ինչը Եվրոպային բնորոշ է միջինը հիսուն տարին մեկ:
Կատալոնիա
1975թ. Ֆրանկոյի մահվանից հետո կազմված Իսպանիայի նոր սահմանադրության (1978թ.) համաձայն, երկիրը բաժանվեց ինքնավար 17 մարզերի (եւ ինքնավար երկու քաղաքի), որոնք իրենց հերթին բաժանվեցին 50 շրջանների: Ինքնավար մարզերից յուրաքանչյուրն ընտրում է իր մարզային խորհրդարանը, որն էլ Իսպանիայի թագավորի առաջադրմամբ ձեւավորում է մարզային կառավարություն` կառավարության ղեկավարի (նախագահի) գլխավորությամբ: Մարզային իշխանությունները տեղական հարցերի լուծման գործում, ինչպես նաեւ դատական ու ֆինանսական գործերում ունեն ինքնավարություն: Օրինակ, մարզային բյուջե է գնում տեղում հավաքված հարկերի, տուրքերի որոշակի մասը:
Կատալոնիան նշված 17 ինքնավար մարզերից մեկն է, սակայն տեղի բնակչությունն իրեն համարում է այլ ազգության ներկայացուցիչ` ոչ իսպանացի: Այս հանգամանքը բնորոշ է նաեւ երկու այլ մարզերի` Բասկերի երկրին ու Գալիցիային (որտեղից է, ի դեպ, Իսպանիայի ներկայիս վարչապետ Մարիանո Ռահոյը): Նշված երեք մարզերի բնակչությունը տեղական պաշտոնական գրագրությունում իսպաներենի հետ միասին օգտագործում է նաեւ իր մայրենի լեզուն:
Կատալոնացիների անկախանալու ձգտումների հիմքում միայն ազգային կամ ֆինանսատնտեսական հարցերը չեն: Կատալոնիան ունի անկախ պետականության դարերի պատմություն: Կատալոնական խորհրդարանն, օրինակ, համարվում է Եվրոպայի ամենահին օրենսդիր մարմիններից մեկը (XI դար), իսկ երկրամասի` Բարսելոնայի երկրի (Բարսելոնա քաղաքը միշտ եղել է ու կա Կատալոնիայի մայրաքաղաքը, վարչական կենտրոնը)` որպես անկախ իշխանության, մասին առաջին անգամ խոսվում է 987թ.:
Ժամանակակից Կատալոնիան Իսպանիայի, թերեւս, ամենազարգացած մարզն է: Զբաղեցնելով Իսպանիայի տարածքի 6.3%-ը (32.1 հազ. կմ2) եւ ունենալով երկրի բնակչության 16%-ը (մոտ 7.5 մլն մարդ)` Կատալոնիան 2011թ. տվել է Իսպանիայի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 23%-ը կամ շուրջ $340 մլրդ (ըստ IMF տվյալների): Իր այս ցուցանիշով Կատալոնիան աշխարհի անկախ երկրների շարքում 2011թ. կգրավեր 32-րդ հորիզոնականը` առաջ անցնելով այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Դանիան, Ֆինլանդիան, Չիլին, Իսրայելը, Պորտուգալիան եւ այլն:
Մյուս կողմից` այս տվյալները ցույց են տալիս, որ մարդիկ Կատալոնիայում անհամեմատ բարեկեցիկ են, քան մնացած Իսպանիայում: Այսպես, 2011թ. տվյալներով` մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ողջ Իսպանիայում կազմել է $31.4 հազ., եւ այդ ցուցանիշով Իսպանիան զբաղեցրել է 28-րդ տեղն աշխարհում: Մինչդեռ, անցած տարի մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն Կատալոնիայում կազմել է $45.3 հազ., այսինքն` գրեթե կիսով չափ ավելի, եւ իր այդ ցուցանիշով Կատալոնիան աշխարհի անկախ պետությունների շարքում կգրավեր 8-րդ հորիզոնականը` առաջ անցնելով Շվեյցարիայից, Նիդեռլանդներից, Ավստրիայից ու Շվեդիայից:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) տվյալներով` այս տարի Իսպանիայի տնտեսությունն անկում կապրի ավելի քան 1.5%-ով: Մյուս տարի նույնպես հիմնադրամն անկում է կանխատեսում իսպանական տնտեսության համար` շուրջ 1.3%, եւ իր այս ցուցանիշով եվրագոտու 17 երկրների շարքում (Եվրոպական միության 27 անդամներից միայն 17-ն են մտնում եվրոյի գոտու մեջ) Իսպանիան մտնում է վատագույն հնգյակի մեջ` Հունաստանի, Պորտուգալիայի, Սլովենիայի ու Իտալիայի հետ միասին: Իսպանիան մինչ օրս չի կարողացել վերականգնել մինչեւ 2008թ. ճգնաժամը եղած ՀՆԱ մակարդակը:
Ահա նման պայմաններում, օգոստոսին Կատալոնիայի կառավարությունը դիմեց Մադրիդ` շուրջ €5 մլրդ ֆինանսական օգնության խնդրանքով: Մարիանո Ռահոյի կառավարությունը, սակայն, ստիպված էր մերժել կատալոնացիների խնդրանքը, քանի որ իսպանական մարզերի օժանդակության համար նախատեսված գումարի չափը կազմում էր €18 մլրդ ու միայն Կատալոնիային €5 մլրդ-ի չափով օգնության տրամադրումը Մադրիդի ուժերից վեր էր: Ավելին` Իսպանիայի կենտրոնական կառավարությունը ստիպված եղավ հայտարարել մարզերից գանձվող հարկերի մեծացման մասին, ինչը լուրջ դժգոհություն առաջացրեց տեղերում:
Կատալոնիայում դժգոհության պատճառ դարձավ նաեւ այն, որ Մադրիդից մերժեցին Բարսելոնայի մեկ այլ առաջարկ` ընդլայնել տեղական կառավարության ինքնավարությունը, ինչը վերջինիս իրավունք կտար ինքնուրույն որոշել կենտրոն փոխանցվող գումարի չափը: Օրինակ, անցած տարի Կատալոնիան Մադրիդ է փոխանցել մոտ €16 մլրդ ($20.3 մլրդ):
Վերջապես, սեպտեմբերին, Բարսելոնայում տեղի ունեցած բողոքի հսկայածավալ ակցիայից հետո, Կատալոնիայում իշխող աջամետ «Կոնվերգենցիա եւ միություն» կոալիցիան (որը մարզային խորհրդարանում ունի մեծամասնություն) նախ օրենսդիր մարմնով «անցկացրեց» նոյեմբերի 25-ին վաղաժամ ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումը, ապա օրեր անց հասավ նրան, որ Կատալոնիայի խորհրդարանը որոշեց վաղաժամ ընտրությունների հետ միաժամանակ անցկացնել անկախության հանրաքվե:
Շոտլանդիա, Ֆլանդրիա
Հոկտեմբերի 15-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը եւ Շոտլանդիայի առաջին նախարար (կառավարության ղեկավար) Ալեքսանդեր Սելմոնդը ստորագրեցին մի համաձայնագիր, որը թույլ է տալիս 2014թ. աշնանը Շոտլանդիայում անցկացնել անկախության հանրաքվե: Հանրաքվեում շոտլանդացիները պետք է պատասխանեն ընդամենը մեկ հարցի` ցանկանո՞ւմ են մնալ Մեծ Բրիտանիայի կազմում:
Սելմոնդի ղեկավարած Շոտլանդական ազգային կուսակցությունը հաղթանակ տարավ անցած տարի մայիսին կայացած Շոտլանդիայի խորհրդարանական ընտրություններում, եւ Լոնդոնից անկախանալը կուսակցության նախընտրական առանցքային գաղափարներից մեկն էր: Սելմոնդի կողմնակիցների ներկայացմամբ` Լոնդոնի ծախսատար արտաքին ու պաշտպանական քաղաքականությունից զերծ մնալը եւ Հյուսիսային ծովում` Շոտլանդիայի տարածքային ջրերում առկա նավթի ու գազի պաշարները թույլ կտան Շոտլանդիային լինել ավելի բարեկեցիկ եւ անկախ:
Հոկտեմբերի 14-ին Բելգիայի մաս կազմող Ֆլանդրիայում կայացան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, որոնց արդյունքում ամենից շատ քվե` մոտ 30%, ստացավ ազգայնական Նոր ֆլամանդյան միությունը, որի առաջնորդ Բարտ դե Վեւերը ընտրվեց Եվրոպայում երկրորդ խոշոր նավահանգիստ քաղաքի` Անտվերպենի քաղաքապետ: Ընտրությունից հետո դե Վեւերը հանդես եկավ հայտարարությամբ` պահանջելով Բելգիայի կենտրոնական կառավարությունից բանակցություններ սկսել Բելգիան կոնֆեդերատիվ պետություն դարձնելու նպատակով: Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ 2007-ից Բելգիայի Թագավորությունը գտնվում է քաղաքական շարունակական ճգնաժամում, քանի որ հյուսիսային` ֆլամանդյան եւ հարավային` վալոնյան հատվածները մշտապես լուրջ հակասություններ ունեն միասնական կառավարության ձեւավորման գործում:
Հետեւություններ
Անշուշտ, Եվրոպայում թափ ստացած անկախական զարգացումների հիմքում այսօր նախեւառաջ պետք է տեսնել Հին աշխարհը պատած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը: Այդպիսի ճգնաժամերի պատճառով փոքր ու մեծ կայսրությունների փլուզումն օրինաչափ է պատմության ընթացքում:
Սակայն նման գործընթացի հիմքում միայն ֆինանսատնտեսական պատճառները չեն: Եվրոպայում միանգամից մի քանի երկրում թափ հավաքած անկախական շարժումները կարող են վկայել ոչ միայն տվյալ պետությունների, կայսրությունների պատմական ժամանակաշրջանի ավարտի, այլեւ Եվրոպական միության շրջանակներում սկիզբ առնող նոր գործընթացի մասին: Վերջին շաբաթներին եվրոպացի մի շարք փորձագետներ հանդես եկան հրապարակումներով, թե ազգային պետությունների մասնատվելը կարող է ձեռնտու լինել նոր` ավելի ինտեգրացված Եվրամիության կառուցման առումով:
Եվ վերջապես` Եվրոպայում տեղի ունեցող այդ զարգացումները կարող են իրենց ազդեցությունը թողնել նաեւ միջազգային հարաբերությունների վրա, քանի որ ներկայիս աշխարհակարգի հիմքում ընկած է Երկրորդ աշխարհամարտից ու Սառը պատերազմի ավարտից հետո Եվրոպայում հաստատված կարգը, եւ այդ կարգի կամ եվրոպական սահմանների փոփոխությունն իր հետեւանքները կունենա ողջ աշխարհի համար:

On September 27, 2012 the parliament of Catalonia, which is part of Spain, took a decision, according to which, alongside with the early parliamentary elections, referendum on independence will be held.
Though such a decision of the Catalonians was followed by rather hard-line response of official Madrid, which mentioned that it would use all the legal leverages to hamper secession of the province and some even summoned to send troops to the “reveling Catalonia”, but according to the majority of the European observers such a hard-line approach of the central Spanish authorities can only aggravate the situation and put the developments into the unpredictable line. They advance the argument that about 2/3 of the population of Catalonia (7.5 million people) support the independence and under such circumstances use of force by the E.U. member Spain may have only short-term deterring effect, and instead it may affect negatively the Spanish economy which is in the deep crisis now.
On the other hand the opinion that if the Catalonians do not manage to obtain independence de jure today, coming referendum will be a serious step in this direction and after that the sovereignization will be a matter of time is not questioned.
The problem is not only about Spain or Catalonia. Over the recent two months the situation in Scotland which is part of Great Britain and Flanders which is part of Belgium has also changed. International expert community began considering it rather as another stage of the revision of the borders, which is characteristic phenomenon for Europe for every 50 years, than as separate phenomena which came forward on the European continent.
According to the new constitution (1978) drafted after the death of Franco in 1975, the country was separated into 17 autonomous communities (and two autonomous cities) which in their turn were divided in 50 provinces. Each community elects its community parliament, which by the proposal of the Spanish king forms local government headed by the president. The community authorities are autonomous in setting local issues, as well in dealing with judicial and financial matters. E.g. a part of taxes raised in the field goes to the local budget.
Catalonia is one of the aforementioned autonomous communities but the local population considers itself representative of other non-Spanish ethnicity. This circumstance is characteristic to two other communities either – the Basque country and Galicia (by the way the current prime-minister Mariano Rajoi is from there). The aforementioned three communities alongside with Spanish language also use their mother tongues as official languages.
The aspiration of the Catalonians for independence is based not only on national or financial and economic matters. Catalonia has a centuries-long history of independence. E.g. Catalonian parliament is considered one of the oldest legislative body in Europe (11th century) and for the first time Barcelona country (Barcelona has always been the capital of Catalonia, its administrative center) is mentioned as an independent formation in 987.
Modern Catalonia is the most developed community of Spain. It covers 6.3% of Spain’s territory (32.1km2) and, constituting 16% of population of Spain (about 7.5 million people) in 2011 Catalonia, it formed 23% of Spain’s GDP, i.e. about $340 billion (according to IMF data). By this activities Catalonia would have taken the 32nd place in the world being in advance of such countries as Denmark, Finland, Chile, Israel, Portugal, etc.
On the other hand this data show that people in Catalonia are much wealthier than in the rest of Spain. Thus per capita GDP in 2011 in Spain was $31.4 thousand and according to this exponent Spain took 28th place in the world. Meanwhile per capita GDP in Catalonia last year was $45.3 thousand, i.e. by more than half as compared with the one of Spain, and by this exponent Catalonia would have taken the 8th place among the independent states, thus outrunning such countries as Switzerland, the Netherlands, Austria and Sweden.
According to the IMF data, this year Spain’s economy will decline on more than 1.5%. Next year the IMF also plans a recession for the Spanish economy (on about 1.3%) and by this exponent Spain is in the worst top five European economies, together with Hungary, Portugal, Slovenia and Italy. Spain could not restore the GDP it had before the 2008 crisis.
Under such conditions, in August Catalonian government appealed to Madrid for financial aid in the amount of €5 billion. Mariano Rajo’s government was obliged to turn down Catalonians’ appeal because the sum allotted to the regions is about €18 billion and allotting €5 billion only to Catalonia is beyond Madrid’s strength. Even more the central Spanish government was obliged to state about hiking taxes raised from the regions which caused a tide of discontent at the local level.
The discontent of Catalonia was also caused by the fact that Madrid turned down another proposal of Barcelona – to broaden autonomy of the local government which would allow the latter to decide the sum transferred to the center. E.g. last year Catalonia transferred to Madrid about €16 billion ($20.3 billion).
Finally in September after the large-scale protest actions in Barcelona, “Convergence and Union” rightist party ruling in Catalonia (which has a majority in the local parliament) firstly raced the decision to hold early elections through the parliament, and after that, several days later, it achieved that Catalonian parliament took a decision to hold independence referendum alongside with the early elections.
On October 15 the prime-minister of Great Britain David Cameron and first minister of Scotland Alexander Salmond sealed a deal which would allow holding an independence referendum in Scotland in autumn 2014. On that referendum the Scots will have to answer only one question whether they wish to stay within the Great Britain or not.
The Scottish National Party headed by Salmond won the parliamentary elections held in May last year and one of the key ideas of the electoral campaign of the party was the idea of independence from London. According to Salmond’s supporters deliverance from London’s costly foreign and defense policy and availability of oil and gas in the water area of Scotland in the Northern Sea would allow Scotland to be more wealthy and independent.
On October 14 in Flanders which is part of Belgium local authority elections were held. On these elections nationalist New Flemish Alliance won the 30% of votes and its leader Bart De Wever was elected as the mayor of Antwerp – the second larges port in Europe. After the elections De Wever demanded from the central Belgian authorities to embark on the negotiations on turning Belgium into confederative state. It should be mentioned that Belgian kingdom has been in continuous crisis since 2007 as it northern – Flemish, and southern – Walloon, parts have had serious contradictions concerning formation of the joint government.
Of course the independence processes which gathered the pace in Europe today are first of all caused by financial and economic crisis which covered the Old World. History proves that the collapse of small and big empires in consequence of such crises is natural.
But such processes are underlain not only by financial and economic reasons. The movements which gathered the pace in several countries simultaneously not only prove the end of the historical period of these states and empires but they also prove the birth of a new process within the framework of the European Union. Over the last several weeks some European experts wrote in their publications that the dismemberment of the national states could be advantageous in the aspect of “building” new, more integrated European Union.
And finally, this processes going in Europe may affect international relations either; current world order is based on the order set after World War II and Cold War and such territorial changes in Europe will influence the rest of the world.